روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
جیغ تبعیض در نظام آموزشی :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 191963
1399/07/03

جیغ تبعیض در نظام آموزشی

وزرای سابق آموزش و پرورش در نشستی درباره عدالت آموزشی به مافیای کنکور و درآمد مدارس غیردولتی انتقاد کردند.
نشست تخصصی عدالت آموزشی در نظام جمهوری اسلامی با حضور حجت‌الاسلام‌ والمسلمین علی ذوعلم عضو هیأت ‌علمی گروه فرهنگ پژوهی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، حمید رضا حاجی بابایی نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی و وزیر آموزش ‌و پرورش در دولت دهم، علی‌اصغر فانی وزیر سابق آموزش پرورش در دولت یازدهم و جمعی از نمایندگان تشکل‌های دانشجویی در محل موسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی برگزار شد.
علی‌اصغر فانی در ابتدای این نشست اظهار کرد: هیچ کودک و نوجوانی به دلیل عدم تمکن مالی نباید از آموزش و تحصیل محروم شود. در کمیت عدالت ضعفمان نسبتاً قابل دفاع است اما در بعد کیفی مشکل داریم و تبعیض در کیفیت کولاک می‌کند.
وی گفت: متأسفانه شاهدیم در برخی مناطق محروم رشته ریاضی و تجربی تدریس نمی‌شود.
وزیر سابق آموزش‌وپرورش در ادامه گفت: اگر تبعیض در نظام آموزشی وجود دارد شکی نیست اما من با توجه به تجربه نیم‌قرن سابقه در آموزش‌وپرورش می‌گویم تبعیض آموزشی از تبعیض طبقاتی نشئت می‌گیرد و فقط کسی که پول دارد مشکل هزینه فرزندش را خود حل می‌کند. اینکه گفته می‌شود مدارس غیرانتفاعی باعث این تبعیض شده‌اند درست نیست.
فانی اذعان کرد: سهم آموزش‌وپرورش در جی دی پی از میانگین جهانی پایین تراست؛ بودجه عمومی هم کمتر از میانگین جهانی است که نتیجه‌اش به عدول از استانداردها منجر می‌شود.

معلم انگیزه لازم را ندارد
وی افزود: معلم وضعیت مطلوب معیشتی، هویتی و منزلتی ندارد؛ انگیزه لازم راهم ندارد همچنین یک‌سوم مدارس ما ایمن نیست. در سند تحول نیروی انسانی مدیریت پژوهش و ارزشیابی منابع مالی و...ارکان آموزش پرورش هستند.
وزیر سابق آموزش‌وپرورش ادامه داد: مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۸۴ مصوب کرده که کنکور حذف شود اما مافیای کنکور مانع می‌شوند. تا کنکور هست این قضایا هم هست، مافیای کنکور هم هست، هزینه‌های تحمیلی به خانواده‌ها هم وجود دارد. تعدادی از مافیای کنکور بین نمایندگان نفوذ داشته و دارند. اگر کنکور حذف شود بخشی از مشکلات حل‌شدنی است.
فانی افزود: دولت موظف است سالانه حداقل نیم درصد به سهم آموزش‌وپرورش بیفزاید تا به برنامه توسعه ششم و هفتم برسیم. از میانگین جهانی نباید پایین‌تر باشیم. همین را تصویب کنند آموزش‌وپرورش می‌تواند قدری قد علم کند.
در ادامه حمیدرضا حاجی بابایی نماینده مجلس شورای اسلامی و وزیر اسبق آموزش پرورش نیز در این نشست اظهار کرد: حکومت وظیفه دارد برای همه انسان‌ها شرایط کافی و صددرصدی مهیا کند. فاصله طبقاتی ممکن است وجود داشته باشد اما حکومت باید جبران کند و برای کسانی که نمی‌توانند شرایط را فراهم کنند، ضعف‌ها را جبران کند.
حاجی بابایی گفت: نظام تعلیم و تربیت دستخوش سیاست‌های گوناگون شده است و رهبر معظم انقلاب مکرر در سخنرانی‌های خود تأکید کرده‌اند به داد مدارس دولتی برسید. دانشگاه فرهنگیان و تیزهوشان را می‌خواستند تعطیل کنند اما مقام معظم رهبری جلوی آن را گرفت.
وی عنوان کرد: عدالت آموزشی یعنی بهترین معلم را برای همه فرزندان کشور آماده کنیم. در طول ۴۰ سال گذشته به هر دلیلی آموزش‌وپرورش اولویت دولت‌ها نبوده است. وزیر آموزش پرورش هم به‌سختی از دولت بودجه می‌گیرد اما وزیر خارجه و سایر وزرا راحت بودجه می‌گیرند.

کمبود ۳۰۰ هزار معلم
این مسئول افزود: حدود ۳۰۰ هزار کمبود معلم داریم که اولین ضربه‌اش به محرومان وارد می‌شود.
حاجی بابایی گفت: رهبر معظم انقلاب فرمودند در برگزاری برنامه‌ها هرچه ستاد کرونا بگوید عمل می‌کنیم، اما نمی‌دانم دانش‌آموزان را به‌ حکم چه کسی به سر کلاس فرستادیم، ریسک بزرگی بود و ما هر کاری کردیم ستاد کرونا قبول نکرد که بچه‌ها سر کلاس نروند.
وی افزود: با مدارس غیردولتی مخالف نیستم اما مخالف خصوصی کردن با زور و فشار هستم. درآمد برخی مدارس از شرکت نفت بیشتر است البته برخی از متدینین هم مدارسی راه‌اندازی کرده‌اند که ازهرجهت استاندارد است.


/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.