روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
بدون سلاح در میدان جنگ! :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 184569
1399/04/17

بدون سلاح در میدان جنگ!

فاطمه ایزدی – خبرنگار «خبرجنوب»/ این روزها جنگ است، یک جنگ نابرابر کرونایی که در آن خبری از بمب و موشک و انفجار نیست. در این میدان، کسی صدای تیر و ترکش نمی شنود اما قربانیانی که هر روز این جنگ خاموش می ‌گیرد از تعداد کسانی که روزانه در جنگ تحمیلی از دست می ‌دادیم بیشتر است.
معلوم نیست این نبرد تا کی ادامه دارد اما خیلی ها بدون سلاح در این کارزار ایستاده ‌اند و در توهم ایمن بودن هستند! تخت ‌های بیمارستان ها پر شده و نفس ‌های پرستاران و کادر بهداشت و درمان به شماره افتاده اما همچنان عده ‌ای از مردم، بی‌ توجه به توصیه های بهداشتی بدون ماسک در کوچه و خیابان راه می افتند و انگار در دنیای دیگری زندگی می کنند.در طول دو روز گذشته تعداد مبتلایان کووید ۱۹ در فارس در مقایسه با کل کشور به طور عجیبی افزایش داشته است چنانچه بر اساس آمار روز پانزدهم تیرماه، کل مبتلایان کشور دو هزار و ۵۰۰ نفر اعلام شده اند که هزار نفر از این جمعیت مربوط به استان فارس بوده است!
ماسک فعلاً تنها سلاح موثری است که مردم می ‌توانند برای دفاع از خود در این جنگ تمام عیار از آن استفاده کنند. عده‌ای اما نسبت به این مسئله بی‌تفاوت هستند و در جاهای عمومی ماسک نمی زنند. در حال حاضر که هیچ خبری از واکسن و دارو نیست، فهم این نکته ساده اصلا سخت نیست که اگر ماسک نزنیم احتمال مرگ خود و اطرافیانمان را بالا برده‌ایم. از همکار و بستگان و همسایگان گرفته تا پدران و مادران و رهگذرانی که هر روز از کنار ما می گذرند، همه در خطر هستند و شاید یک سهل انگاری ساده به قیمت از دست رفتن جان یک انسان تمام شود.هر چند بسیاری از مردم نکات بهداشتی را رعایت می‌کنند و در ماه، بخشی از درآمد خود را به خرید ماسک و مواد ضدعفونی اختصاص می‌دهند اما در این میان هستند مردمان و کاسبانی که هیچ اعتقادی به زدن ماسک در مجامع عمومی ندارند و حتی آن را به سخره می گیرند.

آدم کرونا بگیرد بهتر است!
یکی از میوه فروشان شهر شیراز که روزانه بیش از صد نفر در مغازه او رفت وآمد می کنند، نه خودش و نه شاگردانش ماسک نمی‌ زنند و به اجبار اتحادیه، دور خود یک حصار پلاستیکی کشیده اند که بخشی از آن نیز پاره شده است. صاحب مغازه که بدون دستکش، کارت های مشتریان را در دستگاه
می کشد به «خبرجنوب» گفت: چرا وقتی مطمئن هستم یک تکه پارچه به درد نخور از من در برابر کرونا مراقبت نمی کند باید ماسک بزنم؟!یک نوجوان هجده- نوزده ساله که مدت هاست در گوشه ‌ای از همین میوه فروشی، بساط سبزی فروشی راه انداخته در تایید حرف صاحب مغازه، لبخند ‌زد و گفت: چه کسی می ‌تواند در این گرمای تابستان چندین ساعت ماسک بزند؟ آدم کرونا بگیرد بهتر است! در این میان خانم میانسالی که مشغول جدا کردن سیب زمینی است و اتفاقاً هم ماسک زده و هم دستکش پوشیده رو به سبزی فروش کرد و گفت: اگر امثال شماها این ویروس را جدی گرفته بودید الان اینقدر اوضاع بحرانی نبود.در این میوه فروشی بیش از ده پانزده نفر در حال خریدن میوه هستند اما از میان آن ها شاید پنج نفر ماسک زده ‌اند. در فروشگاه کناری هم وضعیت بهتر نیست و اگر چه هر سه- چهار فروشنده، ماسک به صورت دارند اما مردمانی که در قفسه های مختلف به دنبال اجناس و مواد غذایی هستند ماسک نزده ‌اند.یکی از کسانی که در این فروشگاه، ماسک به چهره ندارد به «خبرجنوب» گفت که فراموش کرده ماسکش را با خود بیاورد وگرنه به قول خودش هم کرونا را جدی گرفته و هم باخبر است که این روزها چقدر وضعیت بحرانی است.

