روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
زاگرس قرار بود سبز بماند اما سیاه شد :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 181157
1399/03/12

زاگرس قرار بود سبز بماند اما سیاه شد

فاطمه ایزدی- خبرنگار «خبر جنوب»/ تابستان برای طبیعت فارس، هم معنای یک چیز است؛ آتش! تابستان که می شود نفیر آتش سرخ، سینه جنگل‌ها را می‌سوزاند و تن رنجور مراتع را زخمی می کند. زمستان و بهار پر باران، هر چقدر که دشت ها را سر زنده کند، عرصه‌های جنگلی و مرتعی را بیمناک می‌کند و قلب این اکوسیستم را به سکته می‌اندازد.
تابستانِ هر سال، بخشی از منابع طبیعی فارس به دلیل پوشش گیاهی که به خاطر بارندگی‌های پارسال، روییده در آتش می سوزد و امسال نیز پیش بینی می شود این آتش سوزی ها ادامه داشته باشد.
استان فارس در سال‌های ۹۲ و ۹۳، شاهد بیشترین آتش‌سوزی‌ها بود چنانچه در سال ۹۳، تنها 9 هزار و ۳۰۰ هکتار از عرصه های منابع طبیعی در آتش سوخت. همان سال‌ها بسیاری از کارشناسان محیط زیست گفتند که بیشتر آتش افروزی ها در فارس، عمدی بوده و با هدف شکار و انتقام، شعله های آتش برافروخته شده است یعنی عده ای برای آنکه بتوانند به شکار خود برسند، سر محیط بانان را به مهار آتش، گرم می‌کردند و برخی نیز برای انتقامجویی از دستگاه‌های دولتی و مردم محلی و همینطور برای ایجاد زغال، آتش‌سوزی به راه می‌ انداختند.
البته آنطور که شهرام منتصری، مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس می گوید حداقل در طول یکی دو سال گذشته، آتش سوزی هایی که با گمراه کردن محیط‌ بانان رخ دهد، در استان اتفاق نیفتاده است.
به گفته این مسئول، سال گذشته ۵۴۰ هکتار از اراضی طبیعی فارس در ۲۶۱ فقره آتش سوزی سوخته و امسال نیز تاکنون ۷۹ بار، آتش‌ به جان ۱۶۲ هکتار از مراتع افتاده است.
از اینها گذشته، یکی از تراژدی های دردناکی که هر سال، هزاران بلوط را خاکستر می کند، داستان غم انگیز آتش سوزی های جنگل های زاگرس است که امسال نیز چند روزی است قصه پرغصه آن آغاز شده است. دو سه روزی است زاگرس مثل شمع می سوزد اما هنوز زبانه های آتش آن، مهار نشده است. جنگل های زاگرس با شش میلیون هکتار مساحت، 40 درصد جنگل های ایران را تشکیل می دهند و در 11 استان، گسترده شده اند.
بنا به گفته مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس، 800 هکتار از جنگل های زاگرس، سهم این استان است که از شهرستان رستم شروع شده و تا فیروزآباد و فراشبند کشیده می شود. زاگرس در فارس، یک ذخیره جنگلی مهم است که باید حفظ و حراست شود. اگرچه نفس های زاگرس چند روزی است در کهگیلویه و بویر احمد به شماره افتاده اما آن طور که منتصری می گوید آن طور که آتش، امان این جنگل ها را در یاسوج بریده در فارس به این شدت اتفاق نیفتاده است.
اگر آتش در همان ساعات اولیه مهار نشود، آن فرصت طلایی نیز می سوزد و وقتی شعله های آتش به ارتفاعات و مناطق
صعب العبور می رسد، رام کردن آن زبانه های وحشی، سخت
می شود. به قول منتصری، در کهگیلویه و بویر احمد نیز دقیقا همین اتفاق افتاده است و چون آتش در ساعات اولیه، مهار نشده بسیاری از حیوانات، بلوط ها و گونه های گیاهی در آتش سوخته اند.
اگر چه از استان فارس، دو بالگرد به سمت «کوه سیاه» بوشهر رفته تا این منطقه را از چنگال آتش رهایی بخشد اما آن طور که یکی از پژوهشگران محیط زیست بوشهر گفته است هر دو
هلی‌کوپتر دچار نقص فنی شده اند و نتوانسته اند «کوه سیاه» را از دهان آتش بیرون بکشند. شعله های آتش آنقدر زیاد است که هیچ کاری از دست دو محیط بان و سه جنگلبان حاضر در منطقه برنیامده و همه به تماشای رقص آتش نشسته اند.
