روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
مد‌افع شفافيت آرا هستم؛ نه به قيمت آبروی افراد‌ :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 185052
1399/04/22

مد‌افع شفافيت آرا هستم؛ نه به قيمت آبروی افراد‌

سوسن خیراندیش- فاطمه ایزدی- سیدعلی اصغر تقویان سادات
اولین نشست «صبحانه و عصرانه با خبرجنوب» با حضور نمایندگان پارلمان یازدهم با گپ و گفت‌های دوستانه در فضایی صمیمي و کاملا خودمانی فارغ از هرگونه دغدغه اجتماعی، سیاسی و اقتصادی آغاز شد. ارائه سوالات متنوع و متفاوت توسط گروه خبری روزنامه با ميهمان مدعو، نشانگر جو دوستانه و صمیمی در اين مجلس بود.
علیرضا پاک فطرت نماینده اول مردم شیراز در مجلس یازدهم، اولين ميهمان از جنس نمايندگان مجلس است كه عصر و در «عصرانه» ما حضور يافت.
علیرضا پاک فطرت در مهر 1338 در محله دروازه سعدی شیراز به دنیا آمد و دوران کودکی خود را در همین محله گذراند و در سن 5 سالگی به همراه خانواده به محله محمودیه قصردشت نقل مکان کرد. وی دوران تحصیلی ابتدایی خود را در مدرسه محله محمودیه و دوره راهنمایی را در مدرسه اتابک شیراز (فلکه قصردشت) طی نمود و به دبیرستان پیوند شیراز رفت و در رشته رياضي فيزيك، ديپلم خود را گرفت.
در دوران کودکی و زمانی که فقط ده سال داشت، پدر خود را از دست داد. به محض شروع جنگ تحمیلی در سال 1359، عضو بسیج و عازم جبهه های جنگ شد.
در سال 1362 در رشته مهندسی عمران دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی تهران پذیرفته شد و پس از طي دو ترم به خاطر جنگ تحمیلی، دانشگاه را رها و به جبهه ‏رفت. سپس به صورت همزمان، تحصیلات دانشگاهی خود را در مقطع کارشناسی مهندسی عمران (راه و ساختمان) در دانشگاه جندی شاپور اهواز ادامه داد.
وی در فواصل سال های 1370 تا سال 1377به عنوان مدیرکل دفتر فنی استانداری در استان های کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، بوشهر و فارس خدمت كرد و در سال 1383 مدیر اجرایی ستاد باغات قصردشت شیراز شد.
پاك فطرت کارشناسی ارشد خود را در رشته شهرسازی (برنامه ریزی شهری و منطقه ای) در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران گذراند و از فروردین 1385 به مدت 5/4 سال به عنوان شهردار منطقه 5 شیراز و در مهرماه سال 1389 به عنوان شهردار کلانشهر شیراز منصوب و تا شهریور 1396 به مدت 7 سال شهردار شیراز بود.
وی دکترای خود را در اواخر سال 1397 در رشته جغرافیا و برنامه ریزی شهری از دانشگاه اصفهان اخذ نمود و متأهل و دارای یک فرزند و دو نوه می باشد.
عليرضا پاك فطرت در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه شهرستان‌های شیراز و زرقان با کسب بیشترین آرا، به عنوان منتخب اول به مجلس شورای اسلامی راه یافت.در «عصرانه با خبر» با چاي و كيك به استقبالش رفتيم و به گپ و گفت پرداختيم:
- «خبرجنوب»: کجای شیراز زندگی می کنید؟!
* پاک فطرت: از سال 1364 در فرهنگ شهر زندگی می کنم و هیچ وقت در عمرم اجاره نشین نبوده ام.
- می دانید الان اجاره بها و قیمت خرید و فروش مسکن در آنجا چقدر است؟!
* نمی دانم حالا زمین و خانه چند است، اما
می دانم نسبت به سال گذشته قیمت مسکن و اجاره بها در این منطقه بیش از 60 تا 70 درصد افزایش داشته است.
- شیراز را خیلی دوست دارید؟
* بله، شیراز هم زیباست و هم خاکش گیرایی خاصی دارد و خاک مهربانی هاست.
- یعنی هنوز هم زیباست؟
* ظاهر شیراز و کالبد این شهر همیشه زیباست، اما زیبایی زیر پوستی این شهر را باید از نظر اجتماعی قضاوت کرد و معیشت مردم که متاسفانه حالا به دلیل شرایط ناشی از شیوع کرونا خدشه دار شده.
