روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
پر بازدید ترین ها
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
دلتنگ روزهای عادی :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 181097
1399/03/11

دلتنگ روزهای عادی

کرونا کم ‌کم فشارهایش را به عادت‌ های زندگی ما بیشتر و بیشتر می‌ کند! شاید تا قبل از ورود این ویروس میکروبی اعتراض به روزمرگی‌ ها از زبانمان نمی ‌افتاد؛ اعتراض به آن چه که ما را به سمت یک آدم ماشینی می ‌برد که مسیر خانه و کار را یاد گرفته، می‌ خوابد، می ‌خورد تا دوباره فردا روز، نیرویی برای کار جدید داشته باشد.
ماشینیسم سبب شده بود که همچون چارلی چاپلین در فیلم «عصر جديد» محصول 1936 که در اواخر فیلم فقط پیچ هر چیزی را سفت می‌کرد، شویم و در دنیایی آکواریومی خودمان به دنبال تفریحاتی بودیم که هرگز آن ها را نمی‌ دیدیم اما کرونا هیچ چیز که نداشت حداقل سبب شد تا نگاهمان به روزمرگی‌ های زندگی مان جور دیگری باشد.
شاید روزها، ماه ها و حتی سال ها بود که به اماکن مذهبی، تاریخی و فرهنگی نمی‌ رفتیم. گلدسته‌ های حرم مطهر شاهچراغ (ع) را می ‌دیدیم اما کم اهمیت از کنار آن عبور می ‌کردیم! حضور در حافظیه و سعدیه را منوط به روزهای خاصی از سال می‌ دانستیم و حتی شاید به اندازه انگشتان یک دست هم به این اماکن نرفته باشیم! تخت جمشید و دوری ‌اش از شیراز هم که جای خود دارد! اما حالا که این تفریحات روزمره یک به یک در حال باز شدن هستند، تازه می ‌فهمیم که می ‌شود لذت ‌های بسیاری را دید و اوقات فراغت خود را با آنان پر نمود.
حالا که شمار مبتلایان به کرونا در استان فارس و بر اساس آمار روزانه وزارت بهداشت به کمتر از عدد 100 رسیده و فوتی ‌ها هم به حول و قوه الهی کم و در برخی از روزها صفر شده است، می ‌توان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به این اماکن سرکی کشید. شاید زمانی که کلیپ دف ‌نوازان در حافظیه را دیدیم، آن گاه بود که دلمان به یکباره خالی شد و فهمیدیم که بدون روابط اجتماعی کلاهمان پس معرکه است. ما از معدود انسان ‌های کره خاکی خواهیم بود که زندگی روال عادی خود را ندارد و حتماً در سالیان آینده همیشه از آن به عنوان سالی عجیب، غریب و باور نکردنی یاد خواهیم کرد اما همان گونه که رفع نیازهای جسمی لازم است باید به فکر نیازهای روحی مان- نه تنها برای خودمان بلکه خانواده مان- باشیم و کاری کنیم تا دوران کرونا، که هنوز تاریخ پایانی برای آن مشخص نشده است، دوران سخت و تاریکی نباشد.
محمد‌‌‌ جلالی/ خبر جنوب


/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.