روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
آب از آب تکان نخورد :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 187207
1399/05/13

آب از آب تکان نخورد

«خبرجنوب»/ اسم وام ودیعه مسکن که به میان آمد خیلی از مستأجران خواب های خوب دیدند و گمان شان این بود که با گرفتن وامی بین 30 تا 50 میلیونی می توانند صاحبخانه را راضی کنند با اجاره ماهیانه کمتر خانه را در اختیارشان بگذارد و دست آخر هم این وام که اقساطش را پرداخته اند تبدیل به یک پس اندازی می شود که هیچ وقت نداشته اند. گمان دیگرشان این بود که این پس انداز برای دوره های بعدی اجاره خانه هم می تواند عصای دست شان باشد اما حالا مشخص شده که همه این خواب ها دم صبحی بوده و تعبیری ندارد.

از شنیدن سود وام ودیعه شوکه شدم
خانمی میانسال که همسرش بازنشسته تامین اجتماعى است از شرایط پیش آمده گلایه دارد و می گوید: سال گذشته یک منزل در منطقه احمد آباد اجاره کردیم و مالک برای تمدید قرارداد در یک ماه قبل هر چه زورش رسید به مبلغ اضافه کرد.
او و خانواده اش سال گذشته ماهیانه 800 هزار تومان بابت اجاره همین منزل پرداخت مى کرده اند که حالا اجاره به یک میلیون و دویست هزار تومان با 20 میلیون تومان رهن افزایش یافته است. به این ترتیب برای آنها ماهیانه فقط 600 هزار تومان از حقوق شان باقی می ماند، برای هزینه زندگی 3 نفره شان.
با این حال وام 30 میلیونی می توانست برایشان راهگشا باشد به شرطی که قسطش سنگین نبود و سود چندانی هم نداشت. این خانم در گفت و گو با «خبرجنوب» گفت که وقتی فهمیده برای این وام باید ماهیانه نزدیک 400 هزار تومان سود بدهد و آخر سر هم دستش خالی‌تر از قبل می شود شوکه شده؛ چون فکر می کرده با پرداخت قسط 400 هزار تومانی می تواند 30 میلیون را برای سال های بعد هم به عنوان ودیعه در اختیار داشته باشد.
این وام از ابتدا هم مبهم بود
کارشناس املاکی که در یکی از مراکز مشاوره ملک در صدرا کار می کند هم در گفت و گو با «خبرجنوب» می گوید: این طرح از ابتدا هم دارای ابهامات زیادی بود به عنوان نمونه سودی که مستاجران به عنوان کارمزد باید به نظام بانکی بپردازند، جای بحث دارد. این وام را دیگر نمی توان با نام بسته حمایتی شناخت؛ چون سود بالایی دارد که مستأجر باید بپردازد؛ آن هم مستأجرانی که همه جور فشار تورمی را متحمل می شوند و اغلب از قشر ضعیف و آسیب پذیر هستند.

فقط چند روز کام مستأجران شیرین شد
به نظر می رسد خوابی که مستأجران دیدند فقط مختص آنان نبوده و خیلی ها تصور می کردند که با دادن وام ودیعه مسکن بازار کنترل شده و نرخ اجاره بها تعدیل می شود. یکی از مشاوران املاک در بخش شرقی شیراز که بیشتر با اقشار کم درآمد طرف هست می گوید: وقتی خبر دادن این وام به گوش رسید یک اثر روانی موقتی بر بازار داشت و همه می گفتیم اگر دولت این کار را نکرده بود وضع اجاره خانه سرسام آور می شود ولی حالا که یواش یواش جزئیات این خبر به گوش می رسد و این که کمتر فرد کم درآمدی قادر است این وام را بگیرد، آن تاثیر کمرنگ شد. از نظر این مشاور املاک که بیش از 25 سال است با مردم شرق شیراز درارتباط است و بیشتر مشتریان اش هم افراد ضعیفی هستند که در روستاهای شرقی شهر مستأجرند دولت باور ندارد که پرداخت سود وامی که قرار نیست متعلق به خود مستاجر باشد غیر از اضافه شدن قسطی به مجموع بدهکاری های مستاجران هیچ ثمری ندارد.
وی می گوید: همه انتظار داشتند این تسهیلات باعث نزدیک شدن اجاره ‌بها به قیمت واقعی خود و افزایش قدرت پرداخت مستاجرین شود ولی می بینیم که در عمل هیچ اتفاقی نیفتاد چون مستأجران توان پرداخت سود وامی که عین نزول هست را ندارند.به عقیده این مشاور املاک این وام فقط در صورتی می توانست کمکی برای قشر ضعیف و مستاجر باشد که سودی نداشت یا حداقل به اندازه کارمزدش بود؛ چون قرار بود این وام بازار را به نفع دهک‌ های آسیب ‌پذیر جامعه تنظیم کند.البته استمرار این پرداختی هم از نظر این مشاور الزامی است و محدود شدنش به کرونا قوز بالای قوز خواهد بود مگر این که نمایندگان مجلس ترتیبی بدهند که این وام هر سال در بودجه دیده شود.

