روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
راهنمای محلی منطقه «خامی»: انگار عزیزانم در آتش می سوزند :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 180645
1399/03/06

راهنمای محلی منطقه «خامی»: انگار عزیزانم در آتش می سوزند

«خبرجنوب»/ در چند روز گذشته به دلیل خطای انسانی جنگل‌ های کوه «خامی» گچساران طعمه حریق شده و همچنان در آتش می‌ سوزد.
مدیر کل منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد از مهار ۹۵ درصدی آتش سوزی جنگل ها و مراتع شهرستان گچساران خبر داد و افزود: روز یک شنبه آتش سوزی مهار شد اما به علت وزش باد شدید کنده های باقی مانده دوباره شعله ور شدند.
غلامحسین حکمتیان اصل گفت: جهت کمک به مهار و خاموش کردن آتش سوزی جنگل های گچساران ۲ بالگرد هوانیروز، یک بالگرد شرکت نفت گچساران در منطقه مستقر شدند و قرار است یک هواپیمای آب پاش وزارت دفاع نیز مستقر شود.
حکمتیان اصل خاطر نشان کرد: آتش سوزی جنگل ها با نیروی اداری مقدور نیست بلکه نیروی متخصص و آموزش دیده می خواهد.
وی با تاکید بر کمبود تجهیزات و امکانات لازم برای مقابله با آتش سوزی جنگل های استان اظهار کرد: تا کنون حتی یک ریال اعتبار برای خرید تجهیزات و امکانات جهت مقابله با آتش سوزی جنگل های استان پرداخت نشده است.

انگار عزیزانم در آتش می سوزند
سید جواد حسینی نژاد راهنمای محلی طبیعت گردان منطقه خامی در گفت و گو با «خبرجنوب» می گوید: «این اتفاق هر سال در جنگل های خامی تکرار می شود و فرقی ندارد علت چیست که اغلب به دلیل بی توجهی افرادی که برای تفریح می آیند روی می دهد، مهم این است که در هر دفعه آتش سوزی بین50 تا 60 هکتار از جنگل کامل می سوزد و بیش از ده هزار درخت از بین می رود. پارسال سه بار این اتفاق افتاد. امسال هم آتش دوباره به جان جنگل افتاده و می بینیم که در هر دو تا سه ثانیه آتش به اندازه یک صد متر در جنگل پیش می رود حتی الان (ساعت 9 شب) که در خانه‌ام در گچساران هستم می بینم که آتش چطور دارد پیش روی می کند و انگار که عزیزانم در حال سوختن و از دست رفتن هستند. در صورتی که اگر در گچساران بالگردی مستقر بود و به محض شروع آتش سوزی کار آب پاشی شروع می شد این طور شعله ها پیشروی نمی کردند ولی حالا تا نامه نگاری کنیم و کارهای اداری انجام شود آتش کلی گسترده شده و کار خاموش کردن و کنترل آتش به درازا می کشد و زمان از دست می رود. آتش امسال از دامنه کوه در گچساران شروع شد، جایی بین کارخانه روغن و دانشگاه آزاد که می توانست در همان دقیقه های اولیه در دسترس باشد اما بالگرد نبود و به خاطر باد و علفزار، خیلی سریع آتش دامنه دار شد و حالا هم شرکت نفت و هوانیروز و وزارت دفاع کمک کردند ولی به نظرم زمان را از دست داده ایم و کار سخت تر شده است».
در روزهای اخیر مزارع گندم در ممسنی و نخلستان‌های زرین ‌دشت هم دچار آتش سوزی شدند.
به گفته محمدعلی امیری رئیس جهاد کشاورزی ممسنی در این حادثه ۱۵ هکتار از مزارع گندم ممسنی دچار آتش سوزی شد.
ابراهیم خرم، فرماندار زرین‌ دشت هم گفت: نخلستان ‌های عزیز آباد واقع در دهستان زیرآب این شهرستان برای دومین مرتبه دچار آتش سوزی شد و بخش زیادی از این نخلستان در آتش سوخت. خبرها حاکی است که آتش سوزی در ممسنی و زرین دشت مهار شده است.


/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.