روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
آیا با تعویق انتخابات بایدن پیروز می‌شود؟ :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 187299
1399/05/13

آیا با تعویق انتخابات بایدن پیروز می‌شود؟

تنها 93 روز به انتخابات آمریکا باقی مانده و کنون دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تمایل خود را برای به تعویق انداختن انتخابات ریاست جمهوری پیش رو اعلام کرده و به جز پیش ‌بینی گسترش کرونا، برخی از تحلیلگران یکی از انگیزه ‌های او از این کار را شگرد تبلیغاتی برای خودش دانسته ‌اند.
تمایل ترامپ که به تازگی در توییتی از آن پرده برداشت، هر دلیلی که داشته باشد نمی ‌تواند به دست خود او عملی شود، زیرا بر مبنای قانون اساسی آمریکا، صلاحیت به تعویق انداختن انتخابات در شرایط بسیار ویژه در دست کنگره است و رئیس جمهور چنین صلاحیتی ندارد.
اما اگر به هر دلیل انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که قرار است در ۳ نوامبر برگزار شود، به تعویق بیفتد، باید جانشینی برای ترامپ معرفی شود. در شرایط بسیار خاصی این فرد می ‌تواند جو بایدن، رقیب ترامپ از حزب دموکرات باشد.
چگونه؟ در واقع بر اساس قانون اساسی آمریکا، رئیس جمهور این کشور نمی تواند بیشتر از چهار سال در این پست بماند. به این ترتیب ترامپ تنها تا روز ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱ (یکم بهمن ۹۹) می‌ تواند در پست خود باقی بماند، مگر آن که بخواهد بعد از این تاریخ به طور غیرقانونی به اقامت خود در کاخ سفید ادامه دهد، چیزی که بعید به نظر می‌رسد. چین وضعیتی، بن ‌بست سیاسی بی ‌پیشینه‌ ای را در آمریکا به وجود خواهد آورد و بحران جانشینی ترامپ حداقل در تئوری بسیار پیچیده خواهد شد.
در آمریکا در صورتی که به هر دلیلی پست ریاست جمهوری خالی بماند، قانونا معاون او باید به طور موقت و تا زمان انتخاب رئیس جمهوری بعدی به جای او بنشیند و تحت شرایطی برای پست ۴ ساله ریاست جمهوری سوگند یاد کند.
اما در صورت به تعویق افتادن انتخابات پیش رو در ایالات متحده، مایک پنس، معاون ترامپ اجازه نخواهد داشت به جای او به صدارت برسد زیرا دوره ۴ ساله معاونت او نیز درست به مانند ترامپ در همان ابتدای سال ۲۰۲۱ به پایان می‌ رسد.
از سوی دیگر در صورت تعویق انتخابات آتی، نمایندگان فعلی مجلس نمایندگان آمریکا که بر اساس قانون اساسی موظفند تکلیف ریاست جمهوری و انتخابات بعدی را مشخص کنند، نخواهند توانست این مأموریت را انجام دهند چون دوره چهار ساله وکالت آنان در تاریخ سوم ژانویه ۲۰۲۱ (۱۴ دی ۹۹) یعنی پیش از پایان دوره ریاست جمهوری ترامپ پایان می‌پذیرد.
به عبارت دیگر، اگر انتخابات در نوامبر انجام نشود، در زمان پایان دوره ترامپ کسی در مجلس نمایندگان نخواهد بود تا برای جانشین او تصمیم بگیرد. به این ترتیب صحبت از نانسی پلوسی، رئیس دموکرات کنگره برای جانشینی ترامپ در آن زمان بی ‌معنی خواهد بود. پس از مجلس نمایندگان، کسی که برای ریاست جمهوری مطرح می‌شود رئیس مجلس سناست.
در ماه نوامبر تنها ۳۵ نماینده سنا باید انتخاب شوند، زیرا ۶۵ کرسی این مجلس در اختیار سناتورهایی است که دوره نمایندگی‌شان تا بعد از سال ۲۰۲۱ ادامه دارد. به این ترتیب حتی اگر انتخاباتی هم برگزار نشود و به تعویق بیفتد، دست کم ۶۵ نفر در مجلس سنا حضور دارند. اما مشکل این است که اول باید فردی به عنوان رئیس موقت سنا تا زمان انتخابات بعدی برگزیده شود.
بر اساس سنتی قدیمی که از قرن نوزدهم تا کنون در سنای آمریکا رواج دارد، در این موقعیت قدیمی‌ترین نماینده از رئیس حزبی که اکثریت سنا را دارد، به عنوان رئیس موقت معرفی می ‌شود. این فرد امروز «چاک گرسلی»، سناتور ایالت آیوواست. اما اگر در پاییز آینده انتخاباتی انجام نشود، حزب متبوع گرسلی دیگر در اکثریت نخواهد بود چون از ۶۵ سناتوری که دوره‌شان تمام نمی‌شود و در سنا می‌مانند، ۳۵ نفر یعنی بیشترشان از حزب رقیب گرسلی، یعنی دموکرات هستند.
به این ترتیب دموکرات‌ها خودبخود سنا را در دست خواهند گرفت که ۱۸ نفر از آنها صلاحیت «رایزنش» یا حق رأی دادن برای تعیین تکلیف درباره تصمیمات حزبی را دارند. باز هم بر اساس سنت، در این صورت قدیمی ‌ترین سناتور از حزب دارای اکثریت، به عنوان رئیس موقت سنا و در نتیجه رئیس جمهوری آمریکا معرفی خواهد شد.
این فرد «پت لیهی» سناتور ایالت ورمونت است. حالا مشکل اینجاست که این روال بر اساس قانون نیست و تنها یک سنت است. در این اوضاع پیچیده، نمایندگان دموکرات ملزم به معرفی پت لیهی نیستند و قانونا حق دارند هر کسی دیگر از همکاران‌شان را که دلشان خواست به عنوان رئیس موقت سنا و رئیس جمهوری معرفی کنند. این فرد ممکن است «ایمی کلبوشار» یا «الیزابت وارن» باشد.
ولی آیا آنها واقعا چنین کاری خواهد کرد؟ احتمالا نه. چون نه قانون اساسی و نه هیچ قانون جاری دیگری در آمریکا آنها را «مجبور» به انتخاب منحصرا از میان همکاران سناتور خودشان نکرده است. این مورد در مجلس نمایندگان نیز صادق است و آنها هم می‌توانند فردی را خارج از همکارانشان در کنگره، به ریاست جمهوری برگزینند.
به این ترتیب دموکرات‌های سنا خواهند توانست هر کسی را که واجد شرایط مصرح در قانون اساسی باشد، یعنی یک شهروند بالای ۳۵ سال بجز باراک اوباما، جورج بوش و بیل کلینتون را برای ریاست کشور انتخاب کنند.
آنها اگر از اشتباهات تاریخی خود درس نگرفته باشند هیلاری کلینتون یا ال گور را انتخاب می‌کنند، اما قطعا انتخاب منطقی‌تر برای آنها جو بایدن، معاون رئیس جمهوری پیشین آمریکا خواهد بود. بایدن آماده است تا این پست را بپذیرد و چون خود را برای انتخابات ریاست جمهوری آماده کرده، از هم اکنون تیم مدیریتی برای دوره گذار را برای خودش تعیین کرده است.
بایدن همچنین رابطه بسیار نزدیکی با بیشتر ۳۵ سناتور دموکراتی دارد که قرار است رئیس موقت سنا و رئیس جمهوری را انتخاب کنند.
خلاصه این که اگر در پاییز امسال هیچ انتخاباتی در آمریکا برگزار نشود و روند قانونی در پیش گرفته شود، نتیجه به ریاست رسیدن ترامپ نخواهد بود زیرا جو بایدن در تاریخ ۳ ژانویه رئیس موقت سنا می‌شود و چون سناتورهای دموکرات‌ دارای اکثریت، قاعدتا فردی بهتر از او را برای ریاست جمهوری معرفی نمی‌کنند، ۱۷ روز بعد جو بایدن در برابر جان رابرتس، قاضی ارشد ایالات متحده آمریکا برای تصدی پست ریاست جمهوری این کشور برای مدت چهار سال سوگند خواهد خورد.

