روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
پر بازدید ترین ها
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
بسته اصلا‌ حات سازمان ملل به عراق تحویل داده شد :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 158184
1398/08/21

بسته اصلا‌ حات سازمان ملل به عراق تحویل داده شد

در حالی که اعتراضات مردمی در عراق همچنان ادامه دارد، هیأت کمک ‌رسانی سازمان ملل متحد پیشنهاداتی را مطرح کرده که به ادعای این گروه می ‌تواند به کاهش تنش ‌ها منجر شود.به گزارش فارس، هیأت کمک رسانی سازمان ملل به عراق (یونامی) اعتراضات کنونی را نتیجه «عدم پیشرفت» در طول ۱۶ سال گذشته در عراق عنوان کرده و هشدار داده است که «ریسک فزاینده ‌ای وجود دارد که خرابکاران اعتراضات مسالمت‌ آمیز را ربوده و هر گونه تلاش برای تغییرات واقعی را از خط خارج کنند. زمان از اهمیت حیاتی برخوردار است، همین‌طور رسیدن به نتایج ملموس».پیشنهادات یونامی به بغداد، به سه دسته «یک هفته ‌ای»، «کوتاه‌ مدت» و «میان‌ مدت» تقسیم شده است. آزادی شرکت ‌کنندگان در اعتراضات مسالمت‌ آمیز و محاکمه عاملان خرابکاری و خشونت و درخواست از طرف‌ های خارجی برای توقف دخالت در امور عراق، از جمله پیشنهادات «یک هفته‌ای» این هیأت سازمان ملل به عراق است.«اصلاحات انتخاباتی»، «اصلاحات بخش امنیتی» و «مقابله با فساد» از طریق اعلام دارایی‌های مقامات، سه پیشنهاد «کوتاه ‌مدت» این هیأت است که به عقیده این گروه باید ظرف یک تا دو هفته اجرایی شود.این هیأت سازمان ملل نهایتا در بخش پیشنهادات «میان‌مدت»، رسما از طرح تغییر مفاد قانون اساسی عراق و برگزاری همه‌پرسی عمومی حمایت کرده است.

نماینده سازمان ملل به دیدار آیت ا... سیستانی رفت
جینین هینس پلاسخارت، نماینده سازمان ملل هم با آیت‌ ا... سید علی سیستانی دیدار و درباره تحولات جاری در عراق گفت‌وگو کرد.فرستاده دبیر کل سازمان ملل تاکید کرد: مرجعیت بر ضرورت عدم استفاده از خشونت علیه تظاهرات‌کنندگان مسالمت‌جو به هر دلیلی و همچنین بر توقف بازداشت‌ها و ضرورت اصلاح امور تاکید کرده است.
وی افزود: آیت ا... سیستانی نگران عدم جدی بودن نیروهای سیاسی برای اصلاح جدی امور است. بنابراین اگر روسا و گروه‌های سیاسی نمی‌توانند و نمی‌خواهند در چارچوب زمانی مشخص به اصلاح امور بپردازند باید راهكار دیگری اتخاذ شود. .نماینده سازمان ملل با تاکید بر این که تظاهرات نباید عرصه‌ای برای تسویه حساب‌های سیاسی باشد، گفت: اخباری از گوشه و کنار به ما در این خصوص می‌رسد. دولت هم باید درباره این موضوع تحقیق کند که گاز اشک آور از کجا آمده است؟ پلاسخارت گفت که آیت ا... سیستانی از پیشنهاد ما درباره قانون یکپارچه انتخابات استقبال کرد.
آیت ا... سیستانی در ادامه ضمن تاکید بر لزوم خودداری از به کارگیری خشونت علیه تظاهرات‌ کنندگان مسالمت ‌جو و توقف بازداشت ‌ها و ربایش معترضان و بازخواست عاملین این اتفاقات که بر خلاف قانون و شرع دست به این اقدامات زده اند، مخالفت خود را با مداخلات خارجی در امور داخلی عراق و اتخاذ کشور به میدانی برای تصفیه حساب میان برخی طرف‌های بین المللی و منطقه‌ای اعلام کردند.
اقدامات دولت عراق برای آرام کردن اوضاع در ادامه تلاش ها یک مقام مسئول در ریاست جمهوری عراق هم به شبکه خبری «الفرات» گفت که «ریاست جمهوری با همکاری گروهی از کارشناسان عراقی و نمایندگان سازمان ملل، پیش‌نویس قانون جدید انتخابات را تکمیل کرد».وی تصریح کرد که به موجب این قانون جدید، کمیساریایی متشکل از مسئولان قضائی و کارشناسانی تشکیل خواهد شد که به دور از سهم‌خواهی حزبی است.این مقام مسئول توضیح داد، «در قانون جدید، سی درصد از تعداد نمایندگان پارلمان کاسته و سن نامزدی نیز به ۲۵ سال کاهش یافته است».وی با بیان اینکه در قانون جدید، بیشترین رأی در حوزه‌های انتخاباتی ملاک خواهد بود، خاطرنشان کرد، نخست‌وزیری نیز پیش‌نویس قانون انتخاباتی دارد. سخنگوی رسمی دفتر اطلاع ‌رسانی نخست ‌وزیر عراق هم از فراهم شدن 200 هزار فرصت شغلی از طریق اصلاح قانون بازنشستگی کشور خبر داد.

پیشنهاد ضد ایرانی کاخ سفید به عراقی ها
در ادامه اظهارنظرهای مداخله ‌جویانه آمریکایی ‌ها درباره تحولات عراق، سخنگوی کاخ سفید با انتشار یک بیانیه اتهام‌ هایی علیه ایران زده و خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شده است.کاخ سفید در این بیانیه، با تکرار عادت آمریکایی ‌ها در اتهام‌ زنی علیه ایران و گروه‌ های عراقی نزدیک به ایران مدعی شد: «عراقی‌ ها این موضوع را که رژیم ایران منابعشان را می ‌خشکاند و از گروه‌های مسلح و متحدان سیاسی خود برای متوقف کردن ابراز نظر مسالمت‌آمیز استفاده می‌کند، تحمل نخواهند کرد».آمریکا از ابتدای اعتراضات درپی آن بوده که مسیر اعتراضات مردمی را به سوی مخالفت با ایران منحرف کند.


/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.