روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
به 34 میلیون تومان در ماه رضایت دهید، لطفا :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 181113
1399/03/11

به 34 میلیون تومان در ماه رضایت دهید، لطفا

توییت علی اصغر عنابستانی نماینده سبزوار که از پایین بودن حقوق نمایندگان انتقاد کرده است طی دو روز گذشته در فضای مجازی حسابی سر و صدا انداخته است اما این توییت بیشتر از آن جهت بحث برانگیز شده که یک نماینده از گرد راه نرسیده و تنها چند روز پس از شروع مجلس یازدهم ادعای سهم خواهی کند .
او در توییت خود نوشت: «متاسفانه در کشور ما سیاست های اقتصادی و خاصه مسکن آنقدر اوضاع را آشفته کرده که با حقوق یک نماینده در ماه حداکثر می شود اجاره خانه را پرداخت کرد و الباقی نیازهای زندگی می ماند روی هوا».
البته این شکل مطالبات نمایندگان ملت برای مردم مقوله چندان عجیب و غریبی نیست، در برهه‌ای که مردم با هول و هراس و مرگ و میرهای کرونا دست و پنجه نرم می کردند، انجام تست های دسته جمعی کرونا از نمایندگان یا موافقت با افزایش حقوق 15 درصدی آن ها برای سال 99 نامعادلات بسیاری را بر مردم روشن کرد. این تصمیم گیری ها آن هم در بدترین شرایط مردم در حالی اجرا شد که در همان زمان نمایندگان مجلس ژاپن برای کمک به مشکلات اقتصادی در دوران کرونا ۲۰ درصد از حقوق های خود را کاهش دادند.
حال با شروع مجلس یازهم و جدای از این که نماینده سبزوار از راه نرسیده سنگ حقوق نمایندگان را به سینه می زند، بد نیست که بدانیم نمایندگان در سال ۹۹ چقدر حقوق می‌ گیرند. حقوق ماهانه سال گذشته نمایندگان مجلس ۹ میلیون‌و ۲۸۰ هزار تومان بوده و امسال، میزان حقوق ماهانه مجلسی‌ها به ۱۱میلیون ‌و ۶۰۰ هزار تومان رسیده است. تمامی نمایندگان مجلس اعم از هیأت رئیسه و سایر نمایندگان حقوق ماهانه یکسانی دریافت می‌ کنند و تفاوتی در میزان حقوق ماهانه ندارند اما بخش دوم دریافتی نمایندگان تحت عنوان ردیف ‌های دیگری به آن ها تعلق می ‌گیرد؛ هزینه ایاب و ذهاب، استخدام منشی، اجاره دفتر، اجاره منزل در تهران و قبض موبایل. نمایندگان مجلس با توجه به تعداد دفاترشان عدد متفاوتی را برای پرداخت هزینه دفاتر دریافت می‌ کنند.
یک نماینده مجلس برای پرداخت هزینه دفاتر مبلغ سه میلیون تومان ماهانه دریافت می‌ کند. حالا اگر نماینده‌ ای هم از اماکن دولتی یا از ملک شخصی خود به عنوان محل دفتر نمایندگی استفاده کند، هزینه ماهانه اجاره دفتر را از مجلس دریافت می‌ کند. میزان دریافتی هم که برای استخدام سه نیروی کار به هر نماینده تعلق می ‌گیرد، ۹ میلیون تومان است.
در اینجا هم ممکن است نمایندگان به اصطلاح کار به صرف اقتصادی انجام دهند مثلا به جای سه نیرو، فقط یک نفر را استخدام کنند یا به جای پرداخت حقوق ماهانه ۹ میلیون‌ تومانی به کارکنان شخصی خود، حقوقی کمتر پرداخت کنند و مابه‌ التفاوت هر کدام از این ها در حساب شخصی ‌شان باقی بماند.
نمایندگان مجلس برای اقامت در تهران هم اجاره ماهانه پنج ‌میلیون ‌تومانی دریافت می ‌کنند. این مبلغ به حساب تمامی نمایندگان واریز می ‌شود و افرادی هم که ساکن تهران هستند، از مزایای تأمین هزینه اجاره منزل بهره ‌مند هستند. همچنین هر نماینده ماهانه مبلغ دو میلیون ‌و ۲۰۰ تومان برای هزینه‌ های ایاب و ذهاب خود دریافت می‌ کند. این به جز یک دستگاه خودروی پژوپارس و سهمیه بنزینی است که در اختیار تمامی نمایندگان مجلس برای رفت ‌و آمد قرار داده شده است.
پرداخت حقوق ماهانه راننده خودرو اما از طریق امور مالی مجلس به طور جداگانه مانند سایر کارکنان مجلس انجام می ‌شود و در سبد هزینه ‌ای نمایندگان مجلس جا داده نمی‌ شود. به جز این موارد ماهانه بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان هم برای پرداخت قبض موبایل به حساب هر کدام از نمایندگان مجلس واریز می ‌شود.
در مجموع هر کدام از نمایندگان مجلس به جز حقوق ماهانه، بین ۱۹ تا ۲۲ میلیون تومان بابت پرداخت هزینه‌ های جاری و مواردی که در بالا اشاره شد، دریافت می کنند. به تعبیر دیگر هر نماینده مجلس از دو محل حقوق ماهانه و پرداخت هزینه ‌ها، ماهانه بین ۳۱ تا ۳۴ میلیون و در مجموع امسال بین ۳۷۲ تا ۴۰۸میلیون تومان دریافتی خواهد داشت.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.