روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
همه اجتماعات تعطیل از عروسی و عزا گرفته تا جشنواره و سمینار :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 185076
1399/04/22

همه اجتماعات تعطیل از عروسی و عزا گرفته تا جشنواره و سمینار

رئیس جمهور با بیان اینکه گشایش باید باشد اما گشایش با مراعات تمام دستورالعمل ها و پروتکل های بهداشت و درمان باید باشد که اگر مراعات نشود اصلا امکان پذیر نیست گفت: حتی دیدم در مقررات ‌شان نوشتند سالن آرایش بدون رزرو قبلی ممنوع است برای این که اجتماع نشود. در کارهای اداری هم همین است و تجمع و کنار هم جمع شدن نباید باشد. بانک ‌ها هم باید همین کار را کنند و خیلی‌ ها باید قوانین جدید وضع کنند.
به گزارش خبرآنلاین، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا با تاکید بر این که باید اجتماعات را کلا ممنوع کنیم افزود: اگر لازم است کمیته اجتماعی ما مجدد بررسی کند و در سراسر کشور، مراسمی را که در آن اجتماع است را کلا ممنوع کنیم. چه عزا، چه عروسی و چه مهمانی. حالا اگر کسی می ‌خواهد مراسم عقدی بگیرد با یکی دو خانواده کار خود را انجام می‌ دهد و درست هم هست اما اجتماع در شرایط ما امکان پذیر نیست حتی نسبت به کنکور هم اگر وزارت بهداشت ایرادی داشته چارچوبی برای آن ایجاد می‌ کند تا مشکلی نباشد اجتماعات باید در حد ضرورت محدود شود.رئیس‌ جمهور بیان کرد: نزدیک پنج ماه است که با این بیماری مواجه هستیم و راه آن، انجام فعالیت‌ های لازم اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی توأم با رعایت پروتکل ‌های بهداشتی است‌. راه دومی وجود ندارد و این راه منحصر به فرد است و همه باید در چارچوب مقررات قانونی خود کار، تلاش و فعالیت کنند و همه نیز باید مراعات کنند و اصول را مورد نظر قرار دهند. تجمعات به طور کلی در شرایط امروز غیر قابل قبول است و این که در آینده شرایط ما بهتر شود بحث دیگری است. اجتماعات، عزا و عروسی، مهمانی، سمینار و جشنواره و همه اینها مضر است‌. اکنون نه زمان جشنواره و نه زمان سمینار است حتی اگر نسبت به کنکور هم وزارت بهداشت اشکالی داشته باشد، چارچوبی برای آن تدوین می ‌کنیم که مشکلی نباشد.روحانی گفت: در ستاد تصویب کردیم فردی که صاحب یک مغازه و فروشگاه است خود و کارمندان ان باید دستورالعمل ها را کامل رعایت کنند و روند نظارت بر این دستورالعمل هاباید نظارت شود. نظارت بر دستورالعمل هادر مترو و اتوبوس و تاکسی را تعیین کردیم تعیین کردیم و باید انجام شود اگر این نظارت ها عمل نشود مصوبات ستاد تاثیری ندارد این مصوبات برای خومان نیست باید اجرایی شود .
رئیس جمهور در ادامه گفت: ما باید وظایف خود را در این زمینه به خوبی انجام دهیم و برخی عادت‌ ها مثل دست ‌کشیدن به صورت را کنار بگذاریم.