- کجای شیراز را بیشتر دوست دارید و کجای شهر شما را افسرده می کند؟
* همه جای شهرم را دوست دارم، اما معتقدم گلزار شهدا باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد و به موزه شهدا تبدیل شود. به بافت تاریخی هم که
می روم، افسرده و غصه دار می شوم. در این بافت که پتانسیل تبدیل شدن به منطقه توریستی را دارد نباید معتادان پرسه بزنند یا ساکن باشند.
- اگر حق انتخابی بود، دوست داشتید متولد کدام کشور و شهر بوديد؟
* ایران و همین شیراز خودمان.
- گریزی می زنیم به زمانی که شهردار شیراز بودید. دوست دارید باز هم شهردار شوید؟
* نه، هر فردی فقط یک دور باید پستی را عهده دار شود. حاضرم مشاور شهردار شیراز باشم اما شهردار نه.
- از نماینده شیراز بودن بیشتر لذت می برید یا شهردار بودن؟
* از شهردار بودن؛ چون رضایتمندی مردم را بیشتر شاهد بودم.
- چه نمره ای به خودتان در دوران شهرداری می دهید؟
* نمی توانم نمره بدهم، اما 7 سال را با افتخار وقت گذاشتم برای شهرم.
- در دوران شهرداری چه چیزهایی را خواستید و انجام نشد؟
* هر برنامه ای را که آرزو داشتم اجرایی کردم، اما به قدری کار بود که برخی برنامه ها نیمه تمام روي زمين ماند. اگر کارم ادامه داشت می خواستم همه کوه های اطراف شیراز را به جاذبه توریستی تبدیل کنم، اما تابع ضوابط بودم و جاهایی دستم بسته می شد. مثلا سرمایه گذار می آمد و همان ابتدا پای قرارداد می خواست سند به نامش بزنیم.
- تلخ ترین و شیرین ترین خاطره تان در دوران شهرداری؟
* تلخ ترین حادثه، برمشور بود و شیرین ترین، افتتاح خط قطار شهری و راه اندازی سرای فرهنگ مهربانی.
- ورزشي و فوتبالی هستید؟
* زمانی که دانش آموز و دانشجو بودم، فوتبال بازی می کردم. طرفدار تیم ملی هستم. تیم ملی آلمان را دوست دارم چون تا دقیقه 90 می جنگد و نا امیدی در تیم معنا ندارد و بازيكنانش خیلی برای انسان ها حرف دارند؛ تحت تاثیر جو حاکم قرار نمی گیرند.- از اولین روزی بگویید که وارد مجلس شدید
* اولش ترسیدم از اختلاف رای زیادی که با دیگر نماینده های شهرم داشتم، چون مسئولیت آور بود، هم برای خودم و هم برای خانواده ام. اینکه چطور باید جوابگوی رای دهندگانی باشم که به من اعتماد کرده اند. اولین روزی هم که وارد مجلس شدم حس خوبی برايم نبود رفتن زیر سقفی که با معماری ایرانی- اسلامی هیچ همخوانی ندارد.
- روزهای بعد و بعدتر چطور؟
* می دانید، مجلس پویا و تاثیرگذار، اول باید خودش را اصلاح کند و مبصر توانمند داشته باشد تا از همه ظرفیت نمایندگان بهره ببرد. ما نمی توانیم ادعا کنیم از نمایندگان دوره های قبل بهتریم و اثرگذارتر خواهیم بود. آن دوره ها هم نمایندگان خوب، زیاد بود. مهم این است که مجلس جلساتش کمتر شود و نمایندگان فرصت پیدا کنند با هم لابی داشته و در میان مردم هم باشند.
- می شود این نتیجه گیری را کرد که جلسه ها برای شما خسته کننده بوده یا شاهد چرت زدن نماینده ای بوده اید؟
* طبیعی هست وقتی جلسه ها پشت سرهم تکرار شود و طولانی و بی کیفیت باشد، خواب هم به سراغ برخی افراد مي آید، البته خودم تجربه این را نداشتم.
- نظر شما در خصوص استاندار غیربومی؟
* در فارس، وحدت و همدلی کم است و احترام به بزرگترها کمتر، غریب نواز هستیم. یک استاندار زمانی می تواند موفق باشد که 8 سال استاندار باشد. استانداری که دو سال سکان استان را به دست بگیرد، هرچقدر هم نابغه باشد، نمی تواند کارآیی داشته باشد.
