روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
خانه های سست و ساکنان خواب زد‌‌‌‌‌‌ه :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 184383
1399/04/15

خانه های سست و ساکنان خواب زد‌‌‌‌‌‌ه

فاطمه ایزد‌‌‌‌‌‌ی – خبرنگار «خبر جنوب»/ د‌‌‌‌‌‌ر طول د‌‌‌‌‌‌و سه هفته اخیر، مرد‌‌‌‌‌‌مان استان فارس زمین لرزه‌های زیاد‌‌‌‌‌‌ی احساس کرد‌‌‌‌‌‌ه اند‌‌‌‌‌‌ و برخی شب‌ها از د‌‌‌‌‌‌لهره، خوابشان نبرد‌‌‌‌‌‌ه است. آن طور که رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی فارس گفته تنها د‌‌‌‌‌‌ر طول یک هفته، 39 تا 40 پس‌ لرزه منطقه بیرم را لرزاند‌‌‌‌‌‌ه است.اواخر خرد‌‌‌‌‌‌اد‌‌‌‌‌‌ماه زلزله‌ای 5.7 ریشتری حوالی بیرم د‌‌‌‌‌‌ر استان فارس را لرزاند‌‌‌‌‌‌ و پس از آن، 40 پس لرزه که حد‌‌‌‌‌‌ود‌‌‌‌‌‌ 11 پس‌لرزه آن بالای 4 ریشتر بود‌‌‌‌‌‌، فوج زلزله‌های این منطقه را تد‌‌‌‌‌‌اوم بخشید‌‌‌‌‌‌. همین موضوع موجب اضطراب مردم شد و همه نگران بودند که مبادا زلزله های بزرگ‌تری در راه باشد!
زمین لرزه ای که مردمان منطقه بیرم را آشفته کرد به بزرگی ۵.۷ ریشتر بود که اگرچه تلفات جانی نداشت اما ۸۰ واحد مسکونی در این منطقه ریزش کرد. لحظاتی بعد زمین لرزه‌ای با همان شدت، نه تنها بیرم که خنج و لامرد را هم لرزاند و مردم مجبور شدند از ترس و استرس، شب را در خیابان صبح کنند.
فردای همان روز نیز زلزله‌ای به بزرگی چهار ریشتر به جان عمادده، بیرم و خنج افتاد و چند ساعت بعد هم زلزله دیگری در جاهای دیگر استان فارس همچون محمله و علامرودشت احساس شد. همه این زلزله‌ها در عمق ۱۰ یا ۱۱ کیلومتری زمین رخ دادند و مسئولان مربوطه تاکید کردند که این تکان ها ناشی از عوامل طبیعی زمین اتفاق افتاده است. دیروز شنبه هم در ساعت ۱۳ و ۳۴ دقیقه زلزله ای با قدرت ۳.۶ ریشتر دوباره منطقه بیرم را لرزاند که هنوز هم از خسارت‌های احتمالی اطلاعی در دست نیست.
در هر حال اگرچه نمی توان جلوی بلایایی همچون سیل و زلزله را گرفت اما می توان کاری کرد که مردم از هراس پس لرزه ها شب ها در کوچه و خیابان نخوابند.
آن طور که رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی می گوید بسیاری از واحدهای مسکونی منطقه بیرم، بر اساس سرشماری که در سال 95 انجام شده فاقد اسکلت هستند و تاب و مقاومت کمتری در برابر زلزله دارند. این در حالیست که اگر واحدهای مسکونی از استانداردهای لازم برخوردار بودند و یا اهالی روستاها می توانستند خانه‌های خود را نوسازی کنند، آمار آسیب های یک زمین لرزه اینقدر زیاد نبود.
همانطور که محققان نیز بارها گفته اند فارس یک منطقه لرزه خیز است و این استان از لحاظ مخاطرات زمین‌شناسی مثل فرونشست زمین، سیل، رانش زمین و زلزله جایگاه پنجم را در کشور دارد. به گفته مدیر مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی جنوب کشور در شیراز، منطقه جنوب و غرب استان فارس بر روی کمربند لرزه‌ای واقع شده و با توجه به لرزه خیز بودن این مناطق، خانه‌هایی که استحکام لازم را ندارند باید تخلیه شوند تا مردم در خانه های مستحکم و مهندسی ساز ساکن شوند.
