روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
پوتین به شدت پیگیر چابهار است :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 185064
1399/04/22

پوتین به شدت پیگیر چابهار است

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار با اعلام این‌که گاز نیمه اول سال ۱۴۰۰ وارد چابهار می ‌شود، گفت: پوتین رئیس جمهور روسیه به شدت پیگیر استفاده از ظرفیت چابهار برای حمل کالا در کریدور شمال - جنوب است.
عبدالرحیم کُردی با اشاره به توصیه‌ های اکید رهبر معظم انقلاب برای توسعه مکران اظهار کرد: بیش از 17 سال است که رهبر معظم انقلاب توجه ویژه‌ای به سواحل مکران به عنوان یک «گنج پنهان» داشته ‌اند. در این راستا نیز مأموریت‌های منطقه آزاد چابهار برای این منظور کاملاً توسعه‌ای
است.وی ادامه داد: ‌طی چند سال اخیر گزارش‌های مربوط به توسعه مکران به سمع و نظر رهبر معظم انقلاب می‌رسد و کار کردن در این زمینه یک توفیق و افتخار است؛ چون توجه ویژه ایشان را دارد و سالی چند بار بر این مسئله تأکید دارند و از توسعه مکران نام می‌برند.
وی با بیان این‌که برای دعواهای سیاسی در کشور جا زیاد است و نباید اینجا را آلوده کنیم با طرح این پرسش که چرا با وجود اهمیت این همه سال به چابهار توجه نشده بود، اضافه کرد: واقعیت این است که چابهار فصلش تازه شده، یعنی در واقع به قول اقتصادی‌ها توجیه پذیر شده است و این گل کردن دو دلیل عمده دارد؛ یکی توجه و نگاه درونی به واسطه جغرافیای استراتژیکی و دوم توجه ویژه رهبر معظم انقلاب.
مدیرعامل منطقه آزاد چابهار با اعلام این‌که نیمه اول سال 1400 گاز وارد چابهار می‌شود از انجام کارهای بزرگ در حوزه صنعت فولاد و پتروشیمی خبر داد و گفت: در راستای توسعه چابهار و منطقه مکران توسعه مناسبات در حوزه زیرساخت، بازاریابی بندر و توافقنامه‌ وزارت راه و شهرسازی با دو کشور افغانستان و هند اجرایی شده است؛ این اقدام جزو افتخارات نظام به خصوص همکاران ما در سازمان بنادر و دریانوردی است و کار بزرگی را انجام دادند؛ در واقع این توافقنامه پایلوت خوبی برای توسعه مناسبات اقتصادی در راستای ارتقای امنیت کشور و افزایش هزینه کشورهای دیگر برای تحریم کردن
ایران بوده است.
کُردی با بیان این‌که «اگر 5 توافقنامه در 5 گوشه کشور مانند توافقنامه با هند و افغانستان داشتیم، تحریم‌ها بی اثر می‌شد»،‌ تأکید کرد: با این کار مانند چابهار 5 نقطه دیگر کشور نیز از تحریم خارج می‌شود، باید بر اساس این الگو مناسبات را توسعه دهیم. باید منافع کشورهای آسیای میانه را در کشورمان درگیر کنیم.
وی ادامه داد: نباید اجازه دهیم فرصت پیش آمده درخصوص فکری که روسیه الان برای کریدور نستراک (کریدور جنوب به شمال) دنبال و شخص پوتین رئیس‌جمهور روسیه به قدرت پیگیری می‌کند، از دست برود. روسیه به دنبال این است که مسیر آستاراخان - انزلی- چابهار - بمبئی را جایگزین مسیر بمبئی-کانال سوئز - هامبورگ - سن پترزبورگ کند؛ این مسیرها به لحاظ زمان تقریباً 20 روز با هم اختلاف دارند. مسیر فعلی که استفاده می‌کنند 38 روز زمان می‌برد، اما مسیری که روسیه به‌شدت درپی فعال کردن آن است با حمل‌ونقل ترکیبی 14 تا 16 روز زمان می‌برد؛ این دو مسیر یک تفاوت فاحش در زمان و اثرات مالی خیلی زیادی در هزینه حمل‌ونقل دارند.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.