روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
به جای ترس از ابتلا به کرونا، پیشگیری و زندگی عادی را دنبال کنیم :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 186301
1399/05/04

به جای ترس از ابتلا به کرونا، پیشگیری و زندگی عادی را دنبال کنیم

منصور آرامش فرد- «خبرجنوب»/ مدير عامل بنياد قلب فارس و رئيس بيمارستان كوثر در مصاحبه با خبرنگار ما ضمن اشاره به فراگير شدن ويروس كرونا در 185 كشور جهان از جمله ايران و تشريح عناوين و اسامي متعددي كه براي اين ويروس در نظر گرفته شده است، گفت: هشتاد درصد مبتلايان به كرونا يا كوويد 19 معمولا با مشكل چنداني جز آبريزش بيني يا سرفه و تب و كوفتگي و ديگر علايم ساده روبه رو نمي شوند و در مواردي در اين دسته از بيماران، از بين رفتن حس بويايي و چشايي، خستگي مفرط و گاهي عوارض گوارشي مشاهده شده است. ضمناً حدود 3 تا 4 هفته بعد از آلودگي به ويروس، علايم ابتلا به اين بيماري خود را نشان
مي دهد و معمولا بعد از دو هفته اين علايم از بين مي رود و بيمار بهبود مي يابد. همچنين در
20 درصد باقي مانده ممكن است ويروس وارد ريه شده و آلودگي ايجاد كند كه اين آلودگي بسته به شدت آن، تنگي نفس و سرفه هاي بيشتر و شديدتري را به همراه دارد و در برخي از بيماران، تنگي نفس افزايش يافته و مقدار اكسيژن خون كاهش مي يابد و در آن زمان است كه بيمار بايد در بيمارستان بستري شود. اين دسته از بيماران كه شمارشان به 15 درصد مي رسد با تجويز دارو و گرفتن اكسيژن، روند معالجه را سپري مي كنند و تنها 5 درصد آنها با مشكلات بيشتري مواجه هستند و از عوارض ريوي شديدتر و مشكلات قلبي، كليوي، كبدي، مغزي و خوني رنج مي برند و 4 درصدشان نيز وضع دشوارتري دارند كه پس از معالجات لازم، بعد از 15 روز از بيمارستان مرخص مي شوند و به شرايط عادي زندگي بازمي گردند. البته احتمال دارد يك درصد از اين بيماران فوت كنند زيرا اين افراد با عوارضي نظير بيماري قند، فشارخون مفرط، امراض مزمن و يا سرطان روبه رو بوده و در سنين بالاي 60 سال قرار دارند و يا از داروهاي كم كننده قدرت دفاعي بدن استفاده مي كنند.
دكتر تابنده يادآور شد: چون ويروس كرونا از راه هوا وارد سيستم بدن مي شود، چاره كار اين است كه راه هوا را بسته و از ماسك استفاده كنيم و مانع ورود مقدار زيادي ويروس به بدنمان شويم. افزون براین لازم است در مكان هاي سربسته اي كه بين 10 تا 15 نفر و بيشتر حضور دارند و اين افراد بدون ماسك بوده و مرتباً در حال صحبت هستند و حتي برخي بدون آنكه بدانند آلوده به ويروس هستند، حاضر نشويم و لازم است از اين تجمعات جلوگيري شود. بنابراين ماسك زدن، فاصله گذاري و عدم حضور در تجمعات براي مدت طولاني در فضاي سربسته از جمله مواردي است كه بايد شديداً رعايت شود. همچنين ضروري است با توجه به اينكه نشستن ويروس برروي سطوح مختلف نيز خطر آلودگي دست ها را درپي دارد، در صورت تماس دست‌هايمان با سطوح آلوده، آنها را با مواد ناتوان و غيرفعال كننده ويروس از جمله الكل 70 درصد و يا شست وشوي 20 ثانيه اي دست ها با صابون ضدعفوني نماييم. رئيس بيمارستان قلب كوثر در ادامه بار ديگر بر لزوم رعايت دستورالعمل هاي بهداشتي و توجه به فاصله گذاري‌ها براي مصون ماندن از انتشار ويروس تاكيد كرد و در عين حال عنوان نمود: برابر اطلاعات موجود، ويروس كوويد 19 يا كرونا از بين رفتني نيست و ساليان طولاني با آن روبه رو خواهيم بود، به این دلیل باید راهکارهای پیشگیرانه را عملی کنیم. دكتر تابنده افزود: آمار نشان مي دهد 35 درصد مرگ و ميرها در زمان شيوع كرونا از طريق ساير بيماري ها به وقوع پيوسته است. اضافه بر آن، مسايل و مشكلات اجتماعي و درگيري هاي خانوادگي در نتيجه ماندگاري در خانه باعث عوارض رواني و آزردگي هايي مي شود كه دامنه وسيعي خواهد داشت. در اين شرايط بايد با توجه به مقررات بهداشتي، اين ويروس خطرناك را در جايي مهار كرد، ضمن اينكه براي مدت‌هاي مديد براي مصون ماندن از اين ويروس، خود را در خانه زنداني كنيم، كاري منطقي نيست. بر همين اساس بايد چنين ترسي كنار گذاشته شود و ضروري است مردم براي ورزش، نرمش و هواخوري از فضاي باز استفاده كنند.
رئيس بيمارستان كوثر در بخش ديگري از اين گفت وگو با اشاره به آغاز شيوع ويروس كرونا و شروع يك تفكر تازه براي جلوگيري از آلودگي ناشي از ويروس مزبور در بيمارستان كوثر و برپايي جلسات پيوسته با پزشكان، پرستاران و متخصصين بهداشت در همين رابطه، از ضدعفوني كردن چندباره محيط بيمارستان در تمامي روزها خبر داد و گفت: در مقابله با اين بيماري براي كساني كه آلودگي آنها به اثبات رسيده، محيط هايي را خارج از محوطه بستري تحت عنوان محل خاكستري اختصاص داده ايم و بيماران مشكوك به كرونا را به آن محيط ها منتقل مي كنيم تا وضعيت بيماري آنان براي بستري شدن در مراكز درماني روشن شود و با مداواهاي اوليه، كار قرنطينه آنان در منزل را به سرعت دنبال مي نماييم. به هرحال با تمهيدات انجام شده، بيمارستان به طور كلي عاري از آلودگي ويروس كروناست و ساير بيماران لازم است بدون ترس و واهمه از خطر ويروس كرونا، براي انجام اعمال جراحي خود به بيمارستان كوثر يا مراكز درماني مراجعه كنند. دكتر تابنده در ادامه اين مطالب از طرح و برنامه اي تحت عنوان «هوم كر» در اين مركز درماني خبر داد كه در قالب آن بيماران پس از بهبودي و ترك بيمارستان براي پي بردن به وضعيت سلامتي شان به جاي حضور مجدد در بيمارستان، در منزل مورد معاينه پزشك مربوطه قرار مي گيرند. وي افزود: همچنين جداي از اين برنامه، در نظر گرفته ايم كه بيماران در ساعاتي خاص با پزشك خود در تماس باشند و از طريق سيستم تلويزيوني، چگونگي حال خود را با پزشك شان در ميان بگذارند. اين برنامه در حال حاضر به صورت آزمايشي شروع شده و اميدواريم در دوماه آينده به صورت كامل اجرايي شود.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.