روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
سناریوهای شهرداری برای ساماندهی نوازنده های خیابانی در شیراز :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 192109
1399/07/06

سناریوهای شهرداری برای ساماندهی نوازنده های خیابانی در شیراز

فاطمه ایزدی – خبرنگار «خبر جنوب»/ از قدیم وندیم نوازنده های دوره گرد در گوشه و کنار خیابان، آکاردئون به دست می گرفتند و ترانه های خاطره انگیز می خواندند.حالا چند سالی است این کار دوباره باب شده، انگار خیابان ها و پارک ها یا ایستگاه مترو، یک مأمن برای کسانی است که ذوق و هنرشان در دست انداز مجوزها، گرفتار شده و از این راه می خواهند به آب و نانی برسند.
گاهی تک نوازی های کنار خیابان از بیکاری و نبود اشتغال آب می خورد. بسیاری از کسانی که ساز به دست در گوشه ای از خیابان، چشم هایشان را به روی مردم می بندند و صدایشان را در فضا آزاد می کنند، تحصیلکرده هستند و حتی خیلی‌هایشان به این کار علاقه دارند. می نوازند و می پسندند مردم از هنرنمایی شان شاد شوند. برخی هم هستند که نان شب شان در گروی همین تک نوازی هاست و مردم نیز آنها را دست خالی نمی گذارند.
حوالی چهارراه پارامونت، خیابان زند، چهارراه سینما سعدی و خیابان توحید، پاتوق نوازنده های خیابانی در کلانشهر شیراز است اما برخی هم ترجیح می دهند ساز خود را بردارند و در ورودی های مراکز گردشگری بنوازند تا کیف مسافران را کوک کنند. این نوازندگان، گذرگاه خاصی ندارند و هر جا که برایشان میسر بود سازشان را کوک می کنند و در دل‌مشغولی‌ها و گرفتاری های عابران، می دوند تا حس و حالشان را با آنها به اشتراک بگذارند.
تعدادی از همین نوازنده ها در روزهایی که مصادف با مناسبت های مذهبی است سر به کوچه و خیابان می گذارند و سازشان را با سوز دلشان کوک می کنند و با نی نوازی، آهنگ های سنتی و قدیمی می نوازند. در بین همین خوانندگان، کسانی هستند که بر اساس ارادت قلبی خود به ائمه، شعرهای مذهبی می خوانند و در وصف حضرت علی (ع) نوحه سرایی می کنند. نمونه آن، مرد میانسالی است که سال‌هاست با ساز قدیمی خود در اطراف حرم علی بن حمزه (ع) شعر می خواند و مداح حضرت امیرالمومنین (ع) است.
عده ای از نوازندگان خیابانی نیز با سبک متفاوت تری، خیابان را مجالی برای نشان دادن هنر خود یافته اند و معتقدند پارک ها و گوشه های خیابان، تنها سن هایی هستند که برایشان هزینه ای ندارد و مشکلاتی همچون برنامه ریزی یا دویدن برای گرفتن مجوز و در نهایت لغو برنامه، دامن آنها را نمی گیرد.
با این حال برخی مردم عقیده دارند که خیابان، جای ساز زدن و ارائه چنین هنرنمایی هایی نیست. عده ای اما دیدگاهشان متفاوت است و بر این باورند که نهادهایی همچون شهرداری باید فضا و امكاناتی در اختیار هنرمندان این نوع موسیقی قرار دهند و به تغییر روحیه عمومی شهر کمک کنند.
محمد برزگر، یکی از جوانان شیرازی معتقد است موسیقی خیابانی جزو ژانرهای جدی موسیقی در كشور ما به شمار نمی رود این در حالیست که می توان از ظرفیت نوازندگان دوره گرد بااستعداد برای برگزاری برخی مناسبت ها استفاده کرد و حتی با برنامه ریزی، آنها در یک مسیر درست ساماندهی نمود. برزگر که یکی دو تن از این نوازنده های دوره گرد را از نزدیک می شناسد، می داند که درآمد آنها در این اوضاع نابسامان اقتصادی، بد نیست و حداقل می توانند خرج خودشان را در بیاورند. از دیدگاه این جوان، این شیوه هنرنمایی و کسب درآمد از این راه، هیچ عیب و ایرادی ندارد چرا که این دسته از نوازنده ها به جای آنکه دست در جیب دیگران کنند یا بیکار و علاف بچرخند، با هنرنمایی خود پول در می آورند.مجتبی آرایش نیز با اشاره به اینکه هنرمندان برجسته ای همچون چارلی چاپلین از ابتدا نوازنده دوره گرد بوده اند، تاکید می کند که در بین همین هنرمندان خیابانی، استعدادهایی پیدا می شوند که اگر کسی آنها را زیر چتر حمایت خود بگیرد، دنیای موسیقی را متحول می کنند. به عقیده آرایش، نوازندگان خیابانی هنرمندانی هستند که هیچ گاه فرصتی برای عرضه هنر خود پیدا نکرده اند این در حالیست که اگر همین جمعیت، ساماندهی شوند و مکانی در اختیار آنان قرار بگیرد دیگر مجبور نیستند در سرما و گرما، ساز به دست بگیرند و در خیابان ها بچرخند.
یوسف پناهی هم باور دارد که نوازندگی خیابانی در کشاکش این روزها و درگیری های روزمره، آبی بر آتش استرس ها و اعصاب خردی‌هاست و برای لحظاتی باعث تلطیف و آرامش خاطر روح عابران خسته می شود. از دیدگاه او متاسفانه زمینه برای دیده شدن این جوانان وجود ندارد و آنان به دلایل زیادی مجبورند با دوره‌گردی در خیابان، کسب درآمد کنند. پناهی می گوید بارها به احترام این جوانان بااستعداد ایستاده، از هنرشان لذت برده و با اشتیاق هزینه این سرگرمی را پرداخته است. به گفته او از زمان ایران باستان، نوازنده های دوره گرد در خیابان، کاسبی می کردند و بسیاری از آنان در مدح ائمه شعر می خواندند.
اعظم لطیفی اما معتقد است بیشتر نوازنده‌های خیابانی به جای آنکه موجب تلطیف روح مردم شوند باعث مزاحمت و آزار آنها می شوند و با اشغال کردن پیاده روها و جمع شدن تعدادی از مردم، رفت و آمد مردم را دچار مشکل می کنند. لطیفی تاکید می کند که هیچ وقت حاضر نیست به کسانی که نام خود را هنرمند خیابانی گذاشته اند پول بدهد چرا که از دیدگاه او آنان، مسیر هنرنمایی خود را به درستی انتخاب نکرده اند و با راه افتادن در کوچه و خیابان، موجب اعصاب خردی مردم می شوند.
با این حال محسن اکبرپور معتقد است این دسته از هنرمندان خوش پوش که با سازهای حرفه‌ای در گوشه ای از خیابان می نوازند، باید حمایت شوند تا برخی نگاه ها روی دوششان سنگینی نکند.