طهمورث یوسفی تاکید می کند که با توجه به لرزه خیر بودن مناطق جنوب و غرب استان، باید ساخت و سازها به شکل مهندسی انجام شود و سازه ها و منازل به گونه ای ساخته شوند که در برابر زلزله، مقاوم باشند. در هر حال بسیاری از مناطق استان فارس، لرزه خیز هستند و مسئولان تاکید دارند که باید در جانمایی روستاها و شهرها به این موضوع، توجه ویژه شود و سازه‌ها محکم‌تر و مقاوم‌تر ساخته شود.
مردم نسبت به نوسازی و مقاوم سازی املاک خود بی تفاوت شده اند!
با این حال آن طور که یکی از اعضای شورای اسلامی استان فارس به «خبر جنوب» می گوید تحقیقات میدانی در زلزله های اخیر نشان داده که مردم به دلیل نداشتن وسع مالی، آنچنان به کیفیت ساخت و ساز اهمیت نمی دهند. رعایت نکردن اصول ساخت و ساز باعث شده که زلزله ها و پس لرزه ها، شکاف ها و ترک های عمیقی در واحدهای مسکونی برخی مناطق روستایی ایجاد کند و اگرچه کمتر فرو ریزش اتفاق می افتد اما سکونت در چنین خانه هایی، خالی از بیم و هراس نیست.
به گفته عبداله اسماعیلی، زلزله‌هایی که اخیرا در جنوب استان فارس رخ داده است بهترین تلنگر برای تغییر دیدگاه مدیران نسبت به بافت های فرسوده شهری و روستایی است. عضو کمیسیون عمران شورای اسلامی استان فارس اگرچه بخشی از راه حل این ماجرا را در تغییر دیدگاه شهرداران و دهیاران و اهتمام آنان نسبت به ایمن سازی بافت های نامقاوم، جستجو می کند اما در عین حال معتقد است که شهروندان هم نسبت به نوسازی و مقاوم سازی املاک خود بی تفاوت شده اند.
هر چند برخی شهرداران استان فارس نیز آن طور که اسماعیلی می گوید برای این موضوع، تخفیفات ویژه صد درصدی اعمال می کنند اما با این حال باز هم کسانی که دارای شرایط اخذ مجوز ساختمان بافت های فرسوده هستند، اشتیاقی به نوسازی نشان نمی دهند و نسبت به این مسئله
بی تفاوت شده اند.
این عضو شورای اسلامی استان فارس اعتقاد دارد که تبعات این بی تفاوتی، جبران ناپذیر است و علاوه بر خسارات مالی، تلفات جانی نیز می گیرد و ممکن است صدها نفر قربانی شوند. اسماعیلی به سیلی که چهار سال پیش، در شهرستان جهرم آمد اشاره می کند و می گوید اگر این حادثه طبیعی به جای آنکه شهرک های مقاوم همچون زیباشهر و فرهنگ شهر را درگیر کند در بافت های فرسوده جاری می شد صدها نفر از بین می رفتند.
عضو کمیسیون عمران شورای اسلامی فارس معتقد است بروکراسی های سخت اداری در مقوله طراحی و نظارت و مراحل صدور پروانه ساختمانی، مردم را نسبت به نوسازی املاک خود بی انگیزه کرده است. با این حال اما آنچه از دیدگاه این عضو شورا بیش از هر چیز باعث شده کمتر کسی از نوسازی بافت های فرسوده استقبال کند دستان خالی مردم و تب و تاب قیمت مصالح ساختمانی است. به گفته اسماعیلی، هزینه های سنگین ساخت و ساز و مشکلاتی که برای گرفتن وام های بافت فرسوده بر سر راه مردم سبز می شود، آنان را نسبت به مقاوم سازی و نوسازی بافت ها و واحدهای مسکونی فرسوده، بی رغبت کرده است.
در هر حال بسیاری از مناطق غرب و جنوب استان فارس، لرزه خیز هستند و باید هم مردم و هم مسئولان، کمی جدی تر به این ماجرا نگاه کنند.
متاسفانه همانطور که عضو شورای اسلامی فارس نیز می گوید هنوز مشکلات وام بافت های فرسوده در شهرهای استان، حل نشده و کار نوسازی و مقاوم سازی بسیاری از بافت ها و واحدهای مسکونی فرسوده بر زمین مانده است!

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.