روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
راه دراز بهره برداری از معادن بهرام گور :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 198012
1399/09/12

راه دراز بهره برداری از معادن بهرام گور

غیاث ملک حسینی- خبرنگار«خبرجنوب»/ منطقه بهرام گور مد‌‌ت‌ها آورد‌‌گاه مد‌‌افعان حفظ محیط زیست و همچنین طرفد‌‌اران توسعه اقتصاد‌‌ی استان بود‌‌ و این اختلاف نظرها حتی پس از صد‌‌ور مجوز اکتشافات معد‌‌نی د‌‌ر این منطقه همچنان به قوت خود‌‌ باقی است.
شاهد‌‌ این مد‌‌عا هم اعتراضات مرد‌‌می نسبت به انجام عملیات اکتشافات معد‌‌نی طی ماه‌های گذشته است. د‌‌ر واقع منطقه حفاظت شد‌‌ه بهرام گور با 450 هزار هکتار وسعت، هم به لحاظ تنوع زیستی و گیاهی و جانوری ظرفیت های چشمگیری د‌‌ارد‌‌ و هم به لحاظ ذخایر سنگ آهن.
طبیعتاً جمع شدن این ظرفیت‌ها در کنار هم، هم دغدغه های دوستداران محیط زیست را افزایش می دهد و هم تمایل مدیران استان را برای به فعلیت رساندن ظرفیت‌های معدنی تحریک می کند، کما این که در سال های قبل هم یکی از استانداران فارس، حضور گورخرها در این منطقه را مصیبتی برای مردم عنوان کرد و تلویحاً گفت: ظرفیت ایجاد اشتغال و درآمد معادن این منطقه به بهانه حفظ محیط زیست بی استفاده باقی مانده است.
این اظهار نظرها نتوانست کمکی به حل مشکل معدن منطقه بهرام گور بکند تا این که در نهایت چندی پیش مسئولان ارشد کشور مجوز اکتشاف در این منطقه را صادر کردند. این موضوع البته باز هم از سوی مردم و دوستداران محیط زیست بدون واکنش نبود و آن ها در اعتراض به این موضوع با ایجاد زنجیره های انسانی از ادامه کار ماشین آلات اکتشاف معدنی جلوگیری کردند. این اعتراض ها البته در نگرانی از تخریب محیط زیست و نابودی مراتع و گونه های جانوری منطقه شکل می گرفت. تدوام این موضوع باعث شد تا مدیر کل محیط زیست استان فارس نیز نسبت به آن واکنش نشان دهد و در گفت و گو با رسانه ها اعلام کند با توجه به این که صدور مجوز اکتشاف و بهره برداری از معادن در مناطق حفاظت شده و پناهگاه‌ های حیات وحش منوط به نظر شورای عالی حفاظت محیط زیست است، این شورا اختیار این تصمیم را به صورت مشترک به سازمان محیط زیست و وزارت صمت تفویض کرده و در نهایت در ۳ پهنه از منطقه حفاظت شده بهرام گور مجوز اکتشاف معدنی صادر شده است.
وی البته اعلام کرد که طبق تفاهم صورت گرفته از ۶ پهنه معدنی موجود، مناطق P1, P2 ,P4 با توافق سازمان محیط زیست و وزارت صنعت از گردونه فعالیت خارج شده و تنها به P3، P5 و P6 اجازه تکمیل عملیات اکتشاف داده شده است.

