روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
جمع آوری معتادان متجاهر در شیراز شروع شده و ادامه دار است :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 180734
1399/03/06

جمع آوری معتادان متجاهر در شیراز شروع شده و ادامه دار است

سهیلا رفیعی نژاد-خبرنگار «خبرجنوب»/ کمپ های درمان اعتیاد به دلیل شیوع کرونا در دو ماهه اخیر هیچ پذیرش جدیدی نداشتند و حتی تا همین دیروز پذیرش در این مکان ها ممنوع بود. به این دلیل تعدادی از معتادان متجاهر در بافت‌های فرسوده و خانه های مخروبه رها شدند و حالا بهزیستی، شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر و شهرداری شیراز تصمیم گرفته اند با همکاری هم این افراد را روانه کمپ ها کنند، البته مشروط به آن که مبتلا به کرونا نشده باشند.
مسئول دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی فارس دراین باره به خبرنگار «خبرجنوب» گفت: تا دیروز پذیرش در کمپ درمان و بازتوانی اعتیاد ماده 16 واقع در دهکده سلامی ممنوع بود و در حال حاضر جمع آوری این معتادان در استان شروع شده است.
قدرت محکم افزود: همین دیروز 50 معتاد متجاهر از بافت های فرسوده و خانه های مخروبه حوالی آن و اطراف حرم جمع آوری شدند که از همه آن ها تست کرونا گرفته شد و امروز جواب آزمایش ها می آید.
وی یادآور شد: با توجه به شرایط اضطراری و احتمال ابتلای برخی به کرونا به تدریج آن ها را روانه کمپ می کنیم و فردا هم 50 نفر دیگر را جمع آوری می کنیم و تست می گیریم؛ این افراد حتی اگر تست شان منفی باشد 14 روز قرنطینه می شوند تا اگر ناقل هستند دیگران را آلوده نکنند.
محکم گفت: در صورت این که تست هر کدام هم مثبت باشد به مراکز درمانی اعزام
می شوند. وی گفت: طی برنامه ریزی ها قرار است در مرحله اول که 15 تا 20 روز طول می کشد 500 معتاد متجاهر با همکاری شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر، شهرداری و بهزیستی جمع آوری و به همین نحو قرنطینه شده و یا روانه بیمارستان شوند.
وی افزود: کمپ درمان و بازتوانی اعتیاد ماده 16 واقع در دهکده سلامی ظرفیت نگهداری 500 معتاد را دارد و قرار است کمپ های استان هم که تا کنون به دلیل شیوع کرونا هیچ پذیرش جدیدی نداشتند به کمک بیایند تا در صورت نیاز دیگر معتادان جمع آوری شده را ساماندهی کنیم.

اول اطراف مکان های مقدس
دادستان شیراز هم در این باره گفت: جمع آوری معتادان به عنوان مطالبه عمومی در دستور کار قرار گرفت و با جدیت بیشتری در بافت‌های فرسوده و تاریخی شیراز اجرا می ‌شود.
حیدر آسیابی تاکید کرد که هدف از اجرای این طرح، بازپروری معتادان و پاکسازی شهر است.
به گفته وی، اولویت اجرای طرح، اطراف اماکن مقدس شیراز است و قرار است روزانه ٥٠ تا ١٠٠ معتاد و کارتن خواب جمع آوری ‌شوند.مدت اجرای این طرح 6 ماه تعیین شده و آسیابی پیش بینی کرد که در این مدت بیش از هزار و ۵۰۰ معتاد پر خطر جمع آوری شوند. روال کار به گونه ای است که ابتدا از معتادان تست کرونا، هپاتیت و اچ آی وی گرفته و قرار شده سپس به مراکز نگهداری ماده ١٦ انتقال داده ‌شوند تا در آن جا تحت درمان، مشاوره، سم زدایی و حرفه آموزی قرار ‌گیرند.
طبق اعلام مدیر کل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور تست کرونای ۲۶ نفر از معتادان متجاهر کشور که بیشترین موارد مربوط به استان تهران بوده مثبت گزارش شده که به نظر می رسد امروز و فردا آمارهای جدیدتری از استان های مختلف از جمله فارس اعلام گردد. افرادی که تست آن ها مثبت می شود به مراکز درمانی ارجاع می شوند، اما قرار نیست از آن ها در مراکز توانمند سازی معتادان نگهداری شود.


/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.