روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
جهان خبر :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 191709
1399/07/01

جهان خبر

میشل اوباما قاضی دیوان عالی آمریکا می‌شود؟
یک رسانه آمریکایی «میشل اوباما» بانوی اول سابق آمریکا را گزینه مناسبی برای جانشینی «روت بیدر گینزبرگ» قاضی دیوان عالی ایالات متحده دانست که به‌تازگی در سن ۸۷ سالگی درگذشت.
رسانه آمریکایی هیل توصیه کرد که جو بایدن نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا فرصت را غنیمت شمرد و فردی مطرح و برجسته را برای احراز این پست معرفی کند.
این نشریه پیشنهاد داد که این فرد باید کسی باشد که آرمان های عدالت جنسیتی و نژادی را پیش برد و مانع از تمهیدات جمهوریخواهان برای معرفی شتابزده جانشینی برای گینزبرگ شود.
نشریه هیل عنوان کرد اگر قرار است تاریخ سازی شود، باید زنی برای این پست معرفی شود که مظهر رویای جنبش حقوق مدنی باشد و آن فرد کسی نیست جز میشل اوباما بانوی اول سابق آمریکا.
وی به عنوان زنی سیاهپوست برای اعتماد به نفس در جامعه ای تلاش کرد که به رنگ سفید ارزش می نهد.ماجرای زندگی او به خاطر کتاب محبوبش «میشل اوباما شدن» شناخته شده است.

ماجرای پولشویی کره شمالی در آمریکا چیست؟
هزاران سند مربوط به تراکنش‌های بالقوه مفسدانه به ارزش دو تریلیون دلار در نظام مالی آمریکا به یک گروه بین المللی از خبرنگاران تحقیقی درز کرد.
تمرکز این افشاگری بر بیش از ۲۰۰۰ گزارش فعالیت مشکوک (SAR) ثبت شده نزد شبکه مقابله با جرایم مالی (FinCEN) در دولت آمریکا است.
بانک‌ها و دیگر نهادهای مالی گزارش های SAR را در زمانی که معتقد باشند یک مشتری از خدمات آنها برای فعالیت‌های بالقوه مجرمانه استفاده می‌کند، ثبت می‌کنند.
با این حال ثبت یک گزارش SAR، بانک را ملزم به قطع تعاملش با مشتری مظنون نمی‌کند.
این اسناد در اختیار بازفید نیوز گذاشته شده‌اند و این رسانه آنها را در اختیار کنسرسیوم بین المللی خبرنگاران تحقیقی (ICIJ ) قرار داده است.
گفته شده که این اسناد نشان می دهند که بانک‌های بزرگ و مهم خدمات ملی به افراد دارای ریسک بالا در سراسر جهان ارائه کرده و در مواردی حتی این خدمات را بعد از آنکه این افراد از سوی دولت آمریکا تحریم شده‌اند قطع نشده است.
طبق اعلام کنسرسیوم بین المللی خبرنگاران تحقیقی این اسناد مربوط به بیش از دو تریلیون دلار تراکنشی هستند که تاریخشان به بازه ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۷ بر می گردد.

لو رفتن مجدد داده‌های اطلاعاتی حساس درباره مقامات برجسته اسرائیل
وبلاگ «تیکون عولام» نام فرمانده یگان «َشلداگ» که یگان کماندوهای نخبه در نیروی هوایی است، فاش کرد.
این وبلاگ اعلام کرد که فرمانده یگان شلداگ، ایوب کیوف نام دارد و او یک عرب دروزی از منطقه عسفیه است.
برملا کردن نام فرمانده یگان شلداگ، دومین شکاف در بخش نظارت نظامی در ارتش اسرائیل به حساب می‌آید.
وبلاگ تیکون عولام تاکید کرد که برای نخستین بار است که یک فرمانده دروزی در منصب فرمانده یگان شلداگ قرار می‌گیرد.
این وبلاگ اعلام کرد که برملا نکردن هویت‌های افسران ارشد ارتش با هدف حفاظت از جان آنها در مقابل حمله به آنها در هنگام انجام خدمات نظامی و بعد از آن و همچنین با هدف مصون نگه داشتن آنها از محاکمه از سوی دادگاه کیفری بین‌المللی است.
تیکون عولام تاکید کرد که ارتش اسرائیل جنایت‌های جنگی مرتکب شده است و باید در مقابل دادگاه کیفری بین‌المللی قرار بگیرد.
تیکون عولام که به معنای «اصلاح جهان» است، یک وبلاگ سیاسی است که مقر آن در سیاتل آمریکا است که معمولاً درخصوص مسائل امنیتی در اسرائیل مطلب می‌نویسند. این وبلاگ در سال ۲۰۰۳ با محوریت پرداختن به امنیت داخلی اسرائیل شکل گرفت.

