روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
برای استقلال اقتصادی احتیاج به مراوده خارجی داریم :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 202096
1399/10/25

برای استقلال اقتصادی احتیاج به مراوده خارجی داریم

علی لاریجانی گفت: یک وقتی می‌ گوییم ما اصلاً به مراوده خارجی نیاز نداریم. این حرف، حرف دقیقی نیست؛ چون شما هر چقدر هم در داخل تولید کنید، تولیدتان را باید با خارج مبادله کنید که ثروت ایجاد بشود. به نظر من باید قبول کرد که مراوده خارجی مهم است؛ بنابراین ابزارش هم مهم است و باید تحریم برداشته شود؛ چون در تحریم بانک ‌ها نمی‌ توانند کار بکنند و در مراوده خارجی مشکل ایجاد می ‌شود. اصل این است که ما روی استقلال اقتصادی خودمان کار را کنیم و برای استقلال اقتصادی احتیاج به مراوده‌ خارجی هم داریم.
مشاور رهبر معظم انقلاب افزود: شهید مطهری در کتاب اقتصادشان یک نکته‌ ای دارند که شاید قدری کم به آن توجه کردیم. ایشان می ‌گوید برای این که ما به اهداف عالیه‌ حکومت برسیم باید حتماً از یک اقتصاد سالم برخوردار باشیم و اگر حکومتی اقتصاد سالم نداشته باشد هر چند هم اهداف عالیه ‌ای داشته باشد، در حکومت به آن نمی‌ رسد و اقتصاد سالم باید یک اقتصاد زاینده و ثروت ‌زا باشد. ما باید به استقلال اقتصادی مثل استقلال‌ های دیگر توجه کنیم. این نکته در قانون اساسی ما هم هست. گاهی تصور می ‌شود که استقلال اقتصادی معنی ‌اش این است که ما درهایمان را روی کشور‌های دیگر ببندیم. این تصور غلطی است. استقلال اقتصادی این است که نتوانند به شما زور بگویند.
وی ادامه داد: درون‌ زایی اقتصاد هم خیلی مهم است و باید قبول کنیم که ظرفیت درون‌ زایی ما فعلیت پیدا نکرده است؛ چون ما کشور نفتی هستیم و پول زیاد نفت را خرج امور جاری کردیم و در کار تحقیقاتی و دانشگاهی ثروت ‌زایی را مبنا قرار ندادیم؛ چون پول نفت را به وزارت صنایع، وزارت کار، دانشگاه ‌ها و... می ‌دهیم. نه تولید ما به دانشگاه متصل می‌ شود، نه دانشگاه از نظر اداره‌ خودش لزومی می‌ بیند به تولید وصل شود، ولی به ‌صورت طبیعی باید به هم متصل شوند و نیازمند هم باشند. این مشکل از آنجاست؛ لذا راحت حکومت‌ کردن به این معنا نیست که یک پول بادآورده ‌ای را خرج کنیم تا این دوره چهار ساله تمام شود. این مشکلی است که در دوره ‌های مختلف وجود داشته است.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.