روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
«خسرو» این همه «شیرین» داشت و نمی دانستیم :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 187486
1399/05/15

«خسرو» این همه «شیرین» داشت و نمی دانستیم

عادت کرده ‌ایم به پیام‌ های پر از دریغ و افسوس و حسرت مدیران مختلف بعد از پرواز هنرمندان ولی اگر انصاف داشته باشیم این دایره فقط به آن ها محدود نشده و بسیاری دیگر را هم شامل می ‌شود.
حجم عظیم مطالبی که در رثای خسرو سینایی منتشر شده است آدم را به فکر وا می ‌دارد آیا واقعا چنین شناخت و قرابتی با خسرو سینایی و آثارش وجود داشت؟ یا یک چشم و هم چشمی است؟! حجم پست ‌ها و مطالبی که در رثای خسرو سینایی در دنیای مجازی و یا رسانه‌ها و روزنامه‌ها منتشر شده است جالب توجه است، آدم را به فکر وا می‌ دارد که آیا واقعا چنین شناخت و قرابتی با خسرو سینایی و آثارش وجود داشته است؟ یا این که در یک رقابت برای جا نماندن از قافله است که هر کسی می‌ خواهد به نوعی خود را بخشی از این اتفاق بداند!
سیل عظیم پیام‌ ها و تسلیت ‌ها در وهله اول خوشحال کننده و غبطه برانگیز است، ولی در این میان بازیگری که در 5 فیلم با سینایی همکاری داشته در مصاحبه‌ای گفته است: «برای او این امری عادی بود که به عنوان یک هنرمند، در حاشیه باشد ولی بی ‌مهری‌ ها از برخی دوستان هنرمند خیلی بیشتر بود و همین بیشتر برای او ناراحت کننده بود. مسئله فقط اکران نبود و این بی ‌توجهی از اساس درباره فیلم‌ های ایشان وجود داشت، یعنی مشکلی که آقای سینایی با فضای هنری حاکم داشتند، این بود که انگار نادیده گرفتن ایشان باب شده بود و این موضوع در طی سال ‌هایی که ایشان کار می‌کرد دیده می ‌شد.‌ خیلی از دوستان می‌ گفتند سینایی اصلأ فیلمساز نیست و مستندساز است در حالی که ایشان بیش از هشت فیلم داستانی بلند دارد و چندین فیلم داستانی کوتاه ساخته است که فکر می‌ کنم از مستندهایشان بیشتر است. ایشان اتفاقاً یک داستان ‌گو بود و کارهایشان قصه داشت. در عین حال آثار مستند خیلی قوی هم داشتند. این برچسب مستند اغلب به فیلم‌ های داستانی ایشان زده می ‌شد، اما نکته عجیب این بود، زمانی که انجمن مستندسازان در خانه سینما تاسیس شد هیچ وقت از ایشان به عنوان یکی از مهم ترین مستند سازان ایران دعوتی صورت نگرفت! فقط بعدها در دهه ۷۰ و در خانه سینما تعدادی از فیلم‌های بلند داستانی ومستندشان نمایش داده شد».
حرف‌ های این بازیگر هم ناراحت کننده است و هم نزدیکتر به واقعیت. سینایی همواره بی توقع و بی ‌نیاز بود و هیچ ‌گاه جایگاه خود را از آن چه که بود پایین نیاورد و در ساحت هنر و زیبایی باقی ماند. بسیاری از اعتباری که او دارد از سایه این است که هر فیلمی نساخت. حال بگذار همه خود را دوست و یار و ... سینایی بدانند و بنامند و ... ولی واقعیت این است که سینایی یکی از آن عالیجنابان سینمای ایران است که خُلق، منش و رفتارش بالاتر از این بود که خود را وارد مناسبات پایین‌ دستی و سطحی کند حتی اگر از کسی رنجشی هم داشت هیچ‌ گاه به روی او نمی ‌آورد و همان گونه که در آخرین حرف هایش نوشته است: «من رفتم! ناراحت نباشید! به این فکر کنید که بهترین روزهای زندگی‌ ام را در کنار شما عزیزانم تجربه کردم. در عین حال که بی مهری ‌ها دیدم اما هرگز به دل نگرفتم. سعی کردم از لحظه لحظه زندگی ‌ام لذت ببرم و بردم. خوشحالم در دوران کاری ‌ام توانستم با کسانی همکاری داشته باشم، که الان هر کدام برای خود افتخاری هستند در سینمای ایران».
آری، خسرو سینایی این ‌گونه بود، یادش گرامی و روحش شاد.
کاوه معین ‌فر

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.