دخترم از ماسک، فراری است
یک دختر پنج- شش ساله نیز در فروشگاهی در بخش دیگری از شهر، دست مادرش را گرفته و به او اصرار می کند که برایش بستنی بخرد. مادر ماسک زده است اما دختربچه در این جنگ تمام عیار بدون هیچ سلاحی از خانه بیرون آمده و احتمالاً کسی به او نگفته که چقدر این روزها اوضاع خراب است. مادر دختر بچه گفت که فرزندش از ماسک، فراری است و حتی چند دقیقه تاب نمی‌آورد که ماسک روی صورتش جا خوش کند البته تنها این دختر بچه نیست که دوست ندارد ماسک بزند. در همین خیابان، آدم هایی پرسه می ‌زنند که سن و سالشان کم نیست و بعضی هایشان هم عصا به دست هستند اما ماسک به صورت ندارند. معلوم نیست باید چه اتفاقی بیفتد تا آن ها به خود بیایند و این بیماری را در این سن و سال جدی بگیرند. یک پیرمرد در صف نانوایی ایستاده و همان طور که عصایش را با دو پایش نگه داشته است مشغول تا زدن نان است. دستانش از پیری می لرزد اما ماسک به چهره ندارد. او در پاسخ به این سئوال که چرا ماسک نزده است به «خبرجنوب» گفت که دیگر از ما گذشته است؛ یکی با تصادف می میرد، یکی هم با کرونا! این پیرمرد که به نظر می‌ رسد کمی هم بد خلق و خو است تاکید می ‌کند که خیلی کم از خانه بیرون می آید و دلیلی هم نمی بیند که ماسک بزند!یک خانم جوان از بنگاه املاک بیرون می آید و آرام گفت که بدتر از این پیرمرد، بعضی کاسبان هستند که روزانه شهروندان زیادی گذرشان به مغازه آن ها می ‌افتد اما همچنان بی تفاوت هستند و انگار یادشان رفته، چند ماه به خاطر کرونا کار و بارشان کساد شده بود. هر چند به گفته او اتاق اصناف و اتحادیه ها، کاسبان را ملزم به رعایت پروتکل های بهداشتی کرده ‌اند اما نه آنها و نه برخی نانوایان ماسک نمی زنند. از این ها گذشته، موضوع قابل تاملی که چند روز پیش، خبر آن نیز در شبکه های اجتماعی پیچید، قرض دادن ماسک به یکدیگر مقابل برخی ادارات شیراز است. بعضی بانک ها و ادارات دولتی از ورود افراد بدون ماسک ممانعت می کنند و آن طور که این بانوی جوانی هم به «خبرجنوب» گفت، خودش چند روز پیش به چشم دیده که خانمی ماسک خود را از صورتش برداشته و آن را به آقایی داده که به خاطر نزدن ماسک، او را به اداره بیمه راه نداده بودند. از نظر این شهروند شیرازی، دلسوزی های این چنینی برای این که کار کسی راه بیفتد، نه تنها نامش دلسوزی و ترحم نیست که حتی در این شرایط، بی رحمی در حق آن هاست.در هر حال این روزها کرونا بیش از همیشه قربانی می گیرد و آمار مبتلایان نیز به شدت افزایش یافته است. در این میان، فقط خودِ مردم هستند که می توانند با سلاح ماسک و رعایت نکات بهداشتی، سیلی به صورت این ویروس بزنند و اوضاع را کمی بهتر کنند.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.