روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
یک ضربه دیگر به روزنامه‌ نگاری اجتماعی در ایران :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 187282
1399/05/13

یک ضربه دیگر به روزنامه‌ نگاری اجتماعی در ایران

چند روز است که خبر تعطیلی روزنامه «شهروند» در رسانه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود و نگرانی و بعضا اعتراض برخی از اهالی رسانه را هم به دنبال داشته است.
در همین راستا، رامیز قلی‌نژاد که به تازگی جای خود را در مدیریت روزنامه «شهروند» به اسماعیل رمضانی داده است، در این زمینه اظهار کرد: روزنامه «شهروند»، روزنامه‌ای کامل اجتماعی و بدون گرایش‌های تند سیاسی بود؛ اما دوستان در دوره مدیریت جدید هلال احمر از ابتدا این موضوع را مطرح می‌کردند که اصلا چرا هلال احمر باید روزنامه داشته باشد؟
در مراحل بعدی نیز نکات دیگری از قبیل اینکه میزان هزینه‌های روزنامه در طول سال زیاد و حدود ۱۰ میلیارد است و باید برای این موضوع راهکاری اندیشیده شود را مطرح کردند. البته با اصلاحاتی که در این مدت انجام دادیم، متوجه شدم اصلاً اینچنین نیست و ما سالانه حدود ۵ میلیارد تومان به صورت مستقیم از هلال احمر دریافت می‌کنیم و مابقی هزینه‌ها را خود روزنامه در می‌آورد.
او ادامه داد: در ابتدا تصور ما این بود که صرفاً قرار است شیوه انتشار تغییر کند. در نتیجه با توجه به اینکه کاغذ در وضعیت خوبی قرار ندارد و با در نظر گرفتن فراگیری کرونا، با آنلاین شدن روزنامه «شهروند» همراهی کردم. اما بعد متوجه شدم که منظور از آنلاین شدن، تغییر در شیوه انتشار نیست، بلکه تغییر روزنامه «شهروند» به یک پایگاه خبری است که بیشتر اخبار مربوط به هلال احمر را منعکس کند. بنابراین معنی این اقدام این بود که ما یک رسانه تاثیرگذار را در حوزه اجتماعی از دست بدهیم و تعدادی از دوستانی که در روزنامه فعالیت می‌کنند نیز باید از کار بی‌کار شوند.
قلی‌نژاد با بیان اینکه در این دوره توانستیم هزینه‌ها را حدود ۳۰ درصد کاهش بدهیم، درباره نیروهایی که در دوران مدیریتش تعدیل شدند نیز توضیح داد: در مجموع اصلاً باور ندارم که تمام کارهایی که در حوزه تعدیل نیرو صورت گرفت، اقدامات درستی بوده است. ممکن است این تصمیمات با اشتباهاتی نیز همراه بوده باشد.
او یادآور شد: همچنین تلاش کردم در این مدت میزان درآمد روزنامه از آگهی‌ها افزایش پیدا کند و در نهایت درآمدها در حوزه آگهی حدود ۳ برابر افزایش پیدا کرد. از نظر محتوایی نیز در روزنامه تغییراتی ایجاد شد و بیشتر به سمت موضوعات و معضلات اجتماعی تغییر کرد.
قلی‌نژاد خاطرنشان کرد: به هر حال دوستان باور داشتند که این روزنامه نباید ادامه پیدا کند و من واقعاً منتقد این اقدام بودم، چراکه باور داشتم که روزنامه «شهروند» رسانه تاثیرگذاری در حوزه اجتماعی است و این اقدام می تواند منجر به بی‌کار شدن تعدادی از روزنامه‌نگاران شود.
الان که از روزنامه بیرون آمده‌ام نیز امیدوارم تدبیری اتخاذ شود که این افراد آسیب نبینند. در حکم آقای رمضانی که جایگزین بنده شده‌ و دوباره سرپرستی روزنامه را برعهده گرفته‌اند، تاکید شده است که در کمتر از یک ماه «شهروند» باید به صورت آنلاین منتشر شود.
انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران از تصمیم هلال احمر برای تعطیلی روزنامه شهروند انتقاد کرد و آن را «لطمه‌ای به روزنامه‌نگاری اجتماعی ایران» دانست.
در بیانیه انجمن آمده است: در جلسه هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران تحولات اخیر روزنامه شهروند بررسی شد و مفاد نامه همکاران این روزنامه خطاب به هیأت مدیره طرح شد.
به گزارش روابط‌عمومی انجمن، در این جلسه ضمن بررسی اقدامات قبلی انجمن که منجر به مساعدت سازمان برنامه و بودجه در تامین نیاز مالی روزنامه برای جلوگیری از توقف انتشار آن شد،تحولات و تغییرات اخیر شهروند نیز مورد بررسی و ارزیابی قرارگرفت.
با توجه به برخی گزارش‌ های دریافتی در مورد دستورالعملی که برای مدیر مسئول جدید صادر شده است، به نظر می رسد که مدیران ارشد جمعیت هلال احمر برای تعطیلی روزنامه شهروند تصمیم خود را گرفته‌اند.
شهروند روزنامه ‌ای اجتماعی است که در میان مجموعه روزنامه‌های کشور جایگاهی اثرگذار داشته است.
تعطیلی این روزنامه لطمه‌ای به روزنامه‌نگاری اجتماعی ایران تلقی می‌شود.
همچنین بیکار شدن یا اجبار به ترک فعالیت تعداد زیادی از همکاران می ‌تواند ابعاد این آسیب را بیشتر کند.
هیأت مدیره انجمن تاکید دارد که همچنان در پی حل مشکل این روزنامه و خواهان اجرای قول‌های داده شده قبلی برای حفظ روزنامه و اشتغال همکاران خواهیم بود.
پذیرفتنی نیست که نهادهای عمومی و دولت در تعطیلی رسانه‌ها پیش قدم شوند.
با این ملاحظات هیأت مدیره اظهار امیدواری می‌کند که مسئولین در رویکرد فعلی به این روزنامه تجدید نظر نمایند و اجازه ندهند که یک روزنامه خوب به تعطیلی کشیده شود، روزنامه‌نگاران این روزنامه حق امنیت شغلی خود را از دست بدهند و حقوق مخاطبان نیز نادیده گرفته شود.انجمن صنفی روزنامه ‌نگاران استان تهران این موضوع را تحت نظارت داشته و شیوۀ عمل و تصمیم مدیران هلال احمر در این مورد را از نظر دور نمی‌دارد.هیأت مدیره بر پیگیری موضوع تأکید دارد.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.