روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
پر بازدید ترین ها
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
زور سوزن خیاطان شیراز به گرانی پارچه نمی رسد :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 187350
1399/05/14

زور سوزن خیاطان شیراز به گرانی پارچه نمی رسد

غیاث ملک حسینی-«خبرجنوب»/ سوزن خیاط ها این روزها در سنگ رکود گیر کرده و گویا قرار نیست حالا حالاها رونق به کسب و کار جامه دوزان شهر برگردد. دلیل عمده آن هم شیوع کرونا، گرانی پارچه و گرایش بیش از اندازه مردم به استفاده از لباس های آماده و به اصطلاح های دوخت های صنعتی است. مجموع این عوامل به همراه کاهش قدرت خرید مردم باعث شده تا سوزن خیاط ها کمتر به جان پارچه های گران قیمت بیافتد و عملاً زور مردم و سوزن خیاط ها به این گونه پارچه ها نرسد.در همین ارتباط رئیس اتحادیه خیاطان و دوزندگان پوشاک شیراز با تاکید براین که شیوع کرونا و افزایش بی رویه قیمت پارچه باعث شده تا مردم کمتر به سراغ خیاطی ها بروند، گفت: واقعیت این است که کسب و کار خیاط ها و دوزندگان پوشاک با رکود جدی مواجه شده و زنگ خیاطی ها کمتر با حضور مردم به صدا در می اید.
کاظم حقیقی مقدم با اشاره به این که رکود بازار بسیاری از واحدهای صنف خیاطان را در تنگنا قرار داده است، اظهارداشت: این رکود در حالی به سمت عمیق تر شدن حرکت می کند که نرخ خدمات دوخت لباس نسبت به سال گذشته کمتر از 20 درصد رشد داشته است.
وی با بیان این که قیمت پارچه لباس، پارچه کت وشلواری و پارچه لباس زنانه به شکل بی رویه ای روند افزایشی داشته است، گفت: در حال حاضر هزینه دوخت یک دست کت و شلوار با پارچه مناسب و دارای کیفیت ایرانی به همرا سایر ملزومات لازم و دستمزد رقمی در حدود دو میلیون تومان می شود، با این حال برخی افراد تا 8 برابر این مبلغ را برای خرید یک کت و شلوار صنعتی تحت عنوان کت و شلوار دارای برند می پردازند.
رئیس اتحادیه خیاطان و دوزندگان پوشاک شیراز تفاوت کت و شلوار دست دوز با کت و شلوارهای صنعتی را مانند تفاوت فرش دستباف و فرش ماشینی دانست و گفت: برای دوخت یک دست کت و شلوار به طور متوسط سه روز زمان نیاز است که حدود 900 هزارتومان از مجموع هزینه انجام شده هزینه دستمزد است.
حقیقی مقدم با اشاره به فعالیت نزدیک به 900 واحد صنفی در قالب اتحادیه خیاطان و دوزندگان پوشاک ابرازداشت: به طور متوسط هر واحد صنفی و یا کارگاه دوزندگی پوشاک بین 3 تا 20 نفر را به کار می گیرد و مجموعاً بالغ بر 5 هزار نفر به صورت مستقیم در این حوزه مشغول به کار هستند که تحت تاثیر رکود ایجاد شده با تهدید جدی بیکاری مواجه هستند.
وی با بیان این که خیاطان هنرمندانی هستندکه هیچ جایگاهی ندارند اظهار داشت: انتظار می رود دولت حمایت بیشتری از فعالان این صنف داشته باشد و به هر نحو ممکن و یا با پرداخت وام های ارزان قیمت و قرض الحسنه به رفع مشکلات آنها کمک کند.

