روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
گران شدن یک شبه ماسک و اقلام بهداشتی در فارس :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 184482
1399/04/16

گران شدن یک شبه ماسک و اقلام بهداشتی در فارس

سهيلا رفيعي نژاد -«خبرجنوب»/روز گذشته شماری از شهروندان در تماس با «خبرجنوب» اعلام کردند که قیمت ماسک های بهداشتی یک شبه از بسته پنجاه تایی 120 هزار تومان به 150 و از بسته پنج تایی کمتر از 6 هزار تومان به 10 هزار تومان رسیده است. گزارش های خبرنگاران «خبرجنوب» هم از گرانی ماسک در برخی مناطق شهر و مراکز فروش اقلام بهداشتی خبر می داد. این گرانی به دنبال صدور دستور اجباری شدن استفاده از ماسک در کشور روی داد.
دیروز در گفت و گو با دبیر کمیسیون ماده 11 تعزیرات حکومتی بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز این مشکل را مطرح کردیم و دکتر فرهاد شفیعی گفت که تا کنون گزارشی مبنی بر این قضیه در فارس به ما اعلام نشده است. اما در صورت دریافت گزارشاتی از این دست بازرسان دانشگاه موارد را پیگیری و در صورت اثبات برخورد شده و متخلفان به مراجع قضایی معرفی می شوند.
وی تاکید کرد که اکنون قیمت ماسک هم تعدیل شده ومثل قبل نیست. در حال حاضر بیشترین ماسک‌های درخواستی مردم فارس ماسک های سه لایه جراحی است ودانشگاه همه توان خود را برای دسترسی بیشتر مردم به کار می گیرد. قیمت این ماسک ها در حال حاضر باید بین 900 تا 1200 تومان باشد. در این زمینه از مردم استان خواستاریم هر نوع احتکار وگران فروشی را اطلاع دهند.
این مسئول دانشگاه علوم پزشکی شیراز رعایت اصول و به خصوص زدن ماسک را برای پیشگیری از کرونا ضروری دانست وگفت: از مردم خواستاریم در این زمینه بی توجهی نکنند تا سلامت خود ودیگران حفظ شود.
به گزارش «خبرجنوب» لاتکس هم همچنان کمیاب است. واردات این قلم محافظتی کمتر نشده اما مصرف چند صد برابری همچنان بازار عرضه وتقاضا را هماهنگ نکرده ودر این زمینه هنوز به تعادل نرسیده ایم. همین قضیه باعث شده قیمت این قلم محافظتی از حد انتظار بالاتر برود. دکتر شفیعی در این باره هم به خبرنگار«خبرجنوب» گفت: بیشترین کمبودهای اقلام محافظتی دربرابر کرونا،در حال حاضر مربوط به دستکش لاتکس در فارس است. وی افزود: واردات دستکش لاتکس نسبت به قبل کم نشده وحتی بیشتر شده اما با توجه به مصرف چند برابری واردات قبلی کفاف نمی دهد. وی گفت: این مشکل نه تنها در فارس وکشور بلکه در دنیا هم هست. چون مصرف خیلی بالاست و لاتکس از خارج وارد کشور واستان می شود همچنان با کمبود آن روبرو هستیم. این مقام مسئول دانشگاه علوم پزشکی شیراز یادآورشد: با توجه به مسئله کمبود لاتکس ،بیشترین تخلفات حوزه کرونا هم در حال حاضر در فارس مربوط به لاتکس وگران فروشی آن توسط برخی است. البته در این باره شرایط بدی نسبت به روزهای اول شیوع کرونا در استان نداریم و نسبت به آن موقع 20 تا 30 درصد بهتر شده و مدیریت ها از سوی دانشگاه دست سودجویان را تا حد قابل قبولی کوتاه کرده است. به دلیل کمبودها برخی در استان دستکش لاتکس راتا 180 هزار تومان هم
می فروشند و البته با بازرسی ها تعدادی از این متخلفان گران فروش را که البته نسبت به ماه‌های اول شیوع کرونا کمتر شده اند به تعزیرات معرفی کرده ایم و حکم آنها در آستانه صدور است.
دکتر شفیعی ادامه داد: البته درباره مواد ضدعفونی قیمت ها در فارس هم کنترل شده وبه قبل از کرونا برگشته است. در زمینه ماسک هم با وجود اینکه مصرف در استان چند صد برابر شده، اما مردم هر نوع ماسکی بخواهند گیر می آورند. تهیه دستکش یکبار مصرف هم با توجه به تولید بالا در حال حاضر با مشکل روبرو نیست .
این مسئول دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: البته استفاده از دستکش لاتکس خیلی هم برای مردم واجب نیست و ماسک اولویت بیشتری دارد و از مردم استان خواستاریم ماسک بزنند . البته ماسک ها باید استاندارد باشد، اما اگر ماسک های خانگی هم در دسترس دارید، استفاده از آن خیلی بهتر از نزدن ماسک است.
وی افزود: اقلام محافظتی در برابر کرونا را تا جایی که امکان دارد از داروخانه ها وفروشگاههای تجهیزات پزشکی سراسر استان بخرید تا علاوه بر دریافت جنس استاندارد در صورت تخلف مورد قابل پیگیری باشد.
دبیر کمیسیون ماده 11 تعزیرات حکومتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: اگر قیمت ها بالا بود مورد را به سامانه تعزیرات حکومتی استان اطلاع دهید. اوایل شیوع کرونا با تخلفات بسیاری در زمینه مواد ضدعفونی وقاچاق آن در استان روبرو بودیم و افرادی هم دستگیر شدند، اما دو سه ماه اخیر مشکل چندانی نداشته ایم ونقش معاونت غذا وداروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در نظارتها تاثیر اساسی داشته و با افزایش تولید در این باره مطلوب عمل
کرده است.
معاون بازرسی و حمایت از حقوق مصرف کنندگان سازمان صنعت و معدن استان فارس هم درباره گرانی یک شبه ماسک و برخی اقلام بهداشتی در استان گفت: سازمان صمت فقط بر بخش تولید نظارت دارد و دراین بخش اتفاقی نیفتاده که منجر به افزایش قیمت شود.
محمد ابراهیم صداقت در گفت و گو با «خبرجنوب» افزود: این که داروخانه ها به چه شکل این اقلام را عرضه می کنند در حوزه اختیارات ما نیست و متولی این بخش نیستیم. به طوری که خود علوم پزشکی براین امر نظارت دقیق دارد.
وی یادآور شد: اگر کسی ادعا دارد واحد تولید کننده گران فروشی کرده ما رسیدگی می کنیم. اگر در سیستم توزیع هم اتفاقی می افتد و شرکت های پخش گران فروشی می کنند، به رغم این که تحت پوش شما نیستند رسیدگی خواهیم کرد.
به گفته صداقت، مردم می توانند در صورت مشاهده تخلف در این باره با شماره 124 تماس بگیرند.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.