روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
دمار مردم را درآورده اند با این دروغ های شاخدار :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 188273
1399/05/25

دمار مردم را درآورده اند با این دروغ های شاخدار

انتشار اطلاعات ناد‌رست بسیار خطرناک است و د‌ر بسیاری از موارد‌ جان انسان ‌ها را به خطر می‌ اند‌ازد‌ و د‌ر ماجرایی مثل بحران شیوع ویروس کرونا این حقیقت عیان‌ تر از هر زمان د‌یگری است.
تا کنون حد‌اقل ۸۰۰ نفر بر اثر اطلاعات ناد‌رست د‌رباره ویروس کرونا جانشان را از د‌ست د‌اد‌ه‌ اند‌. بماند‌ که چند‌ هزار نفر بر اثر این روایت ‌های خطرناک آسیب ‌های جد‌ی د‌ید‌ه‌ اند‌.
بر اساس پژوهشی تازه از زمان شیوع کرونا علاوه بر حد‌اقل ۸۰۰ جان ‌باخته، نزد‌یک به ۶۰۰۰ مورد‌ بستری شد‌ن د‌ر بیمارستان به د‌لیل استفاد‌ه از اطلاعات ناد‌رست منتشر شد‌ه د‌رباره بیماری کووید‌ ۱۹ ثبت شد‌ه است.
در یکی از ساده‌ ترین موارد بسیاری به دلیل نوشیدن متانول به خیال از بین بردن ویروس در بدنشان مسموم شده ‌اند. ‌آن‌ ها به اشتباه تصور می‌ کردند که متانول درمان دردشان است!
دنیای امروز دنیای کوچکی است. شایعات و اخبار و اطلاعات نا درست در چشم بر هم زدنی از این گوشه به آن گوشه دنیا می ‌رسند. رخت و لباسی که تن این اخبار نا درست می ‌پوشند هم بسیار فریب ‌دهنده است و کار تشخیص سره از ناسره را دشوار تر از پیش کرده است.
اما در ماجرایی مثل شیوع ویروس کرونای جدید که حالا دیگر جدید هم نیست، پای جان انسان‌ ها در میان است. به راحتی با انتشار یک باور نا درست سلامت گروهی بزرگ به خطر می ‌افتد.
آن طور که بی ‌بی‌ سی گزارش کرده است، بسیاری قربانیان این ماجرا با اتکا به توصیه ‌هایی که در شبکه ‌های اجتماعی به شکل حقایق پزشکی عرضه می ‌شوند، دچار مشکل شده ‌اند، مثلا سیر بخورید تا کرونا از شما فراری شود، تا می ‌توانید فلان ویتامین را مصرف کنید. بماند که برخی حتی نوشیدن مواد ضد عفونی ‌کننده صنعتی یا ادرار را هم توصیه کرده ‌اند.
در یک نظرسنجی در آمریکا حدود ۲۸ درصد شرکت ‌کنندگان باور داشتند که بیل گیتس به بهانه واکسن کرونا در پی تزریق میکروچیپ به بدن آن ‌ها است! در پژوهش اشاره شده در ابتدای بحث، این رویداد را «اینفودمیک» نامیده‌ اند و وظیفه رسانه‌ ها، مالکان شبکه‌ های اجتماعی و البته آگاهان امر را مبارزه با انتشار آن‌ ها عنوان کرده است. در این میان پیکان انتقاد به سمت غول‌ های بزرگ شبکه‌ های اجتماعی رفته است که امروز بیش از هر زمان دیگری جای رسانه‌ های رسمی را گرفته ‌اند. آن ‌ها متهم هستند که به اندازه کافی در راستای مبارزه با رواج اطلاعات نادرست در پلتفرم‌ هایشان گام بر نمی ‌دارند.
در این هرج و مرج و البته با سوء استفاده از ترس مردمی که با ویروس مهاجم و نا شناخته رو ب ‌رو شده ‌اند، بسیاری در شبکه‌ های اجتماعی به فکر مال اندوختن هستند. یکی از داغ ‌ترین بازارها در این روزگار بازار فروش انواع محصولاتی است که با استفاده از رواج همین اطلاعات نا درست و جعلیات تبلیغ شده‌ اند. اینجا نقش رسانه‌ های مورد اعتماد مردم در شفاف ‌سازی برای جلوگیری از این دست سوء استفاده‌ ها پر رنگ ‌تر از قبل می ‌شود.
خطرات تئوری توطئه و ماجرای واکسن
از روزی که کووید ۱۹‌ آمد تا همین حالا همه دنبال شنیدن خبر خوش کشف واکسن هستند. همه منتظرند تا با گرفتن یک واکسن از هراس دائمی ابتلا به این بیماری خلاص شوند اما حتی واکسن هم از گزند اطلاعات نا درست که در غالب تئوری‌ های توطئه جان مردم را به بازی می‌ گیرند، در امان نیست.
کمپین ‌های تبلیغاتی علیه استفاده از واکسن عمر درازی دارند و تئوری‌ های گوناگونی را تبلیغ می ‌کنند. جدای از این ‌که حرف آن‌ ها چیست در همه‌ گیری کرونا خطرناک ‌تر از هر زمان دیگری خودشان را نشان خواهند داد. جالب این که علی رغم تلاش هایی که برای مقابله با انتشار اطلاعات نا درست درباره واکسن‌ انجام گرفته، در نظرسنجی تازه ‌ای که در آمریکا انجام شده است، رقم بالای ۲۸ درصد شرکت ‌کنندگان در نظرسنجی معتقد بودند که بیل گیتس از طریق واکسن‌ می ‌خواهد میکروچیپ‌ هایی را به بدنشان تزریق کند!
مشخص است که با شیوع اطلاعات نا درست یا همان «اینفودمیک» حتی دستاورد بزرگی مثل کشف واکسن کرونا هم به خطر خواهد افتاد.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.