روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
لوک خوش شانس ما از صدای خودش خوشش نمی آید :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 185078
1399/04/22

لوک خوش شانس ما از صدای خودش خوشش نمی آید

منوچهر والی زاده مرد 80 ساله دوبلاژ ایران شصت و دومین سال فعالیتش را در حالی پشت سر می گذارد با صدای خارق العاده اش جان تازه ای به نقش های غالبا عاشقانه اش دمیده است، نقش های به یادماندنی ای که حتی خودش هم نمی تواند محبوب ترین ها را از میانشان انتخاب کند.منوچهر والی زاده بیشتر با صدای ماندگار پدرخوانده و انیمیشن لوک خوشانس و اسباب بازی ها شناخته می شود.این دوبلور خوش صدای ایران با گذشت سال ها همچنان با صدای منحصر به فرد خود به جای جوان اول فیلم های بزرگ صحبت می کند. هرچند که از جوانی عادت داشته است به مرگ فکر کند و سایه مرگ را در کنار خودش ببیند. او این بار در برنامه دورهمی از چگونگی ازدواج و آغاز کارش در کار دوبله صحبت کرد. در بخش ابتدایی والی زاده از شروع فعالیت خود گفت: دوره دبیرستان که بودم، یک خانه جوانان تاسیس شد از همان سن به آن جا رفتم و در گروهی با کارگردانی به نام پرویز غنیمی فرد کار تئاتر آماتور کردم. بعد از مدتی یک فیلم را در حد یک خط گویندگی کردم. بعد از آن باز هم به کار تئاتر کشیده شدم؛ می‌ دانید که تئاتر مادر هنر‌های نمایشی است.وی ادامه داد: سر لاله ‌زار تئاتری به نام تهران بود که سالن تابستانی و زمستانی داشت و من آن جا کار کردم. منصور متین که از هنرپیشه‌ های توانمند لاله ‌زار بود در آن جا حضور داشت. من در این تئاتر نقش گدا را بازی کردم که در حد یک جمله حرف می ‌زد و صدایم در صحنه پخش شد. منصور متین که از اولین دوبلور‌ها و مدیر دوبلاژبود، صدای من را شنید و گفت می ‌توانی در حوزه دوبله کار کنی به همین خاطر متین من را به استاد و شخصیت اول دوبله ایران علی کسمایی معرفی کرد که کنار ایشان چند سالی کار کردم و دوبلور حرفه ‌ای شدم.والی زده درباره ازدواج خود گفت: خانم مهین بزرگی یکی از گوینده های قدیمی دوبلاژ بود، ما به ایشان می‌ گفتیم مادر دوبله یک مهمانی برگزار کردند و خیلی علاقه داشتند جوانان سر و سامان بگیرند. در یک مهمانی خانمی را به من معرفی کردند و من به خانم بزرگی گفتم ۵۰ درصد ما درست است. وقتی به آن خانم گفت من از دور لب خوانی کردم که او در جواب گفت: ۵۰ درصد من هم درست است و فردای آن شب عقد کردیم.

گلایه دوبلور لوک خوش شانس از وضعیت دوبله
والی زاده درباره این روز‌های دوبله گفت: شرایط دوبله خوب نیست، البته در گذشته فیلم‌ های خوبی داشتیم. در دوره ‌ای فیلم‌ ها ممنوع شد و شرایط سختی سپری کردیم و در ادامه فیلم‌ های چینی و کره‌ ای آمد.
وی ادامه داد: وقتی اسم فیلم چینی می ‌آید من گریه ام می‌ گیرد چرا که فقط صوت است. یک مقدار کار‌ها ضعیف ‌تر شد و در کنار آن دستمزد‌ها کمتر است، برای تازه کار‌ها شرایط سخت است.این دوبلور درباره تاثیر گذارترین افراد در زندگی خود توضیح داد: در درجه اول آقای علی کسمایی است و بعد منوچهر اسماعیلی که کنار دست او نشستم، حتی نشستن پای میکروفن را از او یاد گرفتم. آقای اسماعیلی غیر از این که پیشکسوت و سالار دوبله است؛ خیلی با هم دوست هستیم.مدیری خاطره ‌ای از منوچهر اسماعیلی تعریف کرد: من سر فیلم «دیدار» قرار شد خودم در نقش خودم، حرف بزنم، ژرژ پطرسی مدیر دوبله بودند و آقای اسماعیلی آمدند، دوبله بخشی از فیلم را گفتند و رفتند؛ یکی از حیرت انگیز‌ترین چیز‌هایی بود که من دیدم چرا که من نیم رخ ایشان را می ‌دیدم که با چه صدایی، عمقی، تکنیکی این کار را در عرض ۲۰ دقیقه انجام دادند و رفتند.والی زاده درباره دوبله «لوک خوش شانس» نیز توضیح داد: آقای خسروشاهی فیلم‌ های بزرگی را دوبله کردند، یک روزی از من خواست که یک نقشی را دوبله کنم. متوجه شدم یک انیمیشن است، من گفتم تیپ سازی بلد نیستم. خسروشاهی گفت با صدای خودت بگو، اما نکته جالب اینجاست که برای مردم با دوبله لوک خوش شانس بیشتر شناخته شدم. چرا که ۲۶ قسمت از کارتون لوک خوش شانس که پخش شد، بسیار سر و صدا کرد. شاید امروز به دوبلور لوک خوش شانس بیشتر معروف هستم تا دوبلور تام کروز!والی زاده در پاسخ به مدیری درباره این که صداتون سرخوش و مثبت است خودتان هم این گونه هستید؟ گفت: حقیقتا من هیچ وقت از صدای خودم خوشم نیامد. هر بار که گوش می ‌کنم دوست دارم یک بار دیگر دوبله شود البته من ۶۱ سال است در این حوزه کار می‌کنم و کار دیگری بلد نیستم.
وی افزود: همیشه همه میگن که همه نقش ‌ها را دوست دارم و خاطره دارم، اما این طور نیست البته روی برخی‌ ها حساسیت بیشتری دارم مثلا تام هنکس، ویل اسمیت را بیشتر دوست دارم. تام کروز که جای خود دارد.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.