تحت فشار مالی بودم؛ اولین بار، حوالی بلوار چهل مقام، ساز زدم
نادر کاویانی، یکی از همان جوان هایی است که دو سه سالی است در برخی گذرگاه های شیراز، دست به ساز می برد و شعر هم می خواند. او به «خبر جنوب» می گوید اگر بخواهم به دنبال گرفتن مجوز برای اجرای کنسرت باشم باید پول زیادی خرج کنم. او تاکید می کند که اولین بار، سه سال پیش در خیابان، حوالی بلوار چهل مقام، ساز زده و آنقدر تحت فشارهای مالی بوده که اصلا از این کارش خجالت نکشیده است. این جوان 28 ساله، لیسانس مدیریت دارد و هر چه تلاش کرده تا کار و باری پیدا کند، بخت با او یار نبوده است. با این حال به پیشنهاد یکی از دوستانش چند سالی است در برخی خیابان های شهر نوازندگی می کند و از این راه، ماهانه بین 5/2 تا سه میلیون تومان درآمد دارد. «نادر» می گوید هیچ وقت به آموزشگاه نرفته و موسیقی را با تمرین یاد گرفته اما همین که این ساز در آشفتگی بیکاری به دادش رسیده برایش خوشایند است.
این جوان خوش ذوق در حرفه خودش کسانی را می شناسد که همچون او تحصیلکرده هستند و فقط به دلیل بیکاری، ساز به دست شده اند و سر از خیابان درآورده اند. کاویانی می گوید بعضی از مردم، نوازنده های دوره گرد را با متکدیان اشتباه می گیرند.او تاکید می کند بسیاری از جوانانی سر چهارراه‌ها یا در گذرگاه ها ساز می زنند کسانی هستند که ماه ها دویده اند تا شغلی مناسب داشته باشند اما شرایط جامعه، دست رد به سینه آنان زده است. به اعتقاد این نوازنده جوان، تعداد هنرمندان خیابانی که در حیطه موسیقی فعالیت می کنند چندان زیاد نیست و نهادهای فرهنگی می توانند از ظرفیت آنان در راستای اهداف خود استفاده کنند.

آشفته بازار نوازنده های خیابانی ساماندهی خواهد شد
سعید نظری، عضو شورای شهر شیراز نیز در همین رابطه به «خبر جنوب» می گوید شهرداری، سناریوهایی برای ساماندهی نوازنده های خیابانی طراحی کرده تا، در یک مکان مشخص برنامه های خود را اجرا کنند.به گفته سخنگوی شورای شهر شیراز، شهرداری به دنبال فاخر شدن این قصه است و بر همین اساس، طرح هایی پیش بینی شده تا با نظارت سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری بر کار نوازندگان دوره گرد، این آشفته بازار ساماندهی شود.مکان یابی یک سالن آمفی تئاتر روباز، طراحی بخشی از باغ ملی برای اجرای نوازنده های دوره گرد و رایزنی برای اجرای این هنرمندان در برخی مراکز بین المللی گردشگری همچون ورودی باغ عفیف آباد یا پیشخوان حافظیه، نسخه هایی است که بنا به تاکید نظری، شهرداری برای ساماندهی این مسئله پیچیده است.در هر حال نوازندگی خیابانی یک ژانر جدی موسیقی است که باید در مسیر درست، هدایت و ساماندهی شود. بیشتر این هنرمندان، تحصیلکرده هستند و بیکاری، آنان را مجبور کرده تا در خیابان ها و پارک ها ساز بزنند. در میان آنها نوازنده هایی پیدا می شوند که اگر حمایت شوند شاید مثل چارلی چاپلین، اعجوبه شدند!

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.