روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
برخی ماسک‌ها فقط جلوی گرد و خاک را می گیرد :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 185282
1399/04/24

برخی ماسک‌ها فقط جلوی گرد و خاک را می گیرد

سهیلا رفیعی نژاد- «خبرجنوب»/هشدارها وفرهنگسازی ها برای زدن ماسک موثر بود. حالا به کوچه وخیابان که می‌روی اکثر مردم فارس چه در شیراز وچه شهرستان‌ها فقط چشمانشان پیداست.
اما پشت این ماسک هایی که قرار است مردم را از کرونا دور کند دوباره سر وکله سودجویانی پیدا شده که در کمین نشسته اند و می خواهند از آب گل آلود ماهی بگیرند. این موضوع برای ما جدید نیست وانگار عادت کرده ایم که کنار هر اتفاقی، عده‌ای کلاه عده دیگری را بردارند. اما حالا پای جان مردم در خطر است و بی توجهی به اخلاق حرفه ای می تواند به قیمت از بین رفتن یکی از اعضای خانواده هر کدام از ما تمام شود. عضو هیأت مدیره انجمن داروسازان ایران وفارس در این باره به خبرنگار«خبرجنوب» گفت: متاسفانه برخی افراد ماسک هایی را دست مردم می دهند که فقط جلوی ورود گرد خاک را می گیرد نه ویروس و البته کرونا را! در این زمینه برخی در استان اخلاقی رفتار نمی کنند و واقعا به مردم ظلم می شود.
دکتر محمد منفرد افزود: متاسفانه برخی اصناف که ماسک فروشی هیچ ربطی به آنها ندارد در کنار دیگر اقلام ماسک هم می فروشند وهمین را بارها در شیراز شنیده ودیده ام اما دانشگاه علوم پزشکی واقعا که نمی تواند به هر مغازه وغرفه کوچکی سر بزند و بگوید چه ماسکی می فروشید و مردم خودشان هم باید به فکر سلامت خود ودیگر اعضای جامعه در این شرایط بحرانی باشند.
این عضو هیأت مدیره انجمن داروسازان استان گفت: دانشگاه علوم پزشکی شیراز و ما به عنوان نماینده انجمن داروسازان بارها هشدار داده ایم که ماسک را از هر جایی که رسید نخرید شاید استاندارد نباشد، اما برخی همان کاری که فکر می کنند درست است را انجام می دهند؛ در حالیکه زدن ونزدن برخی ماسک ها از کرونا پیشگیری نمی کند و فقط گرد وغبار را وارد نمی کند.
دکتر منفرد افزود: در حال حاضر یک مقداری وضعیت رساندن ماسک به دست داروخانه ها افسار گسیخته شده است وانتظار داریم قوانین رعایت شود تا احتمال ورود ماسک های غیر استاندارد به بازار کاهش یابد.
وی گفت: شرکت ها باید ماسک را در اختیار توزیع کننده قرار دهند وآنها هم به داروخانه‌ها وپس ازآن به دست مردم برسانند. اما متاسفانه برخی تولید کنندگان ماسک در فارس نظارت ها را دور می زنند واگر چه شاید هیچ مشکلی ماسک های تولیدی آنها هم نداشته باشد و هدف تولید کنندگان کسب سود بیشتری باشد، اما این چرخه معیوب می شود.دکتر منفرد تاکید کرد: داروخانه های فارس هم اگر ماسک را به جای توزیع کننده مستقیم از تولید کننده بخرند، تخلف کرده اند.برخی از تولید کننده های ماسک در استان راه را دور می زنند واین خلاف قانون است . چرا که با این کارنظارت ها روی این قضیه حذف می شود وهر محصولی را با هر کیفیتی می توانند در اختیار قرار دهند. البته داروخانه ها هم باید مراقب باشند مرتکب تخلف خرید مستقیم ماسک از تولید کننده ها در استان نشوند.این داروساز گفت: چه در شیراز وچه شهرستان‌ها مغازه هایی به مردم ماسک می فروشندو از این راه کسب سود می کنند که نه کارشان بهداشتی و نه پزشکی هست واین کار برای همه خطرناک است .دکتر منفرد افزود: از نظر قانون وزارت بهداشت، فقط داروخانه و کالای پزشکی ها مجازند ماسک به مردم عرضه کنند. اما می بینیم که انواع واقسام ماسک های پارچه ای با شکل های متفاوت که اکثرا هم استاندارد نیست فروخته می شود ومردم هم فکر می کنند با زدن این ماسک ها از بیماری در امان اند در حالیکه برخی ماسک ها واقعا قابلیت پیشگیری ندارد.