رشد 30 درصدی قیمت پارچه «چادر مشکی» و «کت و شلوار»
اما علی ناصح، رئیس اتحادیه پارچه و پرده فروشان شیراز دلیل افزایش قیمت پارچه های تولید را داخل نوسانات قیمت ارز عنوان کرد و گفت: متاسفانه بی ثباتی و افزایش روز افزون نرخ ارز باعث شده تا هزینه تهیه مواد اولیه و تولید پارچه بالا برود و رغبت به استفاده از پارچه برای دوخت لباس بسیار کاهش پیدا کند.
وی با اشاره به اینکه گرانی مصرف پارچه نسبت به مدت مشابه سال قبل را به شدت کاهش داده است، گفت: به عنوان نمونه قواره پارچه چادر مشکی با رشد 30درصدی همراه بوده و از 180 هزار تومان به 250 هزارتومان رسیده است، این در حالی است که پارچه های مورد استفاده در دوخت کت و شلوار نیز در همین حدود افزایش قیمت را تجربه کرده است.
به گفته ناصح، گرایش مردم به استفاده از لباس‌های آماده باعث شده تا کسب و کار پارچه فروش ها با رکود مواجه شود و به جز معدودی از قدیمی های صنف، جوان‌ترها مجبور به تعطیلی کسب و کار خود شوند.
با این حال در شرایط فعلی گویا شهروندان گرایش و علاقه بیشتری به استفاده از پوشاک آماده پیدا کرده‌اند. در همین ارتباط یکی از شهروندان که خود را علی فرهنگی معرفی می کند در پاسخ به اینکه برای تهیه لباس مورد علاقه خود به خرید پارچه و دوخت لباس اقدام می کند و یا اینکه از پوشاک آماده استفاده می نماید؟ گفت: شخصاً خرید لباس های آماده را ترجیح می دهم چرا که در حال حاضر هزینه دوخت یک پیراهن بدون در نظر گرفتن قیمت پارچه رقمی حداقل در حدود 50 هزار تومان می شود؛ بنابراین خرید لباس های آماده به صرفه تر به نظر می رسد.
وی از دیگر عوامل موثر در گرایش خود به پوشاک آماده را عدم آشنایی با انواع پارچه و کیفیت آن عنوان کرد و ادامه داد: در عین حال تنوع طرح و رنگ لباس های آماده از لباس‌های دوختنی بیشتر است.
اما منصور مردانی از جمله شهروندانی است که دلیل استفاده از پوشاک آماده را امکان رویت آن می داند.
به گفته وی، در خرید پارچه و رفت و آمد به خیاطی برای دوخت آن، علاوه براین که وقت زیادی گرفته می شود، این احتمال را هم با خود به همراه دارد که نتیجه نهایی آن گونه که باید، خوب از آب در نیاید. این شهروند که در حوزه سخت افزار و نرم افزار کامپیوتر فعالیت دارد البته معتقد است این موضوع به کم تجربگی برخی خیاط ها مربوط می شود، با این حال او تاکید می کند که خیاط خوب کم نیست اما مراجعه به آنها مستلزم صرف زمان و هزینه بیشتر است.
رویا احمدزاده نیز از جمله شهروندانی است که ترجیح می دهد به غیر از لباس های مجلسی، مابقی پوشاک خود را به صورت آماده تهیه کند. وی که کارمند بخش خصوصی است برای لباس مورد نیاز خود براساس کاربری آن هزینه می کند و به عنوان مثال برای لباس هایی که مصرف روزانه و یا اداری دارد ترجیح می دهد لباس آماده خریداری کند تا این که بخواهد لباس فرم بدوزد.
زهرا رسولی نیز که با وی همراه است، تنوع طرح و رنگ و قیمت مناسب تر را علت گرایش خود به استفاده از لباس های آماده عنوان می کند.
ناهید حمیدی نیز از جمله شهروندانی است که دلیل گرایش خود به لباس های آماده را سرعت عمل در انتخاب و تست کردن آن عنوان کرد و گفت: یکی از ویژگی های اصلی لباس های آماده این است که سرعت دسترسی به آنها بالاست و پس از مشاهده و انتخاب، می توان آن را پرو و در صورت عدم رضایت نسبت به تعویض آن اقدام کرد، اما این امکان چندان برای لباس های دوختنی مهیا نیست و اگر اشکالی در کار به وجود بیاید جبران آن ساده نخواهد بود.
با این حال هنوز هم افرادی هستند که ترجیح می دهند با برنامه ریزی، صرف هزینه و گذاشتن زمان بیشتر، پارچه مورد علاقه خود را خریداری و به خیاط مورد اعتمادشان بدهند تا برای شان لباسی مناسب بدوزد. افرادی که شاید مثل گذشته تعدادشان زیاد هم نباشد.


/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.