روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
توافق با چین یا آمریکا؟ :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 187809
1399/05/20

توافق با چین یا آمریکا؟

گشایش اقتصادی در ایران در پیش است و دو گزینه روی میز احتمالات وجود دارد، نخست امضای توافق ۲۵ ساله ایران با چین و دیگری توافق تهران و واشنگتن. رسانه‌ های آمریکایی و عربی از یک سو از انجام مذاکرات ایرانی آمریکایی به وساطت آلمان خبر می‌ دهند و از سوی دیگر، از امضای قریب الوقوع توافق تهران و پکن. اکنون باید منتظر ماند و دید در هفته جاری چه تحولاتی، نقشه بازی در خاورمیانه و جهان را تغییر
خواهد داد.مقامات ارشد کشور از گشایش اقتصادی در کشور خبر می‌ دهند، خبری که جزئیات آن هنوز اعلام نشده است. حسن روحانی، رئیس جمهور اخیراً در این باره گفت: در جلسه سران قوا، طرحی بحث شد و نظرات بسیار به هم نزدیک بود. اگر این طرح در جلسه بعد به نتیجه برسد و رهبری موافقت کنند، گشایشی به لحاظ اقتصادی ایجاد شده و دست دولت مقداری باز می ‌شود. یک سال زمان زیادی برای حل مشکلات است و مردم در این مدت خواهند دید که طرح‌ های زیاد و بسیار مهمی افتتاح می ‌شود.در حالی که حدس و گمان‌ های متعددی در این باره وجود دارد، این سئوال پرسیده می‌ شود که گشایش اقتصادی در نتیجه چه اقدام خارجی و یا داخلی تهران خواهد بود؟ معاون دفتر رئیس جمهور توضیحاتی درباره آن ارائه کرد و گفت: گشایش اقتصادی درباره‌ لوایح مرتبط با FATF نیست. تصمیمات و نتایج مهمی در جلسه سران قوا گرفته شد که پس از به نتیجه رسیدن در هفته آینده و موافقت مقام معظم رهبری اعلام می ‌شود که گشایشی اقتصادی در کشور به وجود می ‌آید.دو فرضیه در این زمینه از سوی رسانه ها و محافل سیاسی مطرح می شود؛ نخست این که مذاکرات میان ایران و آمریکا در جریان است و به زودی قرار است توافقی حاصل شود. دومین احتمال این است که قرار است توافق ۲۵ ساله میان ایران و چین به امضا برسد. اخیراً توافق ۲۵ ساله ایران و چین به محل بحث و جدل‌ های فراوانی در کشور بدل شده بود. از علی لاریجانی به عنوان چهره پشت پرده این توافق یاد می‌ شود که از سال ۹۷ تا کنون برای به سرانجام رساندن آن در تلاش است.
احتمال توافق ایران و آمریکا در مرحله پایانی
روزنامه «النشره» لبنان چاپ بیروت در گزارشی با عنوان «مذاکرات آمریکایی- ایرانی به پایان خود نزدیک می ‌شود و لبنان در انتظار است» از میانجگری آلمان میان تهران و واشنگتن خبر داد.این روزنامه به نقل از منابع خود اعلام کرد که مذاکرات آمریکایی- ایرانی به وساطت آلمان در حال انجام است و به مرحله پیشرفته ‌ای رسیده است. در ادامه این گزارش آمده است: آلمان نقش میانجی را به شکل مستقل و نه بخشی از کشورهای اروپایی در این مذاکرات ایفا می کند. همه این مذاکرات را رد می ‌کنند و این همان اتفاقی است که در گذشته نیز رخ داد، همه وجود مذاکرات را رد می ‌کردند تا به یک باره تصویر مشترکی از محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران و جان کری همتای سابق وی منتشر شد.به گفته این منابع، این گفت‌ و گوها به پایان خود نزدیک می شود، این به معنای آن نیست که به مرحله بهبود شرایط در روابط طرفین رسیده‌ ایم بلکه بر عکس تنش در منطقه میان ایران و آمریکا به اوج خود می ‌رسد به طوری که طرفین از دستاوردهای مشخصی برخوردار شوند تا در پایان مذاکرات به آن ها کمک کند. این تنش نه تنها لبنان بلکه کل منطقه را شامل می ‌شود.
به نوشته این روزنامه، لبنان بحران اقتصادی در این کشور را با نتایج مذاکرات میان ایران و آمریکا مرتبط می ‌داند.
توافق ایران و چین، جمهوری خواهان را بازنده می ‌کند؟
در حالی که تنها ۳ ماه مانده به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، بررسی دقیق ‌تر مشارکت استراتژیک جدید ایران و چین می ‌تواند احتمال پیروزی جمهوری خواهان را به خطر بیندازد. به این دلیل که مشارکت استراتژیک ایران و چین ثابت می ‌کند که استراتژی فشار حداکثری دولت ترامپ با شکست مواجه شده است.
نه تنها در مهار ایران و تغییر رفتار منطقه ‌ای این کشور ناکام بوده است بلکه تهران را به آغوش پکن سوق داده است. در طولانی مدت، نزدیکی استراتژیک ایران با چین، حاکی از آن است که تهران برای تقویت قدرت منطقه‌ای و نظامی خود و به چالش کشیدن و تضعیف قدرت آمریکا در منطقه خلیج فارس استفاده خواهد کرد.از سوی دیگر، چین می ‌ترسد که در نتیجه تشدید جنگ تجاری میان پکن و واشنگتن، آمریکا کشور‌های دیگر را برای عدم حمایت از انرژی مورد نیاز چین تحت فشار قرار دهد.
یک توافق جامع استراتژیک با ایران هم یک پرچم است و هم یک سیاست بیمه ای، توافقی که می ‌تواند برای چین یک منبع انرژی تضمینی و با تخفیف را تضمین کند.روابط ایران و چین ناگزیر شکل چشم انداز سیاسی منطقه را به نفع ایران و چین و به ضرر نفوذ آمریکا تغییر شکل خواهد./انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.