روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
سر پیچ بهارستان با ماشین های 600 میلیونی و حقوق های 230 میلیونی :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 192053
1399/07/05

سر پیچ بهارستان با ماشین های 600 میلیونی و حقوق های 230 میلیونی

از حقوق ۲۳۰ میلیونی تا ماشین ۶۰۰ میلیونی و حالا هم تصمیم برای توزیع ۱۵۰۰عدد واکسن آنفلوآنزا در میان نمایندگان، حاشیه هایی است که دست از سر مجلس یازدهم بر نمی دارند و نه تنها گلایه های افکار عمومی و طیف رقیب این مجلس که حتی صدای اصولگرایان را هم درآورده است.
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، قرار بود هر چه نشان از نا برابری و سوء استفاده ‌های مالی است از مجلس رخت ببندد، این را در شعارهایشان همراه با تیغ تیزی که به سوی رقیبان‌ در مجلس دهم نشانه می ‌رفتند می ‌گفتند اما بعد از گذشت ۳ ماه از سکانداری‌ شان در خانه ملت حواشی آن چنان گریبان ساکنان جدید ساختمان هرمی میدان بهارستان را گرفته که راه گریزی برایشان نمانده است؛ حالا اهالی مجلس یازدهم که زمانی در جایگاه منتقد نشسته بودند و هر روز ایرادی به مجلس دهمی ‌ها می ‌گرفتند جایشان را عوض کرده ‌اند و امروز در سیبل انتقادات قرار دارند، انتقاداتی که عمدتاً مالی است و اتفاقا خیلی هم زود شروع شد.
رشوه ۶۵ میلیاردی
ماجرای ریاست محمد باقر قالیباف و رقابتش با مصطفی میرسلیم از همان حواشی بود که جنجال زیادی بپا کرد، به ویژه وقتی میرسلیم تصمیم گرفت وعده دو سال پیش خود در جریان انتخابات ریاست جمهوری برای افشای تخلفات شهردار اسبق تهران را عملیاتی کند. او در چند خط توئیت بمب خبری را منفجر کرد و در توئیترش از رشوه ۶۵ میلیاردی قالیباف در جریان بررسی تحقیق و تفحص از شهرداری در مجلس دهم پرده برداشت. این ماجرا واکنش‌های زیادی به دنبال داشت و حتی احمد توکلی نماینده اسبق مجلس و رئیس سازمان مردم نهاد دیده بان شفافیت در نامه ‌ای خطاب به میرسلیم برای بررسی این ادعا اعلام آمادگی کرد و نوشت: «جنابعالی دو نوبت به رسانه‌ ها اطلاع دادید که آقای دکتر قالیباف برای توقف تحقیق و تفحص مجلس دهم از شهرداری تهران مبلغ «شصت‌ و پنج میلیارد تومان» به برخی نمایندگان رشوه داد تا تلاش کنند که تحقیق و تفحص رأی نیاورد. درستی و نا درستی این ادعا در هر دو صورت برای مردم و نظام اهمیت بسیار دارد. دیده ‌بان شفافیت و عدالت بر اساس تکلیف ذاتی و متکی به اساسنامه قانونی ‌اش کشف حقیقت در این زمینه را آغاز کرده است. خواهشمند است تمامی اسناد و مدارک خویش را به این سازمان مردم نهاد ارائه فرمایید». ماجرای ۶۵ میلیاردی اما هنوز به پایان نرسیده و پرونده آن باز است و باید دید در نهایت آیا حقیقت و اسنادی پشت این ادعا خوابیده است.