روحانی با تاکید بر این که کسی نباید بیماری‌ اش را مخفی کند زیرا این کار ظلم به دیگران است، ادامه داد: اگر مبتلا شدیم به اطلاع اطرافیان برسانیم. برخی می ‌گویند روی ‌مان نمی ‌شود بگوییم، یعنی چه؟ اینجا دیگر موضوع شرم‌ کردن وجود ندارد. باید بگویند و از محل کار مرخصی بگیرند. وی ادامه داد: هر کس از ساعت هفت و نیم تا چهارده و سی دقیقه کار کرد، یعنی ساعت آن روزش را پر کرده است. پس دیگر نباید کسی جز این عمل کند و از کارمندان ساعت بیشتری برای حضور بخواهد.رئیس جمهور با بیان این که اگر پروتکل‌ های بهداشتی به درستی رعایت شود و سبک زندگی تغییر یابد به خوبی در برابر کرونا عمل می‌ کنیم، خاطرنشان کرد: ما باید وظایف خود را در این زمینه به خوبی انجام دهیم و برخی عادت ‌ها مثل دست ‌کشیدن به صورت را کنار بگذاریم. یعنی بیاموزیم که دست‌ مبارک را به سمت صورت که خطرناک ترین محل برای انتقال ویروس است، نبریم! اگر به این موارد توجه کنیم ان ‌شاء ا... این بیماری را هم پشت سر می ‌گذاریم.رئیس جمهور خاطرنشان کرد: تعطیلی کسب و کار و فعالیت
اقتصادی در طولانی مدت قابل اجرا نیست و هیچ کشوری در دنیا نمی‌ تواند شش ماه این کار را ادامه دهد و مردم هم نمی‌ پذیرند اما راه درست در ادامه فعالیت ‌های اقتصادی یا فرهنگی فقط منحصر به رعایت پروتکل‌های بهداشتی است و هیچ راه دومی وجود ندارد.روحانی تاکید کرد: ما نمی ‌توانیم مثل سابق کنار هم بایستیم، لذا فاصله گذاری اجتماعی ضروری
است و سبک زندگی را باید امسال عوض کنیم حتی در کارخانجات هم باید از ماسک استفاده کنند. مردم عزیز ما باید قانع شوند. صدا و سیمای ما، روزنامه ‌های ما، فضای مجازی ما و هنرمندان و فرهیختگان مان باید به صحنه بیایند تا به مردم بگوئیم راهی جز اجرای دستورالعمل‌ ها نداریم.به گفته رئیس جمهور از ۲۵ اسفند فوتی ‌های ما سه رقمی شد و مجبور شد مراکز و برخی سفرها را تعطیل کنیم. از ۲۶ فروردین مرگ و میر دو رقمی شد تا ۲۵ خرداد که دوباره به سه رقمی برگشتیم، امیدوارم بتوانیم این دوره سه رقمی را کوتاه کنیم.
روحانی با اشاره به محدودیت ‌های اعمال شده در کشورهای مختلف دنیا گفت: هند اعلام کرده در عروسی حداکثر ۲۰ نفر حاضر باشند و در کشورهای اروپایی حداکثر ۱۰ نفر. همه جا محدودیت گذاشته ‌اند. نمی‌ شود در عروسی ۱۰۰، ۱۵۰ نفر در محیط سرپوشیده، با تهویه نا مناسب و زمان زیاد جمع
شوند. وی خاطرنشان کرد: در اروپا رستوران باز شده اما با رزرو آزاد شده است، یعنی کسی که می ‌خواهد رستوران برود باید با رزرو برود. گشایش باید باشد اما با مراعات تمام پروتکل‌ ها و اگر مراعات نشود، امکان ‌پذیر نیست. رئیس جمهور با اشاره به محدودیت ‌هایی که کشورهای دیگر برای ادامه حیات اقتصادی جامعه ایجاد کرده‌ اند گفت: این راحت ‌ترین کار است که همه ‌جا را تعطیل کنیم و فردایش مردم بیایند از تعطیلی و بیکاری و گرسنگی شکایت کنند البته ما باید در چارچوب حرکت کنیم. حتماً باید در پروتکل ‌های بهداشتی حرکت و این موارد را رعایت کنیم. هر گونه مراسمی را در تمام شهرهای کشور ممنوع کنیم و اصلاً اجتماعی شکل نگیرد، مگر با جمعی محدود و چند نفره.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.