روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
مجلس در تعامل با دولت است نه تقابل :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 185014
1399/04/22

مجلس در تعامل با دولت است نه تقابل

«خبرجنوب»/ شش روز قبل بود که محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان برای پاره ای توضیحات به مجلس رفت. برخورد برخی از نمایندگان در برابر این مقام دولتی برای چند لحظه ای مجلس را متشنج کرد و همین برخورد نمایندگان با این وزیر دولتی این ذهنیت را ایجاد کرد که مجلسی ها قصد دارند در برابر دولت قد علم کرده و در تقابل باشند نه تعامل. این در حالی است که مننتخبان مردم در مجلس یازدهم بیش از ۱۰۰ نفرشان جوان هستند و ۷۰ درصد نمایندگان هم برای اولین بار هست که به بهارستان راه پیدا کرده اند.
البته شاید طرح سئوال از رئیس جمهور - که یکی از اهرم‌های نظارتی بهارستان است- در مجلس دهم ریشه داشته باشد. یعنی همان زمانی که نمایندگان فراکسیون ولایی برای اولین بار سئوال از رئیس جمهور در مجلس را رقم زدند.
این پرسش و پاسخ در مجلس دهم البته به کارت زرد گرفتن از سوی چند نماینده ای منجر شد که گفتند از چهار پاسخ قانع نشده اند.
طبق قانون در صورتی که تعداد سئوالات ارسال شده به قوه قضائیه درباره یک رئیس جمهور به عدد شش برسد، طرح استیضاح وی با رعایت مفاد اصل ۸۹ قانون اساسی و مواد آئین نامه داخلی در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد، اما نمایندگان مجلس دهم تصمیم گرفتند مسئله را خاتمه دهند.دراین دوره هم برخی نمایندگان، به فاصله ۳۰ روز پس از حضورشان در مجلس طرح سئوال از رئیس جمهور را مطرح کردند.
در این شرایط برخی از نمایندگان فارس در برابر این اتفاق واکنش نشان داده و اعلام کرده اند که موافق برخوردهای خارج از قاعده در مجلس نیستند و براین امر تاکید کرده اند که مجلس باید در کنار دولتی ها باشد نه در مقابل شان.
نماینده مرودشت و پاسارگاد و ارسنجان در گفت و گو با «خبرجنوب» با انتقاد از نمایندگانی که بحث استیضاح رئیس جمهور را مطرح می کنند، مخالفتش را با این موضوع اعلام و تاکید کرد که این امر به معنای انداختن پوست موز زیر پای مجلس است .
جلال رشیدی کوچی افزود: در دعوتی که از آقای ظریف شد برخی همکاران احساساتی شدند و در پازل وزیر امور خارجه بازی کردند و به او پاس گل را دادند. وزیر هم از این قضیه استفاده کرد و دیدیم که بدون دادن گزارش صحبت هایی کرد و از مجلس خارج شد.وی با اشاره به انجام قرعه کشی برای نمایندگانی که قرار بود در آن جلسه صحبت کنند تصریح کرد: قرار بود این دوستان صحبت ها و انتقادهای شان را به عملکرد آقای ظریف مطرح کرده و وزیر هم پاسخ بدهد اما همه این فرصت به خاطر احساساتی شدن برخی نمایندگان از دست رفت.
رشیدی کوچی در مورد گفته برخی نمایندگان در مورد ماجرای طرح سوال از رئیس جمهور هم گفت: برخی دیگر هم استیضاح را مطرح می کنند و من با این که اصلا از عملکرد روحانی راضی نیستم اما معتقدم که طرح هر سوالی نمی تواند نتیجه بخش باشد.
وی افزود: طرح سئوال از دولت نباید سیاسی باشد؛ به بیانی باید ببینیم چه سوالی می تواند به آرامش و بهبود معیشت مردم منجر شود و آیا می تواند دردی را دوا کند یا نه.
