روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
مجوز 24 واحد صنعتی در حوزه صنایع غذایی فارس صادر شد :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 185046
1399/04/22

مجوز 24 واحد صنعتی در حوزه صنایع غذایی فارس صادر شد

غیاث ملک حسینی- خبرنگار «خبرجنوب»/صنایع تبدیلی و غذایی در فارس ظرفیت و فضای بسیار زیادی برای رشد و توسعه به خود اختصاص داده است، این ظرفیت بالا البته ریشه در اقلیم متنوع استان دارد، اقلیمی که باعث شده فارس به عنوان استانی چهارفصل شناخته شود و زمینه راه اندازی صنایع تبدیلی و غذایی در زمینه های زراعی، باغی، دامی، شیلات و ... را داشته باشد. تا آن جا که کارشناسان معتقدند در چشم انداز توسعه بخش کشاورزی استان، یکی از رویکردها و استراتژی های اساسی توسعه می تواند برمبنای صنایع تبدیلی و غذایی استوار بشود. در واقع توسعه صنایع تبدیلی و غذایی، ارزش افزوده و اشتغال پایدار بخش کشاورزی را می تواند به دنبال داشته باشد.
آن گونه که آمارها نشان می دهد جایگاه فارس در زمینه اینکه صنایع تبدیلی و غذایی بخش کشاورزی از رتبه چهارم به رتبه دوم ارتقا یافته است.

هیچ کاهشی در خط تولید صنایع غذایی نداشتیم
در همین ارتباط مدیر صنایع تبدیلی و غذایی جهاد کشاورزی فارس با اشاره به این که شیوع کرونا تاثیری بر فرآیند تولید صنایع تبدیلی و غذایی نداشته است، گفت: خوشبختانه صنایع مذکور براساس مجوزها و استانداردهایی که داشته اند همچنان به فعالیت خود ادامه می دهند و هیچ کاهشی در خط تولید نداشته ایم.
سید عبدا... جزایری با بیان اینکه مدیریت صنایع تبدیلی و غذایی جهاد کشاورزی فارس در زمینه صدور مجوز و ارایه تسهیلات به متقاضیان این بخش تلاش خود را به کار گرفته و در سال جدید نیز روند رو به رشدی را تجربه کرده است، اظهارداشت: ما با رعایت موارد بهداشتی و براساس دستورالعمل‌های موجود فرایند صدور مجوزها را ادامه دادیم و خوشبختانه از ابتدای سال جاری تا کنون 24 فقره جواز در حوزه صنایع غذایی صادر شده، همچنین 8 واحد نیز موفق به دریافت پروانه بهره برداری شده‌اند که بطور متوسط 60 شغل را ایجاد خواهند کرد.