حقوق ۲۳۰ میلیونی
«۲۳۱ میلیون تومان حقوق برای هر نماینده مجلس واریز شد»، این خبری بود که اواسط تیر ماه منتشر شد و حالا نمایندگانی که برای خدمت آمده بودند و خود را انقلابی ‌ترین مجلس می ‌دانستند در ماه اول کاری حساب بانکی ‌شان با یک رقم قابل توجه پر می ‌شود. حسین جلالی، نماینده مردم رفسنجان و انار گفت: «اولین حقوق نمایندگی ۱۱ میلیون تومان واریز شده به علاوه ۲۰۰ میلیون تومان بابت مسکن و ۲۰ میلیون تومان هم برای سایر هزینه‌ها به حساب ما واریز شد».مردم نگاهی به وعده ‌های انتخاباتی می ‌اندازند و نگاهی به فیش حقوقی که هیچ سنخیتی با آن وعده‌ ها ندارد؛ همین موضوع کفایت می ‌کرد تا جنجال‌ ها و جدال‌ های بعدی متوجه مجلس و نمایندگانش شود. اعضای هیأت رئیسه مجلس و نمایندگان یک به یک از تریبونی که در اختیار داشتند درباره این مبالغ واریز شده توضیح دادند. احمد امیرآبادی فراهانی نماینده قم و عضو هیأت رئیسه مجلس در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «دوره قبل به نمایندگان ۲۵۰ میلیون ودیعه مسکن پرداخت شد و از حقوق ‌شان کسر گردید. این دوره به ۲۰۰ میلیون کاهش و ماهیانه تا آخر دوره از حقوق کسر می‌شود و این ۲۰ میلیون حقوق نماینده نیست. این هزینه دفتر شامل اجاره، حقوق کارکنان، آب، برق، گاز، تلفن ثابت و سیار، اینترنت و ... که به حساب دفتر واریز می‌ شود».محمد حسین فرهنگی سخنگوی هیأت رئیسه مجلس نیز درباره ۲۰۰ میلیون تومانی که برای تهیه منزل مسکونی در اختیار نمایندگان قرار داده شد، گفت: «مجلس تسهیلاتی برای نمایندگانی که فاقد محل سکونت در شهر تهران هستند قرار داده است که تا پیش از این به صورت تأمین منزل مسکونی و یا در اختیار قرار دادن مبلغی برای سکونت نمایندگان بوده است که این اقدام از نظر تعاریف سازمانی جزو ابزار رفاهی نبوده بلکه ابزار مدیریتی است و ابزار رفاهی همان حقوق حدود ۱۱ میلیون تومان است که طبق قانون مدیریت خدمات کشوری بوده چنان چه به همه کارکنان دستگاه ها حقوق پرداخت می شود».وی ادامه داد: «مبلغی هم برای اجاره دفتر نمایندگی و هزینه های جاری و حقوق کارمندان دفاتر نمایندگان در اختیار آن ها قرار می گیرد چرا که به علت عدم تمرکز نمایندگان در یک نقطه، مجلس نمی تواند امور تمام نمایندگان را در شهرستان ها رتق و فتق کند و هزینه ها بیشتر می شود؛ ضمن این که این مبالغ به صورت وام و تسهیلات به آن ها داده شده و به تدریج از حقوق دریافتی آن ها کاسته خواهد شد».فرهنگی همچنین تصریح کرد: «بسیاری از نمایندگان به دریافت این مبالغ معترض بوده و معتقدند مجلس باید منازلی را برای نمایندگان اجاره کند اما بنا به حواشی که در گذشته طبق این روش به وجود آمده بود، تصمیم بر این شد تا مبلغی در اختیار نمایندگان قرار گیرد تا خودشان برای انتخاب محل سکونت تصمیم گیری کنند».البته برخی نمایندگان که حسابی از انتشار این خبر شاکی شده بودند وقتی با سئوال خبرنگار درباره دریافت چنین وجهی رو به رو شدند حسابی از کوره در رفتند که عبدالحسین روح الامینی نماینده تهران مصداق بارز آن بود و در پاسخ به سئوال خبرنگار رسانه اصولگرای تسنیم گفت «به توچه».