محیط زیست فدای معادن معمولی نمی شود
در همین ارتباط محمد حسین شرافت، رئیس سازمان نظام مهندسی معدن فارس با اشاره به این که صدور مجوز اکتشاف از معادن منطق بهرام گور در اختیار مسئولان استانی نبود و در سفر ریاست جمهوری این مجوز اخذ شد، اظهار داشت: تا زمان به بهره‌برداری این معادن راه درازی در پیش داریم، هر چند که بهره برداری از آن ها حتماً با رعایت ملاحظات زیست محیطی و حفظ گونه های جانوری خواهد بود.
رئیس خانه معدن استان فارس با تاکید بر این که استانداری، محیط زیست و سازمان صمت تاکید دارند که در صورت وجود ظرفیت های قابل توجه معدنی در این منطقه، اکتشاف و بهره برداری با رعایت اصول حفاظت محیط زیست و حفظ گونه های گیاهی و جانوری همراه باشد، تصریح کرد: این هدف در ذهن همه مسئولان مربوطه وجود دارد.
وی با اشاره به این که دغدغه حفظ گونه های گیاهی و جانوری در همه مناطق معدن خیز استان اعم از حفاظت شده، حفاظت نشده و یا مناطقی که تحت نظر اداره کل منابع طبیعی هستند، وجود دارد، ابراز داشت: ما به نوعی با این مسئله مواجه ایم و خود را موظف به حفاظت از گونه های زیستی می دانیم و حاضر نیستیم به بهای راه اندازی یک معدن به محیط زیست آسیبی وارد شود اما گاهی ممکن است معدن دارای عناصر خیلی خاص و منحصر به فردی هم در سطح استان کشف شود که ناچاراً یکی از طرفین-معدن یا محیط زیست- قربانی می شود، اما این موضوع شامل 95 درصد عناصر و مواد معدنی استان نمی شود، چون جزء معادن عمومی هستند و خاص محسوب نمی شوند. به گفته وی، با این وجود تلاش می شود با صرف هزینه های بیشتر و انجام روش های نوین بهره برداری، آسیب های محیط زیستی بهره برداری از معادن به حداقل ممکن برسد، هر چند باز هم تاکید می شود که در این مسئله عناصر معدنی حتماً باید خیلی خاص و منحصر به فرد باشد نه اینکه برای معادن شن و ماسه و آهن و... بخواهد محیط زیست قربانی شود.

پهنه هایP1 و P2 مهم ترین پهنه های مدنظر سازمان ایمیدرو بود
اما معاون معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس در پاسخ به این که پس از صدور مجوز اکتشاف در منطقه بهرام گور، آخرین وضعیت و نتایج اکتشاف ها چگونه بوده است، به خبرنگار ما گفت: در منطقه بهرام گور 6 پهنه معدنی تحت عنوان پهنه های P1 تا P6 برای اکتشاف پیشنهاد شد که پهنه هایP1 و P2 مهمترین پهنه‌های مدنظر ما و سازمان ایمیدرو بود که سازمان محیط زیست اجازه اکتشاف در آن ها حتی به روش های غیرتخریی و ژئوفیزیک زمینی را هم نداد.

کسب نتایج مثبت در پهنه P3
سید داوود حسینی با اشاره به این که اکتشافات ژئوفیزیک زمینی در گذشته در پهنه P3 انجام شده، ابراز داشت: پهنه P3 در مجاورت معادن گل گهر قرار دارد و سازمان ایمیدرو مغزه گیری از آبرفت و گل زمین در این پهنه را انجام داده و نتایج مثبتی را به همراه داشته است و امید زیادی به آن می رود.
وی با بیان این که منطقه بهرام گور از جمله مناطق مستعد برای استخراج سنگ آهن به حساب می آید به تشریح وضعیت پهنه P6 پرداخت و گفت: این پهنه به لحاظ موقعیت مکانی به پهنه P3 نزدیک است و مطالعات ژئوفیزیکی اطلاعاتی از وجود ذخایز در اعماق خیلی زیاد به ما داده اما مغزه گیری از این پهنه فعلاً انجام نمی شود، هر چند اگر اعتبار مناسب و اولویت گذاری منابع اجازه دهد می توان مطالعات آن را ادامه داد و به قطعیت گفت که آیا ذخایز قابل توجهی در این پهنه وجود دارد یا خیر؟
به گفته معاون معدنی سازمان صمت فارس، تأکید بر مغزه گیری از این پهنه به این دلیل است که اطلاعات مطالعات ژئوفیزیکی ممکن است با خطا همراه باشد.حسینی با بیان این که مدیریت اکتشاف پهنه P4 با دستور وزیر و موافقت سازمان محیط زیست به ذوب آهن پاسارگاد واگذار شده است، اظهارداشت: مطالعاتی در این پهنه انجام شده، اما نتایج امیدوار کننده ای در پی نداشته است.وی همچنین از مدیریت اکتشافات در پهنهP5 توسط سازمان ایمیدرو خبر داد و گفت: عملیات اکتشاف در این پهنه در حال انجام است، اما فکر می کنم تنها در پهنه P3 بتوانیم به ذخایر و ظرفیت های اقتصادی دست پیدا کنیم.

اقتصادی بودن چیست؟
معاون معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس در تشریح این که منظور از اقتصادی بودن چیست، ابراز داشت: اقتصادی بودن بدین معنی است که بر اساس طرح استخراجی که در اینده ارائه خواهد عملیات بهره برداری صرفه اقتصادی داشته باشد و ذخایر به دست آمده بتواند هزینه های انجام شده برای راه اندازی معدن و باطله برداری ها را پوشش دهد.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.