دریافت مجوز راه اندازی صنایع تبدیلی و غذایی در بخش کشاورزی چقدر زمان می برد؟
به گفته وی مجموعه تلاش های انجام شده از گذشته تا به امروز باعث شده جایگاه استان فارس در سطح کشور ارتقاء پیدا کند و از رتبه چهارم به رتبه دوم کشور در زمینه صنایع تبدیلی و غذایی کشاورزی دست پیدا کنیم.
مدیر صنایع تبدیلی و غذایی استان فارس در پاسخ به اینکه دریافت مجوز راه اندازی صنایع تبدیلی و غذایی در بخش کشاورزی بطور متوسط برای متقاضیان چقدر زمان می برد، ابرازداشت: عوامل مختلفی در زمان بندی صدور مجوزها نقش دارند که از آنجمله می توان به مراحل اداری واگذاری زمین، استعلامات آب و برق و گاز و... اشاره کرد، اما به طور معمول بین یک تا 4 ماه انجام همه مقدمات تا صدور مجوز زمان می برد.
جزایری با اشاره به اینکه بالغ بر 700 واحد فرآوری صنایع غذایی در فارس فعالیت می کنند، گفت: خوشبختانه به دلیل تنوع اقلیمی و ظرفیت های بسیار خوبی که در بخش های دامی، باغی، زراعی، شیلات و ... استان وجود دارد روند ثبت تقاضاها در حال انجام است و زمینه کار و فعالیت وجود دارد.
یک واحد صنعتی کوچک حداقل به 100 میلیون تومان سرمایه اولیه نیاز دارد
وی با بیان اینکه عمده مشکلات تولیدکنندگان این حوزه به کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش برمی گردد، اظهارداشت: بسته به اینکه متقاضی بخواهد در بخش باغبانی، زراعت، دامی، شیلات، آرد و غله و... فعالیت کند برای راه اندازی یک واحد صنعتی کوچک حداقل به 100 میلیون تومان سرمایه اولیه نیاز دارد.
مدیر صنایع تبدیلی و غذایی استان فارس در ادامه خواستار همراهی بیشتر بانک ها با متقاضیان راه اندازی صنایع تبدیلی و غذایی بخش کشاورزی شد و ابراز داشت: در حال حاضر عمده واحدها در زمینه های باغی، زراعی و دامی فعال هستند، کمترین واحدهای فعال نیز در حوزه شیلات حضور دارند که دلیل آن شرایط خاص استان در زمینه پرورش آبزیان است.
جزایری در پاسخ به این که وضعیت اشتغال، تولید و صادرات صنایع تبدیلی و غذایی فارس چگونه است، گفت: مجموعه واحدها بالغ بر 10 هزار اشتغال را ایجاد کرده اند و در شرایط مناسب در کنار تامین نیاز استان های مختلف، به خارج از کشور نیز صادرات دارند.
ظرفیت های پیدا و پنهان بخش کشاورزی باید بیش از پیش شناسایی و شکوفا شونداین اظهارات در حالی مطرح می شوند که برخی کارشناسان معتقدند صنایع تبدیلی باید به عنوان شاه کلید توسعه فارس مورد توجه بیشتری قرار گیرد و ظرفیت های پیدا و پنهان این بخش، بیش از پیش شناسایی و شکوفا شوند. در کنار این موضوع این واقعیت را نیز نباید از یاد برد که بی توجهی به ذائقه مردم و نداشتن نوآوری و خلاقیت در تولید محصولات می تواند ریسک شکست و عدم موفقیت در این حوزه را برای سرمایه گذاران بالا ببرد.
بر اساس اظهارات کارشناسان، استان فارس بالغ بر ۱۴ درصد سطح زیر کشت و ۱۵ درصد تولیدات باغی کشور را در اختیار دارد و در زمینه صنایع تبدیلی و غذایی بخش کشاورزی می تواند بیش از اینها حرف برای گفتن داشته باشد. آمار‌ها نشان می‌دهد این استان با تولید بیش از ۱۰ میلیون تن محصولات زراعی، باغی، دامی و شیلاتی در طول سال، سهم ۱۰ درصدی در توسعه پایدار و امنیت غذایی کشور را برعهده دارد و می تواند زیرساخت های توسعه یافته‌تر و بیشتری را در زمینه صنایع تبدیلی و غذایی بخش کشاورزی ایجاد کند که علاوه بر رونق و جهش تولید، افزایش اشتغال و ارزش افزوده بالاتری را برای استان در پی داشته باشد، امری مهم که نیازمند توجه مسئولان و همچنین همراهی بانک ها برای حمایت از سرمایه گذاران و تولیدکنندگان می باشد. هرچند یکی از الزامات مهم در راه اندازی صنایع جدید باید توجه به «سند توسعه صنایع تبدیلی و غذایی بخش کشاورزی» استان باشد، سندی که می خواهد رشد متوازن صنایع تبدیلی و غذایی را در یک دهه آینده فراهم کند و زمینه افزایش صادرات، افزایش ارزش افزوده، ایجاد اشتغال پایدار، کاهش ضایعات و کوتاه شدن دست واسطه‌ها در بخش کشاورزی را فراهم آورد. گفتنی است ضعف و کمبود صنایع تبدیلی در محصولاتی مانند انگور، گردو، گیاهان دارویی و مرکبات به خوبی احساس می شود و امید می رود سرمایه گذاران با تکیه بر سند توسعه صنایع استان در این بخش ها ورود بیشتری داشته باشند.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.