روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
مردم مراقب سودجویی ها از آرم و نام بیمه سلامت باشند :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 180724
1399/03/06

مردم مراقب سودجویی ها از آرم و نام بیمه سلامت باشند

سهیلا رفیعی نژاد- خبرنگار «خبرجنوب»/ در حالی که متولیان سلامت دائم به مردم نسبت به پیشنهاد دهندگان کارت های تخفیف برخورداری از خدمات درمانی هشدار می دهند، تبلیغات گاهی بیماران را به سمت این کلاهبرداران می کشاند. در این باره می توان به شرکت های شبه بیمه ای اشاره کرد که کارت تخفیف در حوزه دندانپزشکی می دهند و هدف آن ها از این اقدامات فقط و فقط پول به جیب زدن است.
مدیر کل بیمه سلامت فارس این افراد را سودجو می نامد و از مردم می خواهد به منظور گرفتن خدمات از طریق بیمه سلامت فقط به دفترچه هایی که از دفاتر پیشخوان ما می گیرند اعتماد کنند. دکتر فرهاد لطفی در پاسخ به این سئوال خبرنگار «خبرجنوب» که مردم به کجا مراجعه نمایند که گرفتار سودجویان نشوند؟ گفت: 72 دفتر پیشخوان در فارس به منظور دریافت دفترچه های بیمه سلامت خدمت ارائه می دهد، که 20 مورد در شیراز وبقیه در شهرستان‌های استان است. مردم برای مشاهده آدرس این دفاتر می توانند به سایت مراجعه نمایند و اماکن غیر اینها که از آرم ونام بیمه سلامت سوءاستفاده می کنند و کارت بیمه می دهند خلاف قانون عمل می کنند وچیزی با این عنوان نداریم. وی در پاسخ به سئوال دیگر خبرنگار «خبرجنوب» مبنی بر وضعیت قراردادهای لغو شده برخی بیمارستان های خصوصی با بیمه سلامت فارس، نیز یادآور شد: در این باره هنوز مشکل حل نشده اما مذاکرات ادامه دارد؛ به طور کلی به دلیل محدود بودن بودجه های بیمه سلامت استان از بیمارستان های خصوصی می خواهیم که عمل ها و خدمات غیر ضروری را در لیست انتظار قرار داده و موارد ضروری تر را زودتر انجام دهند تا بودجه ماهانه ای که بیمه سلامت به هر بیمارستان اختصاص می دهد جوابگو باشد که برخی مراکز درمانی زیر بار این مسئله نمی روند. دکتر لطفی گفت: بسیاری از خدمات درخواستی غیر ضروری است و در این باره مثلا استفاده بی رویه از سی تی اسکن و ام آر آی کاملاً ملموس می باشد؛ بیش از 80 درصد نتایج ام آر آی ها در فارس نرمال است و مهم ترین دلیل انجام این تصویربرداری های غیر ضروری اصرار مردم است و همین فشار بسیار بیمار باعث می گردد پزشک کلافه شود و تجویزهای غیر ضروری کند.وی افزود: اگر چه سال های اخیر با ارائه پروتکل و راهنماهای بالینی وضعیت بهتری نسبت به قبل در این باره داریم اما هنوز با ایده آل فاصله بسیاری داریم و در صورت فرهنگسازی و گذاشتن ضوابط در این باره بودجه های ما هم به سمت موارد ضروری سوق داده خواهد شد.