البته حال آن 800 هکتار از جنگل های زاگرس که در استان فارس، قامت برافراشته اند خوب است اما منتصری تاکید می کند که بسیاری از همین آتش سوزی هایی که رخ می دهد، عمدی است و مراتع و منابع طبیعی، گاه و بیگاه، قربانی بی توجهی و سهل انگاری انسان‌ها می شوند. اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس در طول دو سه ماه گذشته با برنامه ریزی هایی که انجام داده توانسته از جنگل های زاگرس حراست کند و علاوه بر محیط بانان، تشکل های مردمی نیز داوطلبانه از اراضی طبیعی حفاظت می کنند.
به گفته منتصری، عامل 95 درصد از آتش سوزی هایی که در عرصه های منابع طبیعی اتفاق می افتد، انسانی است که 10 درصد از آنها عمدی می باشد.
بسیاری از گردشگران وقتی به دامنه طبیعت می روند زباله‌های پلاستیکی و بطری های آب معدنی را در دشت ها و سبزه‌ها رها می کنند حال آنکه به گفته این مسئول، زباله های شیشه‌ای و پلاستیکی در روزهای گرم همچون ذره بین عمل می کنند و باروتی می شوند در دلِ مهمات!
آتش های نیمه خاموش، چه بلاها که بر سر منابع طبیعی، نیاورده است. برخی افراد، ناشیانه کنار بوته ها و علف ها، آتش روشن می کنند، غافل از آنکه همین سهل انگاری ها و بی توجهی‌ها، عامل 95 درصد از آتش سوزی هایی است که در منابع طبیعی فارس اتفاق می افتد.
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس معتقد است کوچک ترین غفلت در این شرایط و روشن کردن آتش در دل طبیعت یا رها کردن بطری های آب معدنی در عرصه های منابع طبیعی می تواند به آتشی بزرگ تبدیل شود.
به گفته این مسئول، بزرگ‌ترین آتش سوزیِ امسال در عرصه منابع طبیعی فارس، در تپه ماهور و ارتفاعات شهرستان کازرون رخ داد و چون این مناطق، پوشش جنگلی نداشت، آتش فقط به جان علف های یکساله افتاد.
در هر حال به دلیل بارندگی های گسترده، پوشش گیاهیِ امسال در اراضی منابع طبیعی نسبت به چند سال گذشته، بیشتر شده و ارتفاع آنها به چند متر هم رسیده است. با گرم شدن هوا ممکن است این گیاهان خشک، زمینه ساز یک آتش سوزی بزرگ شوند که البته بیشترِ آن از بی توجهی کسانی آب می خورد که در طبیعت، آتش روشن می کنند.
بر اساس اظهارات مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس، امکانات و تجهیزات اطفای حریق در استان، مستهلک بوده که با تامین اعتبار، کمبودها در حال برطرف شدن است اما آنچه در این داستان می تواند شعله های آتش را از نفس بیندازد، توجه انسان‌هایی است که گاه با یک غفلت کوچک، حادثه های بزرگ می آفرینند.

اطفای کامل حریق در ارتفاعات کوه پهن کازرون و فراشبند
منتصری دیروز خبر مهار آتش‌سوزی درارتفاعات کوه پهن واقع در مرز شهرستان های کازرون و فراشبند با تلاش نیروهای منابع طبیعی و مردمی را هم اعلام کرد.

به گفته وی این حادثه پس از گذشت 72 ساعت به طور کامل کنترل و مهار شد.
در این عملیات علاوه بر نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی شهرستان‌های کازرون و فراشبند و همچنین نیروهای گروه امداد طبیعت اداره کل منابع طبیعی استان فارس ، نیروی انتظامی ، بسیج ، فرمانداری شهرستان های کازرون و فراشبند ، نیروی های امدادی سازمان هلال احمر ، جهاد کشاورزی ، دامپزشکی و آموزش و پرورش ، دهیاری و نیزدامداران و مرتعداران روستاهای همجوار نقش بسزایی در مهار حریق داشتند.
منتصری تاکید کرد که حضور به موقع نیروهای امدادی در کنار مرتعداران و ساکنان روستاهای اطراف نقش بسزایی در مهار بموقع آتش داشته است .


/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.