جایزه‌هایی برای برگزاری انتخابات دموکراتیک در بلاروس
روسای جمهوری لهستان، لیتوانی و رومانی قرار است در نشست قریب‌الوقوع خود از رهبران اتحادیه اروپا بخواهند تا در صورت برگزاری انتخابات دموکراتیک در بلاروس برای این کشور بسته حمایتی شامل تجارت و مسافرت بدون ویزا در نظر بگیرند.
این بسته پیشنهادی شامل تجارت با اتحادیه اروپا، مسافرت بدون ویزا و حمایت در مذاکرات برای ورود به سازمان تجارت جهانی می‌شود.
کمک‌های مالی برای اصلاحات و کمک به تنوع در بخش انرژی و گذار به سوی اقتصاد لیبرال نیز بخشی از این بسته هستند.
دفتر ریاست جمهوری لیتوانی در بیانیه‌ای اعلام کرد، حمایت تنها زمانی صورت می‌گیرد که انتخابات دموکراتیک و جدید در بلاروس و با حضور ناظران بین‌المللی برگزار شود.
رئیس جمهوری لیتوانی نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: اگر شهروندان بلاروسی تصمیم بگیرند تا اصلاحات سیاسی و اقتصادی در کشورشان برگزار شود و نهادهای مستقل برای دفاع از حقوق بشر و آزادی بیان تشکیل شود، ما به آنها کمک می‌کنیم.
رهبران اتحادیه اروپا قرار است روزهای پنجشنبه و جمعه در بروکسل به بررسی بازار واحد، سیاست صنعتی و تغییرات دیجیتال، کروناویروس و روابط خارجی بپردازند.

شرط اخوان‌المسلمین برای به رسمیت شناختن رئیس جمهور مصر
معاون رهبر گروه اخوان‌المسلمین مصر گفت که به رسمیت شناختن سیسی در ازای آزادی زندانیان اخوان و منوط به تصمیم رهبران دربند این گروه است.
ابراهیم منیر، معاون رهبر اخوان‌المسلمین در گفت‌وگو با شبکه الجزیره اظهار کرد، یکی از افراد نزدیک به نظام مصر در بین سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ با این گروه تماس گرفته و خواستار به رسمیت شناختن عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهوری این کشور از سوی اخوان‌المسلمین شد.وی افزود: ما پیش از بررسی درخواستش شروطی را برای وی مطرح کردیم؛ از جمله خواستار آزادی زندانیان شدیم اما تمامی شروط رد شد. منیر در پاسخ به سؤالی درباره به رسمیت شناختن سیسی در زمان فعلی در مقابل آزادی زندانیان اخوان، گفت: صادق خواهم بود؛ این تصمیم رهبران دربند اخوان‌المسلمین است اما ما در بیرون از زندان، اتخاذکننده این تصمیم نیستیم. وی ادامه داد: وقتی آنها تصمیم خود را بگیرند، ما تسلیم آنها خواهیم شد اما مشخص شده است که تمامی این تاکتیک‌ها فقط تلاشی از سوی نظام برای کشاندن ما به سنگر خودش است.

بازداشت یک زن به دلیل ارسال نامه سمی به کاخ سفید
یک مظنون که ظاهرا نامه‌ای حاوی سم رایسین به کاخ سفید ارسال کرده بود، بازداشت شد.مقام‌های اطلاعاتی آمریکا پیشتر گفتند که یک زن مظنون کانادایی بسته‌ای آغشته به سم رایسین برای دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا ارسال کرده و بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد که مبدا این مرسوله از کانادا بوده است.این مظنون در زمان تلاش برای ورود به ایالات متحده از کانادا بازداشت شد. هنوز نام یا اطلاعات دیگری درباره این مظنون منتشر نشده است.روز شنبه دو آزمایش جداگانه تایید کرد که بسته «مشکوک» به نام دونالد ترامپ حاوی سم رایسین است؛ سمی که پس از برخورد با بدن به شدت کشنده می‌شود و تا به امروز هیچ پادزهری برای آن تولید نشده است. این بسته از سوی مقام‌های امنیتی آمریکا در بخش پست پیش از رسیدن به مقصد نهایی کشف شد و بعد از آن اف‌بی‌آی، سرویس مخفی و سرویس نظارت پستی آمریکا تحقیقاتی را در این زمینه آغاز کردند.
پلیس سلطنتی کانادا هم پس از آنکه یک شهروند کانادایی به ارسال این بسته سمی مظنون شد، به عوامل فدرال آمریکا در رابطه با تحقیقات کمک می‌کند.


/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.