روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
حقوق معوقه خادمان بقاع متبرکه به زودی پرداخت می شود :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 185398
1399/04/25

حقوق معوقه خادمان بقاع متبرکه به زودی پرداخت می شود

فاطمه ایزدی – خبرنگار «خبر جنوب»/ خادمان مساجد کسانی هستند که گاهی بدون هیچ مزد و منتی، سالیان زیادی از عمر خود را با اجر معنوی کارشان معامله می‌کنند و بسیاری از آنها از هر گونه تسهیلات و حمایت محروم اند .
خادمان مساجد و اماکن زیارتی ، گاه افراد میانسالی هستند که به دلیل سن بالا تحت پوشش بیمه نیستند و در دسته کارمندان و در گروه کارگران هم جای نمی‌گیرند . در مواقع بحران نیز به دلیل آنکه نامشان در هیچ کدام از این دسته ها نیست، هیچ خدماتی شامل حالشان نمی شود. با این حال اما از آغاز بحران کرونا، فقط خادمان فصلی و افتخاری مساجد نیستند که از دریافت برخی خدمات محرومند بلکه خادمان ثابت اماکن مذهبی و بقاع متبرکه استان فارس نیز مدت‌هاست همچون بسیاری از مردم از «کووید 19» ضربه خورده اند و چند ماهی است حتی حقوق هم دریافت نکرده‌اند. بسیاری از آنان به شدت در تنگنای معیشت هستند و از مشکلات مالی رنج می برند اما دم نمی زنند.
خادم یکی از امامزادگان استان فارس در گفت وگو با «خبر جنوب» به این نکته اذعان کرد که چند ماهی است هیچ حقوقی نگرفته و روزگار به او و فرزندانش سخت می گذرد. البته این خادم که به تازگی عمل جراحی قلب نیز انجام داده است تاکید کرد که حتی اگر ماه ها هم به او حقوق ندهند، این گنبد و بارگاه را رها نخواهد کرد. در هر حال اگرچه خادمان اماکن مقدس و بقاع متبرکه از جان و دل کار می کنند و بیش از آنکه چشمشان به اجر دنیوی کارشان باشد، به دنبال اجر اخروی هستند اما این موضوع ، دلیل بر این نیست که از حال و روز آنها غافل شویم. این خادم و بسیاری از افراد دیگر که خالصانه در بقاع متبرکه استان کار می کنند باید لقمه نانی در سفره خانواده بگذارند و معیشت آنان از این راه می گذرد.
البته حجت الاسلام سید عباس موسوی، مدیر کل اوقاف و امور خیریه فارس در گفت وگو با «خبر جنوب» به این نکته اشاره کرد که خادمان بقاع متبرکه ای که شاخص نیستند در طول چند وقت اخیر با مشکل پرداخت حقوق مواجه شده‌اند.

معوقات خادمان به زودی پرداخت می شود
با این حال آن طور که موسوی می گوید برای حمایت از خادمان تاکنون چهار مرتبه از محل موقوفاتی که درآمد داشته اند به آنان بسته های معیشتی داده شده است. این مسئول در عین حال تاکید کرد که برای پرداخت حقوق خادمان بقاع متبرکه، تامین اعتبار شده و پس از اخذ مجوزهای لازم از سازمان مرکزی، این معوقات به زودی پرداخت خواهد شد.
حجت الاسلام میثم حسینی، رییس اداره اوقاف و امور خیریه ناحیه سه شیراز نیز در گفت و گو با «خبر جنوب» به این مسئله اشاره کرد و گفت که خادمان امامزادگان و بقاع متبرکه سه ماه است که هیچ حقوقی دریافت نکرده اند.
به گفته این مسئول ، کلیه حق الزحمه خادمان امامزادگان و بقاع متبرکه از محل نذورات این اماکن ، تأمین و به آنان پرداخت می شود. حسینی تاکید کرد که با توجه به آسیب‌های ناشی از بحران کرونا درآمد موقوفات فارس حتی در طول دو سه ماه، صفر شد و پرداخت حقوق خادمان به تعویق افتاد. رییس اداره اوقاف و امور خیریه ناحیه سه شیراز به این نکته نیز اشاره کرد که از ابتدای سال جاری تاکنون برخی اماکن مقدس حتی حقوق یک ماه خادم خود را تامین نکرده اند. با این حال آن طور که این مسئول گفت مکاتباتی با سازمان اوقاف کشور انجام شده تا حقوق خادمان از محل های دیگر اوقاف پرداخت شود.حسینی یادآور شد که همه بقاع متبرکه و اماکن مذهبی استان فارس به جز حرم احمدبن موسی (ع)، زیر مجموعه اوقاف ناحیه سه اداره می‌شوند و مدیریت امامزادگان ، موقوفات، رقبات و مساجد و حسینیه‌ها نیز به عهده اوقاف است .
این مسئول با اشاره به آسیب های ناشی از بحران کرونا اذعان کرد که اوقاف و امور خیریه نیز از این قاعده مستثنی نبوده و درآمد نذورات و اماکن متبرکه در طول چند وقت اخیر بسیار کاهش یافته است.
رییس اداره اوقاف و امور خیریه ناحیه سه شیراز گفت که در این میان بسیاری از مشاغل نیز زیان دیدند و در پی آن بسیاری از مستاجران موقوفات درخواست کرده اند که بخشی از اجاره های آنان بخشیده و یا به آنان تخفیف داده شود. اگرچه اماکن و رقبات مسکونی نیز چشم انتظار بخشش یا تخفیف هستند اما آن طور که این مسئول اذعان کرد مستاجران اماکن تجاری در این داستان، بیش از همه متضرر شده اند.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.