روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
پتک گرانی بر استخوان های پوک :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 187923
1399/05/21

پتک گرانی بر استخوان های پوک

مدتی است گران فروشی لبنیات داد مردم را درآورده است.افزایش قیمت های خودسرانه از سوی کارخانه های تولیدی خرید لبنیات را از سفره مردم خارج کرده و کارشناسان در مورد پیامد های این موضوع هشدار می دهند.
هر ساله صنایع لبنی به بهانه‌ هایی اقدام به افزایش قیمت می‌کردند اما امسال نه تنها قیمت‌ها بی‌سر‌وصدا سیرصعودی نداشته بلکه در یک ماه گذشته براساس تصمیم کارگروه تنظیم بازار قیمت شیرخام و انواع محصولات پرمصرف لبنی ۲۲ تا ۲۸درصد افزایش یافت.
زمزمه گرانی کاذب کالاهای اساسی در سال‌های اخیر انگار که با گوشت و پوست جامعه عجین شده و مردم و اقشار ضعیف با این گرانی‌ها خوی گرفته‌اند که هر بار با سیر صعودی تامل‌برانگیز قیمت‌ها یا به نظاره بنشینند .
با توجه به افزایش قیمت ‌ها، این بار دیگر به ‌نظر باید محصولات لبنی را هم در ردیف خوردنی ‌های گران قیمتی قرار داد که از سفره اقشار کم درآمد جامعه کنار گذاشته خواهد شد.
شیر و لبنیات به‌عنوان یکی از خوراکی ‌های غیر قابل جایگزین در سبد خانوار از قدیم پای ثابت سفره‌ های ایرانی بوده و هست اما در چند سال گذشته میزان مصرف شیر تحت ‌تاثیر قیمت آن قرار گرفته است.بر اساس این گزارش روند رشد قیمت برخی از محصولات لبنی در حالی است که سال گذشته 22 خرداد 1398، نرخ خرید شیرخام از تولید کننده درب دامداری، 2390 تومان مصوب و ابلاغ شد. همچنین تعیین شد که با توجه به نرخ مصوب شیرخام درب دامداری، قیمت برخی محصولات لبنی نیز مشمول قیمت ‌گذاری شوند.
تقریبا پس از گذشت یکسال از تاریخ مذکور در حالی که هنوز درخواست کارخانجات لبنی به انجمن صنایع لبنی برای افزایش قیمت محصولاتشان ارسال نشده بود و ستاد تنظیم بازار هم هیچ‌ گونه تصمیم و جلسه‌ای برای تصویب و ابلاغ قیمت‌ها نداشت، زمزمه‌های گرانی برخی از محصولات لبنی در محافل عمومی و افزایش هزینه‌ های سبد خانوارها شنیده و کاملا لمس می‌ شد.
در همین راستا سید احمد مقدسی، رئیس انجمن صنفی گاوداران، 11 خرداد طی مصاحبه ‌ای اظهار داشت: پس از حدود یک سال از مصوبه افزایش نرخ شیر خام، به تازگی با توجه به هزینه‌ های تولید و قیمت تمام شده شیرخام، درخواست نرخ 3420 تومانی برای خرید هرکیلو شیرخام از دامدار درب کارخانه را داده‌ ایم و منتظر تصمیم نهایی ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت هستیم.
مقدسی همچنین در خصوص افزایش قیمت محصولات لبنی در هفته‌های اول خرداد ماه افزود: کارخانجات، 30 درصد از محصولات خود، که شامل قیمت‌گذاری از سوی سازمان حمایت نیستند را می ‌توانند افزایش دهند. این 30 درصد به نوعی کالای لوکس در صنایع لبنی محسوب می ‌شود.
هر چند از خرداد ماه گرانی زیرپوستی و بی‌ سرو صدای محصولات لبنی همانند سال‌ های گذشته گربیان ‌گیر اقشار جامعه شده بود و هر کارخانه‌ای محصول تولیدی را حتی با بیش از 40 درصد در بازار عرضه می‌ کرد.این رشد قیمت ‌ها در شرایطی تصویب شده که بسیاری از کارشناسان بهداشت و سلامت بارها بر این موضوع تاکید داشته ‌اند و حتی معاون بهداشت وزارت بهداشت در همایش غذای سالم، لبنیات سالم سرانه مصرف مواد لبنی در کشور را بسیار پایین و نگران کننده خواند و اینکه در ایران، مصرف سرانه لبنیات نا امید کننده و کمتر از یک لیوان در روز است یعنی مصرف سرانه لبنیات روزانه در ایران حدود 130 تا 150 گرم و در سال حدود 66 کیلوگرم است.براین اساس در صورتی که سازمان بهداشت جهانی سرانه 150 کیلوگرم را توصیه کرده و همین طور در سند چشم‌انداز توسعه ایران نیز مصرف سرانه 120 کیلوگرم هدف‌ گذاری شده است اما افزایش قیمت ‌های این محصولات، نگرانی‌ ها درباره وقوع این اتفاق و پیامدهای ناشی از آن بر سلامت را افزایش داده است.حالا اما پس از موج سرکشی گرانی ها برگ برنده به دست مسئولان تعزیرات افتاده است و برای برخی متخلفان، جرایم میلیاردی در نظر گرفته اند. سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی با اعلام قطعیت حکم سه شرکت متخلف لبنی گفت: حساب ‌های شرکت «شان دشت» با برند «پاژن»، شرکت «لبن دشت» با برند «چوپان»، شرکت «مادی» با برند «می ماست» با حکم اداره اجرای احکام سازمان تعزیرات حکومتی مسدود شده است.سید یاسر رایگانی افزود: برند «پاژن» با سه میلیارد و ۴٠٠ میلیون تومان جریمه، برند «چوپان» با دو میلیارد و ٨٠٠ میلیون تومان جریمه و برند «می ماست» با یک میلیارد و ۶٠٠ میلیون تومان جریمه علی رغم مهلت های قانونی تعزیرات تسویه جریمه انجام نداده اند و در صورت عدم تسویه خطوط تولیدی توقیف می شود.وی ادامه: شرکت لبنیات پگاه با دو میلیارد و ٧٠٠ میلیون تومان و برند لبنیات سحر با یک و نیم میلیارد تومان جریمه، تسویه جریمه انجام داده اند.
رایگانی اظهار داشت: دو پرونده در شعبه ۴٠ شهر تهران در حال رسیدگی است و تاکنون ١۵ نامه از این شعبه به سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان ارسال شده تا میزان دقیق تخلف را اعلام کنند اما تا این لحظه میزان دقیق و کارشناسی تخلف به تعزیرات اعلام نشده است.وی ادامه داد: پرونده دیگری نیز به تازگی اعلام کارشناسی میزان تخلف شده و در فرایند رسیدگی قرار دارد.
رایگانی افزود: سه پرونده درخصوص لبنیات در اداره کل شهرستان های استان تهران در جریان رسیدگی قرار دارد که یکی از پرونده ها در مرحله بدوی هفت میلیارد تومان محکوم شده است.
سخنگوی تعزیرات اظهار داشت: پرونده ای به ارزش ١٠ میلیارد تومان و پرونده دیگری نیز هفته قبل تشکیل شده که در مراحل اولیه رسیدگی است.اکنون باید دید جرایم میلیاردی می تواند سد راه مناسبی برای جلوگیری از گران فروشی شرکت های لبنی باشد یا اینکه تب و تاب جرایم نیز نخواهد توانست دیگ جوشان گرانی لبنیات را مهار کند.

