روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
حضور٢٨٠هزار نفر در سکونتگاه‌ های غیر رسمی شیراز :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 185371
1399/04/25

حضور٢٨٠هزار نفر در سکونتگاه‌ های غیر رسمی شیراز

جلال الدین عرفانی- خبرنگار «خبرجنوب»/ بیش از ٢٨٠هزار نفر در سکونتگاه‌ های غیر رسمی و حاشیه های شهر شیراز زندگی می ‌کنند.
سخنگوی شورای اسلامی شهر شیراز در نشست خبری که به صورت ویدئو کنفرانس با خبرنگاران داشت با اعلام این خبر گفت: بیش از ٢٨٠ هزار نفر در سکونت گاه‌های غیر رسمی شهر شیراز زندگی می‌کنند که یکی از مشکلات ما در این سکونتگاه‌ها وجود تعداد زیادی اتباع خارجی است که ازهویت آن ها اطلاعاتی در دسترس نیست وحتی اطلاعاتی از میزان تفکیک جنسیتی این افراد هم در دسترس نیست.
سعید نظری افزود: این در حالی است که بافت‌های فرسوده شهری و سکونتگاه‌های رسمی و غیررسمی شرایط متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند اما شاهد وجود بافت‌های فرسوده و سکونتگاه‌های غیر رسمی در برخی از نقاط شهر شیراز نظیر محله سعدی و برخی از نقاط منطقه هشت شهرداری شیراز هستیم.
وی تصریح کرد: بر طبق برآوردهای که انجام شده، بالغ بر ۲۸۰ تا ۳۰۰ هزار نفر در بافت فرسوده شهر شیراز زندگی می‌کنند که سازه‌های ساختمانی غیر مقاوم و ناسالم به عنوان یک تهدید سلامت ساکنان آن را با مخاطره مواجه کرده است، با توجه به این موضوع یکی از برنامه‌های شورا و شهرداری، سیاستگذاری‌های کلان برای جلوگیری از ایجاد و گسترش سکونتگاه‌های غیررسمی در شیراز است و بنای کار تنها بر تخریب این مناطق نیست.
عضو هیأت رئیسه شورای شهر شیراز در پاسخ به سئوالی در خصوص تخریب تعدادی ازخانه های تاریخی شهر در دل بافت تاریخی و فرهنگی شهر گفت: در همین راستا در دوره پنجم فعالیت شورا شاهد کمترین تخریب خانه ‌های تاریخی بودیم و بجز دو مورد، آنچه تخریب شد شاید خانه‌های قدیمی بودند اما جنبه تاریخی نداشتند این در حالی است که کمیسیون گردشگری و فرهنگی نیز پایش دقیق و پیگیری جدی در این زمینه داشته است.
وی به وضعیت بد اقتصادی چند سال اخیر و به ویژه این روزها اشاره کرد و ادامه داد: امروز ما دوران سختی را به لحاظ اقتصادی در کشور پشت سر می‌گذاریم و مدیریت شهری هم با بحران‌های فوق‌العاده‌ای روبرو است که در طول ۵٠سال گذشته نمونه آن را نداشتیم.
نظری گفت: بازار پر تلاطم دلار و نوسات قیمت ‌ها کالا و خدمات در بازار به نوعی مدیریت‌ شهری در کل شهرها را با مشکلات جدی مواجه کرده و در صورت نبود برنامه مشخص آن را از پا در می ‌آورد، اما با این شرایط سخت افتتاح پروژه‌های بزرگ در شیراز ادامه دارد، به طوری که چشم ‌انداز ما داشتن سالی پربار برای شهروندان شیراز به لحاظ پروژه‌ های عمرانی خصوصا پروژه‌ های انسان محور است.
وی تصریح کرد: سیاست کلان در شورای پنجم و شهرداری حفظ بافت فرهنگی و تاریخی و همچنین احیاء آن بوده است،در این مسیر خوشبختانه با اجرای طرح‌های مختلف نظیر بازسازی بازارچه فیل، احیای خیابان طالقانی و گذرگاه ‌های مختلف سیاست انسان محور بودن طرح‌ ها دنبال و در بخش‌هایی محقق شده است.
نظری با بیان این که رئیس شورا و چهار عضو دیگر در ستاد استانی مدیریت کرونا فعالیت دارند، اضافه کرد: شهرداری و شورا در حد توان در این مدت بسته‌ های معیشتی برای ابواب جمعی خود و ساکنان نقاط محروم تهیه کرده است.
سخنگوی شورای شهر شیراز گفت: پروژه‌های انسان محور به عنوان یکی از فعالیت ‌های شاخص در کمیسیون ‌های فرهنگی و شهرسازی هستند، که احداث پردیس سینمایی در پارک جوان، پارک موضوعی بانوان، خانه شهریاران جوان و پردیس تئاتر شهر و احداث چند پارک بزرگ و باغ ایرانی و باغ سایه و ... از این قبیل طرح ‌هاست.

شهرداری متقاضی در اختیار گرفتن سینماهای قدیمی است
وی در خصوص وضعیت نا بسامان سینماهای قدیمی شیراز گفت: سالن‌ های قدیمی سینما در شیراز متعلق به بخش خصوصی و حوزه هنری‌ست؛ به رغم پیگیری کمیسیون فرهنگی شورا، هیچ یک از متولیان حاضر به واگذاری این اماکن فرهنگی هنری به شهرداری نیستند یا این که قیمت‌ های بسیار بالایی پیشنهاد داده ‌اند.
وی افزود: البته طی سال‌های اخیر، شورا و شهرداری با جلب نظر بخش خصوصی و از محل اعتبارات فرهنگی، به دنبال ایجاد پردیس‌های سینمایی بوده و در سال‌های گذشته ۲ پردیس را در شمال غرب شیراز توسط بخش خصوصی اجرایی کرده است.
نظری با اشاره به این که در دوره پنجم نیز احداث پردیس‌های سینمایی و فضاهای فرهنگی در دستور کار شورا و شهرداری بوده است، گفت: در این راستا در ۲ منطقه کمتر برخوردار شیراز در حال ساخت پردیس‌های کوچک سینمایی هستیم و امیدواریم که با همراهی سرمایه‌گذاران، در این بخش امکان توسعه فعالیت‌ها بیشتر فراهم شود؛ به هر حال شورا و شهرداری از سرمایه‌گذاران استقبال می‌کند./انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.