روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
پر بازدید ترین ها
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
آتش به جان فارس :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 180903
1399/03/08

آتش به جان فارس

امسال بارندگی ‌های خوب فارس محاسن بسیار زیادی داشته است و باز هم خداوند متعال یک سال سرسبز را برای مردمان این دیار به ارمغان آورد. کوه های خاکستری رنگ حالا به رنگ سبز درآمده ‌اند و علف ‌های خود رو روز به روز در حال بزرگ شدن هستند و این می ‌تواند تهدیدی باشد برای دمیدن به آتش. تهدید آتش ‌سوزی مراتع در فارس همیشه جدی بوده و حالا جدی ‌تر از همیشه!
شهرام منتصری مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس گفته آتش ‌سوزی در مراتع و منابع طبیعی فارس در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۵۰ درصد افزایش داشته است! او در جلسه ستاد مدیریت بحران استانداری فارس گفت: حدود 10 میلیون و 200 هزار هکتار از مراتع و منابع طبیعی کشور در استان فارس است به طوری که فارس با ۱۸ درصد، بیشترین جنگل‌ های کشور را دارد. سال ۹۷ در ۱۰۲ فقره آتش ‌سوزی، ۴۸۰ هکتار و پارسال در ۲۶۰ فقره آتش‌ سوزی، ۵۷۰ هکتار از منابع طبیعی فارس دچار آتش سوزی شد.
شاید این روزها گردش در طبیعت رنگ و بوی زندگی بدهد اما اگر می ‌دانستیم که مهم ‌ترین عامل آتش ‌سوزی ‌ها همین ما گردشگران هستیم آن وقت نگاه جدی‌تری به این مسئله می‌ کردیم. در زیر نکاتی درباره وقوع آتش‌ سوزی در مراتع و راه‌های پیشگیری از آن را می ‌آوریم اما در صورت مشاهده آتش حتماً با شماره 1504 تماس بگیرید:
**مراتع دارای پوشش گیاهی، بیشتر مستعد آتش‌ سوزی هستند چرا که پوشش گیاهی آن ‌ها در فصل تابستان خشک و مهار آتش آن دشوار می‌شود.
**آتش ‌سوزی بقایای زمین‌ های کشاورزی به ‌دلیل قرابت با مراتع، یک خطر بسیار جدی محسوب می‌ شود چرا که آتش برافروخته شده در آن می ‌تواند به‌ راحتی به مزارع و عرصه‌های طبیعی اطراف سرایت کند و مشکلات زیست محیطی و اقتصادی به‌همراه داشته باشد.
**آتش زدن بقایای محصولات کشاورزی می‌تواند باعث معضلاتی از جمله نابودی میکروارگانیسم‌ های خاک و حاصلخیزی خاک، افزایش میزان گاز دی اکسید کربن و اثر گلخانه‌ای در کره زمین، افزایش میزان تولید گرد و غبار، افزایش تصادفات جاده ‌ای بر اثر دود گرفتگی، از بین رفتن گونه ‌های گیاهی ارزشمند و درختان کهنسال، از بین رفتن تنوع ‌های زیستی و به دام افتادن حیات ‌وحش در شعله‌ های آتش شود.
**افرادی‌ که برای گردش وارد طبیعت می‌ شوند باید از آتش افروزی در طبیعت جداً خودداری و سعی کنند مواد غذایی مورد نیاز خود مانند چای و غذا را از منزل و یا از مغازه‌ها تهیه کنند یا زغال به‌ همراه خود ببرند تا مجبور به سوزاندن پوشال یا قطع تنه درختان نشوند و با رعایت نکات لازم آتش را روشن و در نهایت آن را با آب خاموش کنند و از خاموش شدن آتش اطمینان حاصل کنند.
**وسایلی مانند شیشه و فلز به دلیل اشتعالزایی نباید در طبیعت رها شوند چرا که اقلامی مانند شیشه می ‌تواند گاهی مانند یک ذره‌بین عمل کند و با تابش نور خورشید موجب آتش ‌سوزی گیاهان و علف‌ های خشک شود.

محمد جلالی/ خبر جنوب


/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.