عضو هیأت دیره انجمن داروسازان ایران و فارس گفت: مطمئن ترین جایی که می شود ماسک های طبی واستاندارد را تهیه کرد داروخانه هست چرا که اگر مشکلی پیش بیاید دانشگاه علوم پزشکی وانجمن داروسازان مورد را تحت پیگیرد قانونی قرار می دهند. وی افزود: با بالا رفتن تعداد مبتلایان به کرونا طی ماه گذشته تا کنون اگر چه با کمبود ماسک مواجه نیستیم ومیزان تولید استان تا حدودی جوابگوی میزان نیاز است، اما به دلایل یادشده برخی از افزایش استفاده مردم از ماسک سوء استفاده کردند باعث بی نظمی در این حیطه شدند.دکتر منفرد یاد آور شد: در همین باره اخیرا یک عده ای دارند سوء استفاده می کنند ویک سری محصولات را با بد ترین کیفیت ممکن ارائه می دهند. بطوریکه بعضی از این ماسک ها از ابتدایی‌ترین استانداردهای بهداشتی هم برخوردار نیستند. دکتر منفرد افزود: درباره بحث قیمت هم تولید کنندگان صحبت‌شان بر این است که با افزایش هزینه ها ومواد اولیه ،با قیمت فعلی نمی توانیم دیگر ماسک در اختیار قرار دهیم. بر این اساس احتمال افزایش 20 درصدی قیمت ماسک در استان وجود دارد.وی گفت: درباره ارائه تکی ماسک با توجه به اینکه دانشگاه علوم پزشکی شیراز اجبار کرد که فقط در صورتی می توانیم به این نحو بفروشیم که بسته بندی به صورت تکی باشد، با توجه به هزینه بر بودن داروسازان بسته ها را 5 تا 100 تایی سفارش دادند. چرا که بیرون آوردن تکی ماسک از جعبه و ارائه به مراجعه کننده اصل قضیه پیشگیری ورعایت بهداشت را زیر سئوال می برد. دبیر کمیسیون ماده 11 تعزیرات حکومتی بهداشتی ودرمانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز به «خبرجنوب» گفت: مردم اگر ماسک را از داروخانه ها بخرند خیالشان راحت تر است. دکتر فرهاد شفیعی افزود: برخلاف اول شیوع کرونا که مردم استان با تابلو ماسک نداریم در داروخانه ها مواجه شدند، در حال حاضر می توانند راحت ماسک را از داروخانه در شیراز ویا شهرستان‌های استان بخرند و در این زمینه اگر تخلفی دیدند هم اطلاع دهند پیگیری می کنیم.وی یادآورشد: در این باره گران فروشی ببینیم هم برخورد می کنیم. اما برخی ماسک ها واقعا استاندارد بالاتری دارند وطبعا گران تر است . البته با توجه به اینکه اجازه ورود تعدادی ماسک از استان‌های دیگر را هم دادند به دلیل هزینه نقل وانتقال برخی ازاین ماسک ها هم گران تر است. دکتر شفیعی گفت: در این باره طی ماه گذشته با گران فروشی ماسک روبرو نبودیم، اما اگر تخلفی به ما ثابت شود به اداره تعزیرات معرفی می کنیم.به گزارش «خبرجنوب» درباره ماسک به جزمباحثی از جمله افزایش احتمالی قیمت ماسک در روزهای آینده در فارس، استاندارد و یا تقلبی بودن که در این گفت وگو مورد بررسی قرار گرفت مباحثی دیگر هم اخیرا در بین برخی مردم استان مبنی بر شایعه فروش ماسک های دست دوم مطرح شده که دکتر حیدری معاون غذا وداروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز این قضیه را تکذیب کرده و گفته تا کنون هیچ گزارشی مبنی بر فروش ماسک دست دوم در مراکز عرضه محصولات بهداشتی اعلام نشده است.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.