فارس 36 شهرستان و بالای صد تا شهر دارد. استاندار غیربومی که دلش جای دیگری هست چطور می تواند این استان را تعالی بخشد.
- آقای دکتر، می دانید مرغ کیلویی چند است؟!
* مرغ کیلویی هيجده، نوزده هزار تومان است. چون همیشه می خواهم بدانم در بازار چه خبر است، همیشه خودم خرید می کنم و متاسفانه مردم ما همیشه از حواس پرتی دستگاه های ناظر، ضربه‌ها خورده اند.
- به نظر شما مجلس یازدهم چقدر می تواند قیمت ها را کنترل کند و نظارت بر قیمت کالاهای اساسی را افزایش دهد؟!
* این روزها مردم در تنگنا هستند، اما از آن طرف مثلا در بحث مرغ، مرغدار داد می زند که جوجه ریخته ام، اما دانه ندارم. از طرف دیگر
می بینید که نهاده ها و دانه ها در اسکله و گمرک مانده و ترخیص نمی شود! برخی عمداً این کار را می کنند که بتوانند گران تر بفروشند، حال آنکه دولت می تواند برای یکسال همه قیمت ها را از ارز و خودرو گرفته تا مرغ و تخم مرغ تعیین کند تا مردم حداقل بتوانند برای امور خود برنامه ریزی کنند. امروز دانه ها و نهاده های مرغ در انبارها و اسکله ها مانده، اما آنقدر گلوی مرغدار را فشار می دهند تا او راضی شود چند درصدی مرغ را گران کند تا نهاده‌ها به دستش برسد.
- این روزها برخی مردم به خاطر افزایش اجاره بها، یا کانکس نشین و پشت بام نشین شده اند و یا به ناچار تمام اندوخته و درآمد خود را صرف پرداخت رهن و اجاره می کنند؛ برنامه جدی شما برای حوزه مسکن چیست؟
* قیمت مسکن، تابع یک سری کالاهای دیگر است. متاسفانه قوانین در ایران طوری نوشته شده که قيمت مسکن تابع طلا، ارز و خودرو است و مقصر آن کسی نیست جز دولت. تولید ارز و خودرو به دست دولت است و هرطور آنها را بالا ببرد، قیمت مسکن نیز در کنار آن رشد می کند. البته اگر غیر از این باشد و ارزش افزوده طلا، ارز و یا خودرو بیشتر باشد، کسی به سراغ تولید مسکن نمی رود. باید مشوق هایی تعریف شود تا سرمایه گذاران به دنبال تولید مسکن بروند. مسکن، تابع عرضه و تقاضاست و اتفاقاً طرح گرفتن مالیات از خانه های خالی نیز ناقص است. باید مالیات خانه های آنچنانی با متراژهای زیاد را بالا برد. شاید کسی دوست داشته باشد در خانه های هزار متری زندگی کند؛ اشکال ندارد اما باید مالیات آن را بدهند چرا که وقتی متراژ یک ساختمان بالا باشد، هزینه های آن از میزان مصالحی که کار می شود تا برقی که دولت، یارانه آن را می دهد، نسبت به خانه های هشتاد یا صد متری، چندین برابر است.
- یعنی معتقدید قوانینی که برای خانه های خالی نوشته شده، آنچنان کارساز نيست؟!
* بله، ممکن است قانونی که در حال حاضر برای خانه های خالی نوشته شده، حال و روز بازار مسکن را بدتر کند. اگر قرار است قیمت مسکن مدیریت شود باید دولت صاحب مسکن شود. در بعضی شهرهای کشورهای دیگر، شهردار مدیر شهر است و چون مدیریت واحد شهری وجود دارد هزینه ها به شدت پایین می آید. به عنوان مثال، شهرداری وین در کشور اتریش، مالک بیش از 30 درصد از ساختمان های شهر است یعنی خودش ساخته و خودش هم اجاره می دهد و از این طریق می تواند قیمت ها را کنترل کند. به نظرم باید در کشور ما نیز چنین اتفاقی بیفتد وگرنه مجلس نمی تواند در این زمینه، شق القمر کند.
