روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
از روی زمین‌های دزدیده شده بروید :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 184436
1399/04/15

از روی زمین‌های دزدیده شده بروید

ده‌ها تن از بومیان و سرخپوستان معترض به نژادپرستی و خشونت پلیس در شهر کی ‌استون در ایالت داکوتای جنوبی آمریکا با مسدود کردن جاده منتهی به کوه راشمور در آستانه سفر دونالد ترامپ به منطقه با افسران گارد ملی و پلیس درگیر شدند.
فعالان معترض به همراه اعضای معترض قبایل بومی آمریکا با تجمع در یک اتوبان به اشغال «تپه های سیاه» داکوتای جنوبی که به گفته آنها بر خلاف قرارداد و توافق از بومیان «لاکوتا» دزدیده شده، اعتراض کردند. یک گروه از معترضان سه خودروی ون را در جاده پارک کرده و چرخ های دو تا از این خودروها را از جا در آوردند تا کار را برای خارج کردن آنها از محل دشوار کنند. چند تظاهر کننده هم به روی سقف این خودروها رفته و شعار می دادند: «اراضی را برگردانید». گروهی دیگر نیز علامتهایی به دست داشتند که رویشان نوشته شده بود: «از اولین مردمان داکوتای جنوبی محافظت کنید». آنها همچنین شعار
می دادند: «شما در اراضی دزدیده شده هستید» و «برتری طلبی سفیدپوستان را برچینید». مقام ها این تجمع را غیرقانونی خوانده و در ادامه نیروهای پلیس و گارد ملی وارد عمل شدند و رویارویی آنها با معترضان اتفاق افتاد. نیروهای امنیتی برای مقابله با معترضان از اسپری فلفل و نارنجکهای دودزا استفاده کردند. یک رسانه محلی گزارش داد که دست کم ۱۵ معترض که دستورات پلیس را برای خروج از منطقه نادیده گرفته بودند بازداشت شدند گفتنی است اعتراضات موسوم به «جان سیاهپوستان اهمیت دارد» بزرگ ترین اعتراضات را در تاریخ آمریکا با مشارکت ۲۶ میلیون نفر در بیش از ۴۷۰۰ اعتراض رقم زده است.
این آمار و ارقام از چهار نظرسنجی اخیر حاصل شده و نشان می‌دهد ۱۵ تا ۲۶ میلیون نفر بخشی از شرکت کنندگان در اعتراضاتی بوده اند که بدنبال مرگ جورج فلوید، احمد آربری و برونا تایلور رخ داده است. نیل کارن استادیار دانشگاه کارولینای شمالی به نیویورک تایمز گفت: «من هرگز چنین مشارکتی را در اعتراض به یک مسئله خاص در یک مدت کوتاه ندیده ام».
این بررسی‌ها نشان می‌دهد بطور حداقل، هفت میلیون نفر در تظاهرات چند هفته گذشته شرکت کرده اند. در مقام مقایسه، حدود سه تا پنج میلیون نفر در تظاهرات زنان در مارس ۲۰۱۷ در یک روز شرکت کردند. بیش از ۴۷۰۰ تظاهرات در آمریکا از ۲۶ مه برپا شده است که به طور میانگین ۱۴۰ تظاهرات در هر روز می‌شود. کنت اندروز استاد جامعه شناس دانشگاه کارولینای شمالی اعلام کرد: «گسترش جغرافیایی این اعتراضات یک ویژگی کاملا مهم است و پیامی حاکی از عمق و وسعت حمایت از این جنبش را مخابره می‌کند».


/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.