مدیر کل بیمه سلامت استان در ادامه گفت: در حال حاضر حدود 2 میلیون و800 هزار نفر در فارس بیمه سلامت هستند و دفترچه‌هایی که اعتبار نداشته به دلیل شیوع کرونا بدون تمدید تا پایان خرداد جاری قابل استفاده است و پس از آن هم به طور کلی با تمهیدات صورت گرفته، دارندگان دفترچه بیمه سلامت نیاز نیست تمدید اعتبار کنند و هنگام مراجعه به داروخانه ویا دیگر مراکز خدمت دهنده باید کد ملی بیمار را وارد سامانه کنند تا از اعتبار دفترچه اطمینان یابند و در این باره استحقاق سنجی توسط همکاران ما صورت می گیرد. وی یادآور شد: درباره افرادی که به طور رایگان از بیمه سلامت استفاده می کردند هم بررسی قرار گرفتن در دهک های مختلف جامعه به منظور کمک به نیازمندان وپرداخت حق بیمه توسط افراد بر اساس توان مالی شان به طور جدی در دستور کار است ودیگر فقط افراد نیازمند از بیمه رایگان برخوردار خواهند شد.دکتر لطفی گفت: در حال حاضر 40 هزار نفر در فارس بیش از یک دفترچه بیمه دارند و درصد قابل توجهی کاملا آگاهانه صاحب چند دفترچه بیمه هستند و بر حسب نوع خدمت هر دفعه از یکی استفاده می کنند و این قضیه علاوه بر هدر رفت بودجه ها و ضایع کردن حق دیگران، آمار و ارقام ها برای برنامه ریزی در حوزه درمانی و بیمه ای را نیز دچار مشکلات و ابهاماتی می کند. مدیر کل بیمه سلامت در ادامه با اشاره به اهمیت اجرای برنامه نسخه نویسی الکترونیکی آن را نیز جزو اولویت های بیمه سلامت در فارس دانست که البته معتقد است زیر ساخت‌ها همچنان فراهم نمی باشد.
دکتر لطفی افزود: یکی از پروژه های مهم ما تبادل الکترونیکی اسناد با بیمارستان ها در استان است که در حال حاضر این قضیه درباره مراکز دولتی استان انجام شده و تا پایان امسال هم قرار است بیمارستان های خصوصی به این جمع بپیوندند.وی همچنین درباره خبر مربوط به اختیاری شدن پزشک خانواده گفت: اگر چه هم بودن پزشکان خانواده در این برنامه و هم بیماران در فارس دیگر اجباری نیست اما هنوز معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز بازخورد و یا گزارشی درباره خروج پزشکی از طرح پزشک خانواده به بیمه سلامت نداده و به نظر هم نمی رسد بیمار و یا پزشکان بسیاری قصد این کار راداشته باشند. بیمه سلامت فارس ماهانه بیش از 6 میلیارد تومان به پزشکان خانواده استان پرداخت می کند و اگر این مبالغ از سوی بیمه در قالب برنامه پزشک خانواده پرداخت نمی شد باید از جیب مردم می رفت و برخی داروها هم رایگان ارائه می گردد و چه دلیلی دارد بیمار از این برنامه خارج شود؛ در این زمینه ماهانه بیش از 4 میلیارد و300 میلیون تومان هم بیمه سلامت استان بابت داروهای رایگان پرداخت
کرده است. دکتر لطفی همچنین درباره وضعیت پرداخت ها به پزشکان، داروخانه ها، دیگر مراکز خدمت دهنده و مردم گفت: تمامی پرداخت های مربوط به سال قبل از سوی بیمه سلامت فارس به داروخانه های استان صورت گرفته است؛ بیمارستان های دولتی و دانشگاهی استان نیز حسابشان تا آبان ماه تسویه شده است.وی ادامه داد: درباره پزشکان خانواده شهری نیز تمامی حساب های سال گذشته بیمه سلامت استان به جز 20 درصد سه ماهه آخر سال گذشته که فردا پرداخت می شود، تسویه شده است.
مدیر کل بیمه سلامت درباره پرداخت ها به مردم با توجه به لغو قرارداد با بیمارستان های خصوصی شیراز، هم یادآور شد: طبق اسنادی که مردم آورده اند سهم بیمه سلامت از این خدمات که از بیمارستان های خصوصی دریافت کرده اند تا پایان آذر ماه به مردم پرداخت شده است.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.