روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
چند برابر شدن حجم کار کارشناسان بهداشت محیط فارس در روزهای کرونایی :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 191974
1399/07/05

چند برابر شدن حجم کار کارشناسان بهداشت محیط فارس در روزهای کرونایی

سهیلا رفیعی نژاد- «خبرجنوب»/ بازرسان بهداشت محیط نقش به سزایی در کاهش تخلفات واحدها و اصناف در فارس دارند. این موضوع در روزهای کرونایی که هنوز دست از سرمان برنداشته، بیشتر به چشم می آید. در این روزها فعالان عرصه سلامت با تشدید نظارت ها توانسته‌اند اهمیت رعایت پروتکل ها را گوشزد وهشدار دهند. در این باره بازرسان بهداشت محیط با تاکید، در صورت لزوم بدون نیاز به حکم مراجع قضایی، اختیار دارند مستقیما در صورت عدم توجه واحدی به تذکرها اقدام به پلمپ کنند.
مدیر سلامت محیط وکار دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این باره به خبرنگار «خبرجنوب» گفت: از ابتدای کرونا در استان تشدید نظارت ها را داشتیم ودر حال حاضر هم به دلیل افزایش آمار مبتلایان در روزهای اخیر این بازدیدها تشدید می شود تا زمینه حفظ سلامت مردم بیش از پیبش فراهم شود.سیامک شمس افزود: درمواردی که پروتکل ها رعایت نشود خیلی قاطع وسریع برخورد می کنیم. این پروسه مراحلی دارد و در صورت بی توجهی به تذکرهای شفاهی وکتبی، معرفی به مراجع قضایی وپلمپ کردن محل صورت می گیرد. وی گفت: با توجه به تشدید نظارت‌ها در روزهای کرونایی از سوی مرجع قضایی تاکید شده که بازرسان بهداشت محیط دانشگاه مستقیم می توانند اماکن وواحدهایی که سلامت مردم را با عدم رعایت پروتکل های بهداشتی مربوط به کرونا به خطر می اندازند، پلمپ کنند.
وی افزود: در همین باره در واحدها وجاهایی که احساس کنیم وضعیت پرخطر است والزامات رعایت نمی شود مکان را پلمپ می کنیم. البته اول آموزش و بعد تذکر شفاهی واخطار کتبی می دهیم ودر صورت عدم توجه معرفی به مرجع قضایی وبعد پلمپ صورت می گیرد. اگر شرایط خیلی بحرانی باشد کل یا بخشی از محل پلمپ می شود.
مدیر سلامت محیط و کار دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: از ابتدای بحران کرونا تا کنون بیش از 312 هزار مورد بازدید از مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی وامکن عمومی داشته ایم. بیش از 2 هزار و400 واحد متخلف را طی این بازرسی‌ها به مراجع قضایی معرفی کرده ایم. بیش از 4 هزار و700 واحد متخلف را هم پلمپ کرده ایم.شمس افزود: این واحدها شامل مواردی از جمله مراکز توزیع مواد غذایی مراکز عرضه نان، رستوران ها، عرضه کنندگان ساندویچ وپیتزا وسوپری‌ها، هتل‌ها، آریشگاه ها و رستوران ها می باشد.وی با اشاره به چند برابر شدن حجم فعالیت بازرسان بهداشت محیط استان طی روزهای کرونایی گفت: اعداد وارقام یاد شده نشان دهنده شدت برخورد با واحدهای متخلف در پروتکل ها والزامات بهداشت کرونایی در فارس است.شمس تاکید کرد: در شرایط فعلی هم با توجه به آمارهای در حال افزایش، ما کماکان بحث تشدید نظارت‌ها را در استان خواهیم داشت.مدیر سلامت محیط و کار دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: مدارس هم تحت نظارت قرار دارند. اما بوفه های مدارس باید بسته باشد.
شمس با اشاره به روزجهانی بهداشت محیط، افزود: از اصناف انتظار داریم که در بحث رعایت الزامات و پروتکل ها دقت نظر بیشتری داشته باشند.مدیر سلامت محیط وکار دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: عمده ترین مشکلات کارشناسان وفعالان بهداشت محیط استان در حال حاضر، تعدد وظایفی هست که به عهده بازرسان بهداشت محیط قرار داده شده است. برخی از نهادها و سازمان ها به وظایف خودشان در باره کرونا آنطور که باید عمل نمی کنند وحتی برخی دچار سهل انگاری می شوند. این باعث شده در برخی جاها حجم کار برخی بازرسان ما بیشتر از حد معمول باشد و حتی گاهی مجبورند وارد عرصه اجرا به جای نظارت شوند. شمس افزود: مردم در صورت مشاهده تخلفات بهداشت محیط می توانند با شماره 190 تماس بگیرند تا بازرسان دانشگاه علوم پزشکی شیراز مورد را بررسی نمایند ودر صورت اثبات با آنها برخورد صورت گیرد.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.