ماشین‌ های چند صد میلیونی
هنوز حواشی حقوق چند صد میلیونی سایه ‌اش را از سر خانه ملت و ساکنان جدیدش کم نکرده بود که جنجال تازه ‌تری به راه افتاد و آن ماجرای خودروهای ۶۰۰ میلیونی بود، موضوعی که برای اولین ‌بار امام جمعه لواسانات از آن پرده برداشت و در توئیتی نوشت: «یکی از نمایندگان محترم توضیح دادند که قیمت دنا پلاس تحویلی به نمایندگان ۳۰۲ میلیون است که ۳ ساله از حقوق آنان کم می‌ شود یعنی حدوداً ماهی ۸ میلیون و سیصد هزار تومان. اشتباه نکردم؟ نمایندگان ماهیانه چقدر می ‌گیرند؟ خب می خواستید ماشین بدهید چرا پژو پارس یا تیبا ندادید؟ به واقع غیر قابل پذیرش است این که ماشین ایرانی این همه گران است، بماند اما این که نمایندگان مجلس دنا پلاس را قسطی گرفته اند یعنی چه؟ آیا معنایش تضمین تخلفات خودروسازان و چراغ سبز برای سر کیسه کردن مردم نیست؟ شفافیت و پاسخگویی چه شد؟ منتظر روشنگری نمایندگان انقلابی هستیم».
موضوع به همین جا ختم نشد و این خبر پس لرزه‌ های زیادی داشت. حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین ‌شهر در این رابطه می‌گوید: «به نظر من تحویل خودروی دنا پلاس اتومات به نمایندگان متقاضی مناسب نبود؛ باید خودروی معمولی‌ تری به نمایندگان داده می ‌شد؛ نوع خودرو نباید به گونه ‌ای باشد که هزینه بالایی داشته باشد البته باید پاسخگوی میزان رفت و آمدها در جاده ‌ها هم باشد. بهتر بود مالکیتش با مجلس شورای اسلامی باشد، مثل وزیری که چندین خودرو در دفترش دارد و متعلق به بیت ‌المال است بهتر بود این خودرو هم متعلق به
بیت ‌المال بود و روزی که فرد دیگر نماینده نیست آن را تحویل می ‌داد».نماینده مردم شاهین ‌شهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: «این ‌که مجلس چه نوع خودرویی برای نمایندگان تهیه کند قابل تامل است؛ باید خودرویی مطابق با شئونات باشد و به نحوی حداقل کارهای نماینده انجام شود. از سوی دیگر اگر کسی یکی دو دوره نماینده شد نباید حتما این را حق بداند که هر بار خودرو بگیرد. در خصوص خانه هم همین طور است؛ نمایندگانی که در تهران خانه و امکان اسکان در حد شئونات دارند نباید این را حق بدانند که حتما هزینه منزل نیز دریافت کنند».البته برخی نمایندگان هم ماجرای ماشین دنا پلاس را آش نخورده و دهن سوخته معرفی کردند. مانند نماینده خلخال که در صحن علنی مجلس گفت: «نمایندگان بر اساس ماده ۷۱ قانون مدیریت خدمات کشوری معادل وزیر هستند اما حکایت آش نخورده و دهن سوخته شده است ما ماشین و امکانات به اندازه استاندار، فرماندرا و بخشدار نمی‌ خواهیم ما را به اندازه دهیار در نظر بگیرید». او با بیان این که ما امکانات اولیه برای رسیدگی به امور مردم می ‌خواهیم با آبروی وکلای ملت بازی نکنید، افزود: «ما نه دنا می ‌خواهیم نه پژو فقط می ‌خواهیم آبرویمان حفظ شود».