کاخ سفید درباره زمان برگزاری انتخابات
در این بین نیز «مارک میدوز» رئیس کارکنان کاخ سفید در مصاحبه‌ ای با رد تعویق در انتخابات ریاست جمهوری این کشور تاکید کرد که انتخابات در تاریخ تعیین شده (13 آبان) برگزار خواهد شد.رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید در ادامه این مصاحبه گفت: «ما قصد داریم که انتخابات را روز سوم نوامبر برگزار کرده و رئیس جمهور نیز پیروز می‌شود».
در این بین با نزدیک شدن به انتخابات، قوانین جدیدی هم ا ز سوی حزب ترامپ صادر می شود و این بار کنوانسیون ملی جمهوری‌خواهان که به منظور اعلام نامزدی رسمی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری برنامه‌ریزی شده، اعلام کرده که امسال بدون حضور خبرنگاران برگزار می‌شود.
شبکه خبری سی ‌ان ‌ان به نقل از سخنگوی کنوانسیون ملی جمهوری‌خواهان و یک مقام جمهوری‌خواه آگاه به این رویداد گزارش داده که خبرنگاران اجازه ورود به این کنوانسیون را نخواهند داشت. سخنگوی این کنوانسیون در مصاحبه با شبکه خبری سی‌ان‌ان دلیل بسته در‌های این رویداد‌ها به روی مطبوعات و رسانه‌ها را محدودیت‌هایی که این ایالت به خاطر شیوع ویروس کرونا اعمال کرده دانست و گفت که جمهوری‌خواهان در حال برنامه‌ریزی برای این کار هستند.


/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.