شرایطی که منصفانه نیست
برای این منظور شرایطی هم در نظر گرفته شده که از نظر برخی شهروندان غیر منصفانه است. به طوری که این وام به افراد مجرد تعلق نمی گیرد و همین موضوع باعث اعتراض دختری 45 ساله و مجرد شده که برای کار در شیراز ساکن است و این وام شامل‌اش نمی شود. او از شوهر خواهر ورشکسته اش هم می گوید که 7 سال پیش مجبور شد به خاطر بدهکاری سنگین خانه اش را بفروشد و از آن موقع تا حالا با خانواده 4 نفری اش در خانه ای اجاره ای در میانرود ساکن است ولی به دلیل شرایط سختی که گذاشته شده این وام شامل اش نمی شود.
یکی از شرایط دریافت وام این است که متقاضی قبلا تسهیلات یارانه از حوزه مسکن نگرفته باشد.افزون براین از سال ۸۴ به بعد مالک نباشد و متاهل و یا سرپرست خانوار باشد. سابقه سکونت 5 ساله در شهر موردتقاضا هم از دیگر شرایطی است که دسترسی به این وام را برای افراد محدود می کند.

توان پرداخت سود را نداشتم و ثبت نام نکردم
از قرار معلوم میزان این وام برای تهران ۵۰ میلیون با قسط ماهیانه ۵۴۰ هزار تومانی، در شهرهای بزرگ ۳۰ میلیون با قسط ۳۲۰ هزار تومان و در سایر شهرها ۱۵ میلیون با قسط ۱۶۰ هزار تومانی است البته این قسط بابت سود پرداخت می شود و نه اصل تسهیلات. همین موضوع هم باعث شده خیلی ها به رغم نیاز شدید مالی عطای این بسته حمایتی را به لقایش ببخشند.مرد جوانی که دختری 8 ساله دارد و از خانواده های آبادانی است که از زمان دفاع مقدس به شیراز آمده اند حالا در کوشک میدان ساکن بوده و مستاجر است. او می گوید که اصلا برای این وام ودیعه مسکن ثبت نام نکرد، چون می دانسته که نمی تواند سودش را بدهد. دلیل اش را پرسیدیم و او می گوید: گفتند سود این وام می شود 13 درصد ولی اطمینان دارم که بعد از حساب و کتاب های بانکی می شود 18 درصد و اصلا توان پرداخت یک قسط دیگر آن هم وقتی فقط سود به حساب بیاید را ندارم.این مرد جوان و متاهل حالا در کوشک میدان در خانه ای ساکن هست که قرارداد خانه اش را 5 مرداد ماه تمدید کرده و قبل از آن 10 میلیون ودیعه با ماهی 600 هزار تومان می پرداخته و حالا با کلی التماس همان خانه را با 40 میلیون تومان رهن با ماهی 600 هزار تومان اجاره کرده است. او در مورد شرایط خانه اش می گوید: سوئیتی که اجاره کردم در اصل پارکینگ است، سقفی کوتاه که وقتی راه می رویم سرمان به لامپ سقف می خورد. نه نورگیر دارد و نه هواگیر و بیش از حد هم نم و رطوبت دارد.

بگذارند به درد خودمان بسازیم
دختر میانسال و مجرد دیگری که به اجبار در خانه پدر زندگی می کند اما دلش می خواهد مستقل باشد هم می گوید: چرا به مردم امید واهی می دهند. بگذارند مردم به درد خودشان بسازند و چرا از همان ابتدا همه جزئیات را به مردم نمی گویند. همه مستأجران را دل خوش کردند و حالا معلوم شد هیچ کمکی به آن ها نمی شود و فقط به فکر سود کردن خودشان هستند. آخر 30 میلیون تومان برای مستأجری که در بدترین نقطه شیراز ساکن است و از پس اجاره ماهیانه هم بر نمی آید چه فایده ای دارد؟!

رشد 300 درصدی اجاره بها در حاشیه
این گفته های مستأجران در شیراز تا حدودی مورد تاکید رئیس اتحادیه مشاوران املاک شیراز هم قرار گرفته است.
قاسم تابنده ماه از افزایش بی رویه نرخ خرید و فروش و اجاره خانه در شیراز می گوید و این که در هفته های اخیر افزایش قیمت ها به گونه ای بود که یک منزل 4 سال ساخت در یکى از مناطق شیراز مترى 18 میلیون فروخته شده و قیمت رهن و اجاره هم حدود 25 الى 30 درصد گران‌تر شده است.او با تائید رشد 300 درصدی نرخ رهن و اجاره در مناطق حاشیه‌ای شیراز ادامه می دهد: به عنوان نمونه، قیمت رهن و اجاره یک منزل در منطقه اکبرآباد سال گذشته حدود 800 هزار تومان بدون رهن بوده که متاسفانه مالک، رهن و اجاره سال جارى مستاجر را به 30 میلیون تومان ودیعه با مبلغى بالغ بر یک میلیون و پانصد هزار تومان افزایش داده است.همین رویه موجب شده خیلی از ساکنان مناطق حاشیه ای شیراز برای سکونت و اجاره خانه به شهرهای اطراف شیراز بروند و این هم می تواند معضلات بعدی را به دنبال داشته باشد و رشد جمعیتی بی رویه در شهرهایی مانند لپویی یا زرقان و حتی صدرا را به دنبال داشته باشد. آن هم در شرایطی که همراه با این رشد خدمات افزایش نیافته و حتی مسیرهای دسترسی توان ترافیک ناشی از این رشد جمعیتی را نخواهند داشت.به این ترتیب باید بپذیریم که باید به دنبال درمان بود و اعتراف کرد که مُسکن هایی مانند وام ودیعه اجاره مسکن قادر نیست بازار رهن و اجاره خانه در شیراز را در کنترل بگیرد و ترمز گرفتن این اسب تیزرو در این کلانشهر ابزاری قدرتمندتر را می طلبد.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.