اصولگرایان هم شاکی شدند
سه ماه است که مجلس یازدهم روی کار آمده اما همین اول راه در پیاده کردن وعده‌ های انتخاباتی نه تنها در جا زده ‌اند بلکه در خیلی موارد یک گام هم به عقب نشسته ‌اند. آن ها تا به اینجا حتی در طرح ‌هایی که فکر می ‌کردند در جهت معاش و معیشت مردم است نیز نتوانستند نمره خوبی کسب کنند و نمونه واضح و روشن آن ماجرای تصویب مالیات بر خانه‌ های خالی است که با چندین ایراد به مجلس برگشت داده شد یا ماجرای توزیع قیر رایگان که برای هر کسی واضح است در دل این طرح‌ ها چه حجمی از فساد و رانت می ‌تواند نهفته باشد. با این وجود نمایندگانی که یکسره و پی ‌در پی در شیپور حمایت از سفره مردم می ‌دمیدند هنوز چند ماه نگذشته تصویر دیگری از خود نشان دادند تا آن جا که صدای انتقاد احمد توکلی نماینده سابق و اصولگرای مجلس هم بلند شد و در نامه ‌ای خطاب به نمایندگان مجلس نوشت: «تمام ۳۵۰ خودروی تحویل گرفته را بازگردانید و از مردم عذرخواهی کنید». البته واکنش ‌ها تنها به احمد توکلی ختم نشد و حسن کامران از نمایندگان سابق نیز در ویدئویی انتقادات تندی را روانه خانه ملت کرد و در این ویدئو گفت: «سخنگوی مجلس شورای اسلامی توجیهی را درباره خودرو اتخاذ کرد که متاسف شدیم. هر دوره این توجیهات است. بابا کسی که به مجلس می ‌آید مگر باید خانه ‌اش عوض شود، دلار و ماشین بگیرد و لباسش را عوض کند؟ امروز هفته دفاع مقدس است وقتی جانباز شیمیایی ما و رزمنده معسر ما در زندگی روزمره‌ اش مانده است شما با این توجیهات خجالت نمی ‌کشید؟ مجلس حمل و نقل دارد و مانند ادارات دیگر نمایندگان را می ‌برد و می‌ آورد این چه توجیهی است. چهار سال آمده ‌اند مجلس لباس و خانه و ماشینشان را عوض کنند و بچه ‌هایشان را سر کار بگذارند؟ دست از این کارها بردارید».وی گفت: «من انتظار داشتم مجلس انقلابی بگوید ارز ماموریتی قطع شود چون پول آن از بیت المال پرداخت می ‌شود. حداقل از یمنی ‌ها یاد بگیرید که با نان خشک رزم می ‌کنند. دم از شهید سلیمانی هم نزنید شهید سلیمانی این گونه بود که دائماً اسم او را می ‌برید؟
جبران مافات کنید».

جنجال 1500 واکسن
اما مسئله این جاست که هنوز این غائله ها تمام نشده در چند روز گذشته خبر دیگری حاشیه های مجلس یازدهم را دو چندان کرد. جریان از این قرار بود که بهداری مجلس تعداد ۱۵۰۰ عدد واکسن آنفلوآنزا برای نمایندگان دریافت کرد، این در حالی است که واکسن آنفلوآنزا هنوز بین گروه های پر خطر و حتی کادر درمان توزیع نشده است اما نمایندگان مجلس، اولین گروهی هستند که این واکسن را دریافت می ‌کنند. در وضعیتی که به واسطه شیوع کرونا، واکسن آنفلوآنزا نیز چالش تازه ای بر سر راه حوزه درمان گذاشته است، تصمیم به توزیع این واکسن ها در میان نمایندگان انتقادات زیادی را به همراه داشت تا جایی که سرانجام شهلا میرگلوبیات مدیر کل سلامت مجلس اعلام کرد: «‌مجلس شورای اسلامی با توجه به شرایط ویژه امسال در تامین واکسن آنفلوآنزا، ۱۵۰۰ واکسنی را که طبق روال سال های گذشته به داروخانه بهارستان تخصیص داده شده بود به وزارت بهداشت بازگرداند».بر اساس این گزارش باید دید غائله های آن چنانی مجلس چگونه از سوی هیأت رئیسه ای که در رأس آن قالیباف نشسته و تا به امروز سکوت اختیار کرده حل و فصل خواهد شد و آیا این آخرین حاشیه مالی مجلس یازدهمی ها
خواهد بود یا...

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.