زمانی که شهردار شیراز بودم یکی از شعارهایم این بود که در یک فاز اول، پنج هزار واحد تجاری بسازیم و اجاره دهیم و از این طریق شهرداری را اداره کنیم. واحدهای زیادی ساختیم اما بعد از پایان مدیریت ما، بسیاری از این واحدها را فروختند. در زمان شهرداري من، بسیاری از مجتمع ها ساخته شد تا شهرداری بدون اتکا به صدور پروانه های ساخت، از محل اجاره این واحدها به یک درآمد پایدار برسد. بعد از من، یک روز یکی از مسئولان شهرداری پیش من آمد و گفت 700 هزار متر ساختمان تجاری- اداری و پارکینگ در کلانشهر شیراز در حال ساخت داریم، اگرچه این روزها بسیاری از آنها به صورت نیمه ساز رها شده، اما برخی از آنها هنوز هستند. شهرداری با این ساخت و سازها قرار بود مدیر و مالک شهر باشد و حتی به دنبال راه اندازی سیستم مدیریت اجاره بهای ساختمان های تجاری نیز بودیم اما متاسفانه هنوز اداره کشور ما روی ثبات و غلتک نیفتاده است. از دولت تا شهرداری ها در این ماجرا نقش دارند. با رفتن یک دولت و یا یک شهردار، نباید ساختار اداره شهرداری یا دولت به هم بخورد. نیروها و حتی روش های مدیریت هم تغییر کنند مهم نیست، اما ساختار کار که به هم بخورد دوباره از صفر کنتور می اندازیم، حال آنکه در بسیاری از کشورها فرقی نمی کند که گروه الف بیایند یا گروه ب. در این کشورها هدف و برنامه، مشخص است و فقط ممکن است راه رسیدن به این اهداف کمی متفاوت باشد. مجلس یازدهم می تواند به دولت ساختار بدهد که هر دولتی که آمد، خودش قانون را تفسیر نکند. به عنوان مثال، مسکن مهر ضعف داشت اما املای ننوشته، غلط ندارد! مردم الان دارند به دنبال همان مسکن مهر می گردند. گروه بعد آمد که ثابت کند مسکن مهر غلط بوده، حال آنکه از آن سال ها به بعد نیز طرح جدیدی در حوزه مسکن ارائه نشد و برخی شعارهایی که در این بخش سر دادند هم در حال حاضر فقط روی کاغذ است و عملیاتی نشده است.
- خودتان حاضرید در بافت تاریخی ساکن باشید؟
* اگر خانه ای بر خیابان 9 دی باشد حتماً، اما در کوچه های یک متری و دو متری نه؛ چون امنیت اجتماعی ندارد. من زمانی که شهردار بودم، رئیس میراث را به بافت بردم و حتی وزیر راه و شهرسازی را هم بردم تا زیبایی های بافت را ببینند و اینکه چه آسیب هایی این منطقه را تهدید می کند. خانه‌های غیرمیراثی که در حال تخریب است، باید اجازه افزایش ارتفاع به اندازه دوطبقه را داشته باشند تا بافت سروسامان پیدا کند. علاوه بر این معتقدم راه‌های دسترسی به داخل بافت هم بايد وجود داشته باشد تا امکانات خدماتی فراهم باشد، اما متاسفانه نگذاشتند و کسانی هم كه در شورای بافت در تهران تصمیم گیری مي كنند، متاسفانه تا حالا یک بار هم بافت تاریخی شیراز را ندیده اند! به نظرم برخی در رده های تصمیم گیری معتقدند بافت را باید ول کرد تا خراب شود، این شیوه برخوردها آزاردهنده هست.
- تعداد قابل توجهی از نمایندگان مجلس یازدهم جوان هستند. نظر شما در خصوص رده سنی نمایندگان چیست؟
* رده سنی نمایندگان مهم نیست؛ مهم داشتن تجربه، کارآیی و توانمندی نماینده است. شاید فرد 70 ساله ای داشته باشیم اما تجربه هیچ کاری را نداشته باشد و در مقابل فرد دیگری با 40 سال سن توأم با تجربه 15 سال سابقه کار و اهل مطالعه هم باشد. مهم این است که مبصر کلاس چنان اختیاری داشته و باسواد باشد که بتواند از دانش آموزان (نمایندگان مجلس) خوب کار بکشد. متاسفانه الان رئیس مجلس کاره ای نیست !
- مهمترین دغدغه شما برای فارس و شیراز چیست؟
* اشتغال. متاسفانه در فارس و شیراز کارهای زیربنایی حتی در حد و اندازه استان های همجوار هم نداشته ایم و آثار آن کم کم دارد نمایان
می شود و این به دلیل کارهایی است که انجام نداده ایم.الان فارغ التحصیلان زیادی در شیراز و استان هستند اما بستر لازم برای اشتغال آنها مثل کارخانجات و موسسات صنعتی که بتوانند این دانشجویان را جذب کنند، نداریم .این در حالی است که ما می توانیم یک قطب الکترونیک یا یک قطب صنعتی صنایع سبک و نیمه سنگین یا یک قطب تولید ارزش افزوده فرآورده های کشاورزی باشیم .
