روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
توسعه خدمات سلامت برای 150 هزار نفر از عشایر فارس :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 180602
1399/03/05

توسعه خدمات سلامت برای 150 هزار نفر از عشایر فارس

سهیلا رفیعی نژاد- خبرنگار «خبرجنوب»/ ارائه خدمات در حوزه‌های مختلف از جمله سلامت به مردم عشایر فارس اهمیت بسیاری دارد و موانع در این باره باید هر روز کمتر از دیروز شود تا بهورزانی که خودشان هم عشایر هستند با رغبت بیشتری برای ارتقای سطح سلامت عشایر به دل کوه و راه های صعب العبور بروند. در این باره اگر چه دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تربیت بهورزان و تهیه امکانات قابل جابه جایی فعالیت هایی را انجام داده اما به نظر می رسد با همکاری های بین بخشی و کمک خیرین بتوان توسعه این جنس کارها را به دنبال داشت. مدیر توسعه شبکه دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این باره به «خبرجنوب» گفت: در حال حاضر 120 تا 150 هزار نفر عشایر در فارس به سر می برند که تفاوت عمده آن ها خودکفایی است و با این وجود حتی امکانات موجود در روستا هم برای این افراد وجود ندارد و با مشکل آب آشامیدنی مواجه هستند.دکتر محمد جواد لولیا افزود: هدف ما ارائه خدمات در خانه بهداشت عشایری به منظور ارتقای سطح سلامت این افراد است و 20 کانکس به این منظور وجود دارد واین کانکس ها در فاصله ییلاق قشلاق 50 تا 400 کیلومتر جابجا می شود تا زمینه شناسایی بیماری‌های واگیر وخدمات بهداشتی را برای آنها فراهم کند. وی یادآور شد: در یک مرحله بهورز عشایر جذب شده و امسال هم این امر انجام می گیرد؛ وظیفه این بهورزان ارائه خدمت به جمعیت پراکنده عشایر در استان است که همچنان به ییلاق و قشلاق می روند. دکتر لولیا گفت: در این باره تا کنون فقط فارس بهورز عشایر تربیت کرده وحتی وارد فاز دوم شده و سایر استان ها هم در الگوبرداری از فارس قرار است این برنامه را برای ارتقای سطح سلامت جامعه عشایری اجرا کنند. وی ادامه داد: اگر چه جمعیت عشایری پراکنده هستند وخدمت رسانی به آن ها سخت است، اما نباید از خدمات محروم شوند و مظلوم واقع شوند بلکه باید حداقل به اندازه روستاهای استان به آن ها خدمت داد. این مسئول دانشگاه علوم پزشکی شیرازگفت: جامعه عشایری یاد شده که 120 تا 150 هزار نفر هستند خودشان مدعی نیستند، اما ما باید خدمات بهداشتی را در بین آن ها افزایش دهیم و وزارت بهداشت هم از این طرح استقبال کرده وبه ما قول همکاری برای خرید کانکس های بیشتری نسبت به قبل داده است. قرار است 300 بهورز عشایر در سراسر کشور به این منظور آموزش ببینند وبه ارائه خدمت به این جمعیت پراکنده بپردازند.

راه های ارتباطی مناسب نیست
کارشناس مسئول بهداشت عشایر دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این باره به «خبرجنوب» گفت: عدم وجود راه های ارتباطی مناسب به منظور ارائه خدمت به جمعیت عشایر استان، پراکندگی جمعیت عشایری و امکان دسترسی سخت به دلیل وضعیت راه‌ها برای دادن خدمت به آنها از جمله موانعی است که در این زمینه وجود دارد.
احد امیری قرقانی افزود: دسترسی بسیار اندک عشایر به فضای مجازی و رسانه‌ها به منظور ارائه خدمات و حتی عدم آنتن دهی مناسب از دیگر مشکلاتی است که در این باره سر راه بهورزان عشایری در استان است. وی گفت: در حال حاضر 20 بهورز عشایر در فارس فعال هستند و امسال قرار است 15 بهورز جدید آموزش ببینند و در خانه های بهداشت عشایری مربوط به فارس فعالیت کنند. امیری افزود: اقلید، آباده ، پاسارگاد، خرم بید، بوانات، سرچهان، سپیدان و اصفهان مناطق ییلاقی عشایر فارس و ممسنی، کازرون، فراشبند، قیرو کارزین، فیروزآباد، داراب، زرین دشت، مهر و بوشهر هم مناطق قشلاقی عشایر استان است. وی گفت: در این باره 2 بهورز عشایری به استان اصفهان و بوشهر که جزو مناطق ییلاق و قشلاق عشایر است می روند.

کمبود وسیله نقلیه مناسب برای بهورزان
کارشناس مسئول بهداشت عشایری دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به اهمیت همکاری های بین بخشی در این باره گفت: در حال حاضر با کمبود وسیله نقلیه مناسب برای رسیدن بهورز به مناطق صعب العبوری که عشایر کوچ می کنند مواجه هستیم و در این باره می طلبد همکاری های بین بخشی برخی نهادها و خیرین امکان ارائه خدمات را برای بهورزان امکان پذیر نماید.
امیری که خود نیز جزو عشایر است، ادامه داد: رفع مشکل تامین آب بهداشتی، توجه ویژه به جمعیت سالمندی عشایر که رو به افزایش است، حمایت بیشتر خیرین برای کمک به عشایر و استفاده از پنل های خورشیدی برای تامین برق یخچال به منظور ارتقای بهداشت مواد غذایی از دیگر مسائلی است که باید دیده شود؛ جنس کار سخت است و به همین دلیل بهورزان را از بین خودشان استخدام کرده ایم تا به محل‌های ییلاق و قشلاق راحت تر دسترسی پیدا کنند.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.