روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
نکوداشت زنده‌ یاد یدا... طارمی در شب شعر «بهار نارنج» :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 185376
1399/04/25

نکوداشت زنده‌ یاد یدا... طارمی در شب شعر «بهار نارنج»

شب شعر بهار نارنج با محوریت نکوداشت زنده‌ یاد یدا... طارمی شاعر فقید شیرازی پنجشنبه 26 تیرماه ساعت 18 برگزار می‌شود.
رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری شیراز با اعلام این خبر گفت: زنده ‌یاد یدا... طارمی افزون بر سرودن سه دفتر شعر «نسیم دلگشا»، «شمیم نسترن» و «بهار نارنج»، با راه اندازی انجمن شعری در مرکز شیراز شناسی، بسیاری از شاعران را به سرودن شعر گویشی ترغیب کرد و حتی انگیزه راه اندازی انجمن های ادبی گویشی و موثری همچون «بهار نارنج» در همسایگی آرامگاه حافظ شد. مرتضی جعفری افزود: لهجه شیرازی با وجود تمام ظرافت ها و جایگاه هویتی در چند دهه اخیر دچار آسیب های جدی شده بود که ورود آن به شعر و خلق اشعار فولکلور، توانست این لهجه را تا حد زیادی از ورطه زوال و اضمحلال نجات دهد.
جعفری ادامه داد: شعر شیرازی گرچه قدمتی در حدود هزار سال دارد و حتی بزرگانی همچون سعدی، حافظ، بواسحق اطعمه، شاه داعی ا... و فردی به نام شمس پُس ناصر اشعاری وزین در این گونه سروده‌ اند اما این بیژن سمندر بود که در دهه هفتاد شعر گویشی شیراز را پس از سال ها رخوت احیاء کرد و یدا... طارمی راه او را ادامه داد. به گفته وی برگزاری آیین شب شعر فولکلور شیرازی که دغدغه و علاقه این شاعر فقید بود کمترین کاری است که می توان در پاسداشت جایگاه و خدمات فرهنگی و ادبی ایشان انجام داد.
این برنامه به صورت مجازی پنجشنبه 26 تیرماه 99 با رعایت فاصله گذاری اجتماعی با شعرخوانی و سخنرانی تنی چند از شاعران بومی‌ سرای شیراز برگزار می‌شود که از طریق صفحه شبکه اجتماعی اینستاگرام سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز به آدرس @farhangi.shiraz به صورت زنده پخش خواهد شد.


/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.