در آشفته بازار گرانی افسار گسیخته محصولات لبنی و در شرایطی که زنگ هشدار پوکی استخوان ایرانیان به دلیل کمبود مصرف لبنیات به صدا در آمده سازمان تعزیرات حکومتی جریمه های میلیاردی را در کف دست متخلفان گذاشت.
در این بین مدیر کل دفتر بیماری ‌های غیر واگیر معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با افزایش جمعیت سالمندی و بالا رفتن سن، خطر بروز پوکی استخوان افزایش پیدا می‌کند.
به گفته افشین استوار تحقیقات نشان می ‌دهد هزینه پیشگیری و درمان بیماری پوکی استخوان و شکستگی ناشی از آن در کشور، حدود 3 هزار میلیارد تومان در سال است.
وی با اشاره به ارتباط کاهش مصرف لبنیات با بروز بیماری پوکی استخوان در کشور اظهار کرد: عوامل بروز بیماری پوکی استخوان با سایر علت ‌های شیوع بیماری ‌های غیر واگیر مشترک است و کمبود فعالیت فیزیکی، تغذیه نا سالم، کاهش مصرف لبنیات، مصرف سیگار و الکل از جمله مهم ترین علت‌ های بروز بیماری پوکی استخوان در بین افراد است.
وی افزود: مهم ترین ویژگی بیماری پوکی استخوان در این است که اغلب تا زمان شکستگی استخوانی علامتی ندارد. ستون فقرات، استخوان ران، لگن، مچ دست و انتهای ساعد به ترتیب شایع ‌ترین محل‌ هایی هستند که در اثر پوکی استخوان دچار شکستگی می ‌شوند. بسیاری از شکستگی‌ های ستون فقرات فقط با درد شدید پشت همراه هستند و علامت دیگری ندارند. انحراف ستون مهره‌ ها در اثر جوش خوردن خود به خودی آن ‌ها می‌تواند از علایم این بیماری باشد.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.