روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
چالش سی ساله در دروازه کازرون :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 185026
1399/04/22

چالش سی ساله در دروازه کازرون

فاطمه ایزدی – خبرنگار «خبر جنوب»/ زمانی یکی از شش دروازه مهم شیراز بود. در کنار دروازه های قرآن، سعدی، اصفهان، شاه داعی ا... و قصابخانه، محل تردد کسانی بوده است که از سمت کازرون و بوشهر به شیراز رفت و آمد داشته اند. دروازه کازرون ، پُر از داشته های فرهنگی و تاریخی است و قدیمی ترها محل فعلی و اطراف آن را به نام محله سنگ سیاه می شناسند.
از بارگاه سید تاج الدین غریب گرفته تا مهمترین مراکز مذهبی شهر و عمده ای از بناها و مجموعه های تاریخی در این محدوده واقع شده است. این روزها اما این بخش از هویت فرهنگی و تاریخی شیراز در هیاهوی داد و فریادهای میوه فروشان و بوی نامطبوع بازارچه ماهی و میگو گم شده است. اینجا دروازه کازرون است! جایی که گرد فراموشی بر بافت تاریخی شهر، سایه انداخته و آداب و رسوم، شیوه زندگی و حتی کوچه پس کوچه هایش، دیگر نشانی از هویت فرهنگی شیراز ندارد! کوچه های محله سنگ سیاه، بوی صد سال پیش را نمی دهند. تاریخ شیراز در این محله، منجمد شده و بخشی از دیوارها نیم سوخته است. اینجا محل امن معتادان متجاهر است؛ محل آرام و قرار کسانی که روزها نیمه خوابند و چشم هایشان از خماری، جایی نمی بیند.روزگاری این بافت کهن، هسته اولیه شهر بوده اما اکنون مهمترین نقطه عرضه محصولات دریایی است. تمام پیاده روهایش بوی میگو و ماهی‌های نشسته می دهد ؛ بوی میوه های گندیده و آب های آلوده!
پاک کردن فلس های ماهی و جاری شدن خونابه روی سنگ فرش های دروازه کازرون، یک داستان تکراریِ سی ساله است. عرضه گوشت غیربهداشتی در ملأعام و فروش شیر خشک و تخم مرغ خانگی نیز قصه تازه ای نیست. مردم به دیدن این سکانس ها در این محله عادت کرده اند. مردم عادت کرده اند از دست فروش ها مواد غذایی بخرند و گاهی در همین خیابان شلوغ و کثیف ، چغور پغور و کله پاچه بخورند. عجیب است اما در این روزها که کرونا بی رحمانه می تازد بسیاری از کاسبان، ماسک به صورت ندارند و عجیب تر آنکه مردم هم مثل قبل، می خرند و می برند.
سال‌هاست ماهی فروشان و تره بارفروشی‌های این سوی خیابان با مراکز درمانی و ورزشیِ آن سوی چهارراه ، همزیستی مسالمت آمیز دارند.
اینجا شلوغ است. حتی این روزها که کرونا بی رحمانه می تازد اینجا خلوت نشده است. یخ های ماهی و میگوها آب شده و کفش های عابران بوی آب گندیده می دهد.
کاسبان دروازه کازرون، یکی در میان ماسک زده اند و دست فروش ها هم اعتقادی به یک تکه پارچه ند ارند . مردم اما بی تفاوت تر از همیشه، ماهی و تره بار می خرند و حتی چند دقیقه ای می ایستند تا مطمئن شوند چیزی از قلم نیفتاده است.
عده ای فکر می کنند در دروازه کازرون همه چیز ارزان است؛ از میوه و ماهی گرفته تا سایر مواد غذایی! دلیل ازدحام مردم در این محله قدیمی، باوری است که از سال‌ها پیش شکل گرفته و آنها خیال می کنند اگر هر جایی غیر از دروازه کازرون خرید کنند، کلاه سرشان رفته است. البته اینطور نیست. همه کسانی که یک بار از آنجا خرید کرده اند می دانند که تره بار فروش ها، میوه های خوش آب و رنگشان را بالای سینی جای می دهند و هر چه میوه له شده و خراب است را یکی در میان از پشت سینی بر می دارند و در کیسه مشتری می اندازند. آنجا هیچ کس حق انتخاب ندارد و هر کس به میوه دست بزند، داد و بیداد میوه فروش بالا می رود!
جدال کاسب و مشتری در دروازه کازرون بر سر جدا کردن میوه و تره بار، قصه تازه ای نیست. حتی همین امروز هم یک مرد میانسال، بدون آنکه در این ازدحام ماسک زده باشد خوشه های انگور را جدا کرد و در کیسه انداخت اما به ثانیه نکشیده، میوه فروش کیسه را از دستش گرفت و در همان سینی بزرگ خالی کرد . داغ پیاده روهای آلوده با آن بوی مشمئز کننده، یک طرف ماجراست و نداشتن حق انتخاب مشتریان در قبال پولی که پرداخت می‌کنند، یک طرف دیگر. چون اینجا قیمت ها نسبت به جاهای دیگر کمی ارزان تر است، همه محکوم به خرید اجناسی هستند که کاسب برایشان در کیسه می ریزد.
مهرداد نیازی سال‌هاست همان حوالی در داروخانه ای، مشغول به کار است و هر روز به چشم می بیند که مردم از چه مناطقی برای خرید میوه و ماهی به این محله می آیند.
او از بوی نامطبوع دروازه کازرون و پیاده‌روهایی که بوی خونابه می دهند دل خوشی ندارد و نظرش این است که باید هر چه زودتر این بازارچه ها ساماندهی شوند.
خانم میانسال دیگری نیز همین دیدگاه را دارد و به «خبر جنوب» می گوید اگرچه خودش بارها از این بازارچه ها خرید کرده اما وضعیت ظاهری و غیربهداشتی مغازه ها در شأن این بافت تاریخی نیست و باید هر چه زودتر جمع آوری شوند .
هر چند برخی کسبه دروازه کازرون با «خبر جنوب» مصاحبه نکردند اما یکی دو تن از آنها حرفشان این بود که از بین این همه مشکلات ریز و درشت، چرا به دروازه کازرون گیر داده اید؟! یکی از کسبه می گفت سال‌هاست در این محله کاسبی کرده و نان حلال درآورده است و حاضر نیست به جای دیگری از شهر برود؛ در همین هیاهو یک پسر بچه ده دوازده ساله که شاگرد مغازه ماهی فروشی بود، خودش را انداخت وسط و با خنده ای آمیخته با کنایه گفت که این خبرنگار برای نان بری آمده است!
در هر حال سال‌هاست بازارچه های دروازه کازرون، ساماندهی نشده اند و هر کس خواسته قدمی در این راه بردارد به بن بست خورده است.
به عقیده عضو کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر شیراز این محله چند مشکل اساسی دارد که مهمترین آ ن عرضه غیربهداشتی گوشت، ماهی، صیفی جات و میوه جات است که در این شرایط ، سلامتی عده زیادی از مردم را تهدید می‌کند .
آن طور که سعید نظری به «خبر جنوب» می‌گوید بازارچه‌های دروازه کازرون ، یک چالش بی ست سی ساله در کلانشهر شیراز است که ربطی به این گروه و آن گروه ندارد و هر گروهی که با کسبه این محله درافتاده برایش هزینه داشته است.

