روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
وعده های غذايی محقق نشد! :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 184792
1399/04/19

وعده های غذايی محقق نشد!

نرگس مكاري زاده- «خبرجنوب»/ بر خلاف آن که عده ای معتقدند که در دوران شیوع کرونا واحدهای مواد غذایی کمترین آسیب را دیدند اما رئیس انجمن تخصصی صنایع غذایی و دارویی فارس معتقد است این صنایع ضررهای جبران ناپذیری دیده اند.
جواد باصری در گفت و گو با سرویس اقتصادی «خبرجنوب» اظهار داشت: قرنطینه خانگی افراد، سبب تغییر الگوی مصرف غذا در کشور شده است و این تغییر الگو بر مصرف‌کننده، تولید کننده، سرمایه‌ گذار و بازیگران زنجیره ارزش تاثیر منفی زیادی گذاشته است.
رئیس انجمن تخصصی صنایع غذایی و دارویی فارس افزود: در ایام شیوع کرونا مردم کمترین میزان خرید از واحدهای صنفی از جمله خرید مواد غذایی را داشته و تلاش می کنند برای به حداقل رسیدن ترددشان در سطح شهر، برخی مواد غذایی را استفاده نکنند و یا این مواد همچون آب میوه، رب گوجه فرنگی و ... را خود در منزل درست کرده و مصرف کنند.
باصری ادامه داد: علاوه بر این تعطیل شدن بسیاری از کسب و کارهای مرتبط با مصرف مواد غذایی مانند رستوران‌ها، فعالیت‌ های تامین غذا و اغذیه، هتل ‌ها و ... که تامین بخشی از کالاهای آن ها از صنایع مواد غذایی است باعث شده تا چرخه تولید در این کارخانجات بسیار کند شده و توليد كنندگان بي انگيزه شوند.
وی تصریح کرد: بسیاری از واحدهای صنایع تبدیلی و غذایی با کشاورزان کشت قراردادی امضا کرده و حتی بخشی از هزینه تولید کشاورزان را به صورت پیش پرداخت به آن ها پرداخت کرده اند و بعد از تحویل محصولات کشاورزی به دلیل نبود بازار و عدم تولید، این محصولات را دور ریخته اند.
وی با تاکید بر این که صنایع تبدیلی خسارت جدی از شیوع کرونا دیده اند ادامه داد: در حال حاضر به طور میانگین ظرفیت فعال صنایع تبدیلی و غذایی در فارس به نصف رسیده و ظرفیت فعال برخی از واحدها از این میزان هم کمتر است.
رئیس انجمن تخصصی صنایع غذایی و دارویی فارس با بیان این که شوک شدیدی به صنایع غذایی فارس وارد شده است خاطر نشان کرد: همچنین تولیدات بسیاری از واحدها که محصولی در انبار دارند به دلیل اتمام دوره مصرف و رسیدن دوره انقضای آن باید معدوم شود که این وضعیت نیز خسارت سنگینی به این واحدها وارد می کند.
باصری یادآور شد: با تداوم محدودیت ‌های صادراتی از سوی کشورهای همسایه به ویژه عراق، به دلیل شیوع کرونا، بخشی از تولیدات بخش کشاورزی بازار فروش خود را از دست خواهد داد و اعتماد مصرف‌ کننده بازارهای هدف نسبت به سلامت غذای ایران کاهش می ‌یابد و برگشت ‌اعتماد به بازار و مصرف‌کننده بسیار هزینه بر و زمانبر خواهد بود.
وی تصریح کرد: این موضوع تهدید جدی برای بازار جهانی محصولات کشاورزی ایران و به‌ خصوص کشورهای منطقه و همسایه با ایران است.
رئیس انجمن تخصصی صنایع غذایی و دارویی فارس بیان داشت: بی شک این وضعیت در کوتاه ‌مدت و میان ‌مدت اثر منفی بر پایداری تولید بخش کشاورزی خواهد داشت و در صورت آسیب به این بخش از زنجیره تولیدات غذایی رونق مجدد این بخش‌ ها، هزینه ‌بر است.
وی تصریح کرد: تشدید فضای نا اطمینانی که منجر به تغییر الگوی انتظارات مصرف‌ کننده، تولید کننده، سرمایه ‌گذار و بازیگران زنجیره ارزش خواهد شد، به دلیل غیر قابل پیش ‌بینی بودن در کوتاه ‌مدت، خطای سیستم برنامه ‌ریزی و مدیریت اقتصادی فعالیت ‌ها را با مشکل مواجه می ‌سازد. چه بسا باعث خنثی شدن سیاست‌ ها و راهکارهای اجرایی دولت و حاکمیت شود.باصری با انتقاد از نبود حمایت مسئولان از صنایع غذایی و عدم تحقق وعده ها برای حمایت از صنایع گفت: صنایع غذایی بسته حمایت خاصی را دریافت نکرده اند و امید است بالاخره این حمایت ها محقق شود تا صنایع تبدیلی بتوانند دوباره روی پای خود بایستند.


/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.