- چرا در هیأت رئیسه حتی یک نماینده از استان فارس نداريم؟
* کسی که می خواهد عضو هیأت رئیسه شود باید لابی های خیلی قوی داشته باشد. اکثر کسانی که در هیأت رئیسه هستند با هم هماهنگ و منسجم‌اند. نمایندگان استان های شمال غرب از یک طرف و نمایندگان استان های شمالی هم انسجام خوبی با يكديگر دارند . فارس این وسط تک افتاده است. استان های جنوبی حاضر نیستند با هم باشند.
- ارتباط شما با رسانه ها چگونه است؟
* اين اولین نشستی است که با رسانه ها دارم و جایی می روم که عدالت را در انعكاس مطالب رعایت کنند و قصدشان زمين زدن كسي نباشد.
- مگر داریم همچین رسانه ای را؟
* بله، اگر رصد کنید می بینید.
- واضح تر لطفاً...
* در حقیقت رسانه هایی که مغرضانه عمل می‌کنند سرانجام خودشان آسیب می بینند و مخاطبان را از دست می دهند چون هدفشان تضعیف برخی و بالا بردن برخی دیگر است. در کل اگر هدف زمین زدن هریک از نمایندگان باشد، مجلس زمین زده می شود.
- یعنی یک نماینده برابر با کل مجلس است؟
* اگر برخورد رسانه ناجوانمردانه باشد، بله.
- انگار دلتان خیلی پر است؟
* بله. ما مدافع بحث شفافیت آرا هستیم ولی شفافیت این نیست که آبروی افراد برده شود یا قانون را زیر پا بگذارند. حرف من این است که باید تکلیف مردم روشن شود و دولت در بیان عملکرد و اهدافش، شفافیت داشته باشد تا مردم در آرامش باشند و بتوانند برای آینده خودشان و فرزندانشان برنامه ریزی داشته باشند.
- خودتان در زندگی خصوصی این آرامش را دارید؟
* نه، با اینکه خودم هستم و همسرم که بازنشسته شده، کمک مالی هم از ايشان می گیرم و هیچ کداممان دنبال خانه و ماشین لوکس نیستیم، با اين حال حتی من هم آرامش ندارم. حتی تاجر بزرگ و تولیدکننده کلان هم آرامش ندارد چون قادر به برنامه ریزی نیست. دولت موظف است این آرامش را به جامعه برگرداند. نیازی نیست پول بریزد، شفاف سازی کند کافی است.
- نظرتان در خصوص روزنامه «خبر» چیست؟
* روزنامه «خبرجنوب» از جمله روزنامه‌های ملی کشور است. وقتی «خبرجنوب» را با روزنامه‌های ديگر کشوری مقایسه می کنم در نوشته ها و انتخاب ها در عرصه ملی و منطقه ای، حرف برای گفتن زیاد دارد و نسبت به دیگران به روزتر است، اما از اینکه در فارس 5 میلیونی، از این روزنامه و ظرفیت هایش بیشتر از آنچه که هست استفاده نمی شود، زجر می کشم. من به طور معمول به صورت تلفنی پاسخگوی خبرنگاران نیستم، چون بعضی ها مغرض هستند اما در مورد «خبرجنوب» این اعتماد را دارم و این خیلی مهم
هست.هرچند این گفت وگوي «عصرانه با خبر» دوساعت و اندي به طول انجاميد، اما برخی سوالات دیگر به دلیل کمبود وقت به نشستی دیگر و دیداری دوباره با آقای پاک فطرت آن هم به ميزباني «صبحانه با خبر» با آش سبزي، نيمرو، كره و مربا و پنير موکول شد تا انشاءا... منتخب اول مردم شیراز با خبرهای خوش و شادی بخش در اين محفل شرکت کند. البته بد نيست بدانيد به رسم یادبود و قدردانی و تشكر از ميهمان عزيزمان، هديه «صبحانه و عصرانه با خبر» تقديم ايشان شد تا در کنار سایر هدايايشان ماندگار باشد.
گفتن این نکته خالی از لطف نیست که میزگرد «صبحانه یا عصرانه با خبر» در نشست های بعدی، میزبان سایر نمایندگان استان فارس و ديگر مسئولين عزيز استاني، منطقه اي، كشوري و بين المللي خواهد بود.


/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.