بار روانی از نظر رشیدی کوچی نتیجه منفی سئوال‌های نابجا از رئیس جمهور و وزرا در شرایط کنونی است.
وی در بخش دیگری از این گفت و گو در واکنش به گفته های برخی نمایندگان فارس که کم تجربه بودن و جوانی نمایندگان در مجلس را مورد اشاره قرار دادند پاسخ داد: ما شاهد بودیم همه کسانی که در جلسه با آقای ظریف داد و فریاد راه انداختند ریش سفیدهای مجلس بودند و نمایندگان جوان نشان دادند که با درایت پیش می روند.
نماینده مردم داراب و زرین‌دشت در مجلس، روز گذشته تاکید کرد که بنای مجلس، تعامل با دولت؛ برای رفع مشکلات اقتصادی است.
محمد جواد عسگری، گفت که بنای ما بر تعامل است و رئیس جمهور هم باید به سرعت تصمیمات جدی را در زمینه بهبود معیشت مردم اتخاذ کند تا اتفاقات مناسبی رخ دهد.
عسکری با اشاره به فضای نامناسب اقتصادی و مشکلات معیشتی، هشدار داد که فضای فعلی کشور فضایی نگران کننده است که نوسان و عدم نظارت بر قیمت‌ها در کنار وجود واسطه‌ها و دلال‌ها موجب گله‌مندی مردم از مدیریت اجرایی کشور شده است.
وی تاکید کرد که شیوع کرونا دلیل مناسبی برای پیش آمدن شرایط کنونی در کشور نیست و مدیریت اجرایی کشور و رئیس جمهور باید به این سئوال پاسخ دهند که این وضع موجود حاصل چیست و برای رفع دغدغه های اقتصادی مردم چه موانعی وجود دارد؟
عسکری یادآور شد که نمایندگان باید در مقابل مردم پاسخگو باشند و برای این پاسخگویی است که حق دارند طرح سئوال را پیگیری کنند.
نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی همچنین گفت که بنای ما بر تعامل است مگر اینکه دولت تمایلی به تعامل نداشته باشد که در آن صورت ما نیز اقدامات لازم را انجام می‌دهیم.
نماینده مردم لارستان، خنج، گراش و اوز اتفاق پیش آمده در مجلس را به گونه ای دیگر مورد ارزیابی قرار داد.حسین حسین زاده، مسائل پیش آمده میان مجلس و دولت را دعوای خانوادگی توصیف کرد که هدفش رشد و ارتقای کشور است.
البته او تاکید کرد که بعضی از برخوردها در مجلس مورد تاییدش نیست.او معتقد است که انتظارات از مجلس یازدهم به دلیل یک دستی نمایندگان این دوره بیشتر از گذشته است.با این حال بر این امر تاکید دارد که همکاری میان دولت و مجلس برای بهبود شرایط مردم است.
حسین‌ زاده همچنین یادآور شد: با دولت عنادی نداریم ولی قرار هم نیست حق مردم را پیگیری نکنیم.‌ نماینده به هر حال باید پیگیر مطالبه مردم حوزه خود باشد و این به معنای تضاد با دولت نیست.
وی کم تجربه بودن برخی نمایندگان را هم مورد اشاره قرار داد و در واکنش به برخی رفتارها در طرح سئوال از ظریف گفت که بعضی از نماینده‌ها تلاش می‌کنند برای بیشتر دیده شدن داد بزنند و برخی دیگر هم به دلیل سختی هایی که مردم تحمل می کنند فشار مضاعف را تجربه کرده و احتمال دارد برخوردهایشان چندان مناسب نباشد.
حسین زاده وجود نابسامانی، خودتحریمی و فساد در بعضی بخش‌های کشور همزمان با فشار ناشی از تحریم ها را هم یادآور شد و تاکید کرد که همه این ها در کنار هم باعث می شود برخی نمایندگان در نطق‌های خود آداب مجلس را رعایت نکنند و دراین بین شاید اختلاف هایی هم روی بدهد.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.