روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
درخواست پزشکان از مراجع تقلید در رابطه با برگزاری مجالس عزاداری ماه محرم :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 187690
1399/05/19

درخواست پزشکان از مراجع تقلید در رابطه با برگزاری مجالس عزاداری ماه محرم

جمعی از پزشکان و کادر درمان که در صف نخست مبارزه با ویروس کرونا حضور دارند در آستانه محرم حسینی (ع) در نامه ای از مراجع معظم تقلید و حوزه های علمیه درخواست کرده اند که با بهره گیری از فقه پویای جعفری، عموم عزاداران حسینی را از برگزاری مجالس حضوری پرهیز دهند.
در این نامه با اشاره فرمایشات صریح رهبر معظم انقلاب در عید قربان مبنی بر این که «در عزاداری ‌ها معیار آن چیزی است که کارشناسان بهداشت به ما می گویند. بنده خودم شخصاً هر چه را که آن ‌ها لازم بدانند مراعات خواهم کرد. توصیه من به هیأت ها، منبری‌ ها و مداح‌ها و دیگران این است که هر کاری می ‌کنید ببینید ستاد ملی کرونا چه می ‌گوید. اگر ضابطه‌ ای تائید کردند همه ما موظفیم آن را رعایت کنیم. اگر وضعیتی که داریم را شُل بگیریم، فاجعه‌ بزرگی رخ خواهد داد» آمده است: به ‌رغم جان ‌فشانی کادر بهداشت و درمان کشور که در بحران شیوع کرونا، تا کنون قریب به ۲۰۰ شهید در راه خدمت به سلامت هم‌ وطنانمان تقدیم کرده ‌اند، متأسفانه در موج جدیدی از ابتلا شمار قربانیان کرونا در کشور از موج اولیه فراتر رفته است. با وجود همه‌ تلاش‌های انجام‌ شده و تأکید بر رعایت پروتکل‌ های بهداشتی، برگزاری مجالس و اجتماعات در بسیاری موارد باعث افزایش تعداد مبتلایان و افزایش فوت هم ‌میهنان گردیده است.
در بخشی از این نامه آمده است: برگزاری هر گونه اجتماعات از جمله مجالس عمومی عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبد ا... الحسین (ع)، راه‌ اندازی دسته‌ های عزاداری و توزیع غذای نذری قطعاً و یقیناً باعث افزایش شمار مبتلایان و مرگ هم ‌میهنان خواهد شد.
هیچ نهاد ناظری توانایی ضمانت رعایت پروتکل‌ های بهداشتی توسط میلیون‌ ها عزادار سیدالشهدا (ع) در مراسم سوگواری محرم را ندارد. در صورت ارائه مجوز، ضمانت متراکم و مسقف نبودن صدها هزار مجلس عزاداری در سراسر کشور غیر ممکن است و در این شرایط حتی با استفاده از ماسک و رعایت فاصله بین عزاداران، امکان جدی سرایت بیماری وجود دارد.
گسترش بیماری به هر نحو، تضییع حق ‌الناس است.در این نامه از مراجع تقلید، علما و روحانیان، مداحان و مبلغان مذهبی سراسر کشور درخواست شده است که با بهره‌ گیری از ظرفیت ‌های فقه پویای جعفری، عموم عزاداران حسینی را از برگزاری مجالس حضوری پرهیز دهند و با تأکید بر شیوه‌ های نوین عزاداری از جمله تبدیل کردن هر خانه به یک حسینیه، بهره ‌گیری حداکثری از رسانه‌ها و فضای مجازی و توزیع بسته ‌های مواد غذایی بین نیازمندان به ‌صورت کمک مؤمنانه از مرگ صدها عزادار حسینی پیشگیری فرمایند.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.