اجاره یک سینی در دروازه کازرون از اجاره یک مغازه بالاتر است
سخنگوی شورای شهر شیراز به این نکته نیز اشاره می کند که در دروازه کازرون، مالکیت بسیاری از مغازه ها مشخص نیست و برخی مالکان نیز سینی های مغازه خود را بین یک تا سه میلیون تومان اجاره می دهند. اجاره یک سینی در دروازه کازرون از اجاره یک مغازه در محله های دیگر بالاتر است و مغازه داران در ماه، میلیون ها تومان از این داستان به جیب می زنند.
این عضو شورای شهر شیراز معتقد است ساماندهی بازارچه های دروازه کازرون به همراهی همه دستگاه‌ها نیاز دارد و این قصه فقط با ورود شهرداری حل نمی‌شود . از دستگاه قضا و اتاق اصناف گرفته تا وزارت صمت و بهداشت باید به ماجرا ورود کنند تا موضوع حل شود . به گفته نظری، در حال حاضر مالکان و وضعیت رهن و اجاره در بازارچه‌های دروازه کازرون مشخص نیست و تنها عده‌ای سینی دار با پرداخت اجاره بهای سنگین در آنجا کاسبی می کنند . محصولاتی که در دروازه کازرون به فروش می رسد نیز آنچنان با کیفیت نیست و در وزن و کیفیت آن تقلب و جعل می شود. در هر حال عضو کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر شیراز تاکید می کند که هم مدیریت‌ شهری سابق و هم مدیریت فعلی این کلانشهر بارها سعی کرد ه اند این داستان را حل کنند اما چون شهرداری به تنهایی نمی‌تواند کاری از پیش ببرد ، این مسئله بلاتکلیف مانده است. علاوه بر این اوقاف ، مقام قضایی و علوم پزشکی نیز تا به حال ورود جدی به این قصه نداشته‌اند !
البته نظری به این نکته نیز اشاره می کند که بازارچه پروتئین در خیابان کارگر در حال ساخت است و حتی چند روز پیش هیئت رئیسه شورای شهر ، شهرداری شیراز را ملزم به تکمیل این طرح کرده تا سرمایه‌گذار به سرعت ، پروژه را راه اندازی کند. به گفته او به محض آنکه بازارچه پروتئین راه اندازی شود ، دست شورای شهر و مدیریت شهری نیز برای تعطیلی بازارچه های قدیمی دروازه کازرون باز خواهد شد تا بعدا کسی مدعی نشود که مسئولان، نان بری کرده اند.
سخنگوی شورای شهر شیراز می گوید چند سال پیش نیز خیابان تیموری شیراز، وضعیتی مشابه بازارچه های دروازه کازرون داشت که با راه‌اندازی مجتمع بنکداران در بلوار رحمت ، این داستان به پایان رسید.از دیدگاه او ساماندهی بازارچه های دروازه کازرون هم دقیقا در گروی تکمیل پروژه پروتئین در خیابان کارگر است چرا که در هر حال نمی‌توان به اموال مردم تعرض کرد و برای جمع آوری بازارچه های قدیمی، اول باید تکلیف بازارچه جدید مشخص شود.نظری به این نکته نیز اشاره می‌کند که در دروازه کازرون، رعایت نکات بهداشتی و توجه به بحران کرونا در حد صفر است و هر کس به این محیط می آید نه تنها سود نمی کند و مواد غذایی بی کیفیت نصیبش می شود بلکه ممکن است در این شرایط، بیمار هم شود.
در هر حال نابسامانی بازارچه های دروازه کازرون و بوی آزار دهنده ای که در این محله پیچیده است، داغی است که سال‌ها بر دل این بافت تاریخی سنگینی می کند. مدیران شهری این بار باید جدی تر از همیشه برای ساماندهی بازارچه های دروازه کازرون وارد میدان شوند و با سرعت بخشی به پروژه پروتئین، مرهمی بر زخم های این محله کهن بگذارند.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.