روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
گردشگری فارس در عرش یا فرش؟ :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 192110
1399/07/06

گردشگری فارس در عرش یا فرش؟

«خبر جنوب»/ امروز روز جهانی گردشگری است؛ روز صنعتی که اگر ظرفیت های آن به درستی فعال شود می تواند بیشتر از صنعت نفت و پتروشیمی برای فارس، درآمدزایی کند. استان فارس، سرزمین فرصت های گردشگری است و با طبیعت چهار فصل خود، جنگل ها، کوه و کویر و روستاهای بکر و سنت‌های ماندگارش، توانسته گردشگران زیادی به سوی خود جذب کند. از بارگاه نورانی احمدبن موسی (ع) و آرامگاه حافظ و سعدی گرفته تا مجموعه زندیه، تخت جمشید و حتی بافت سنتی شیراز، فارس را در عرصه گردشگری پویا کرده و تا حدودی این صنعت، موتور محرکه اقتصاد استان بوده است. بسیاری از فعالان حوزه گردشگری معتقد هستند این حوزه می تواند به عنوان پیشران توسعه استان تا حد قابل قبولی، بخش اقتصاد بویژه درآمدزایی و اشتغال را رونق بخشد. فارس با ثبت بیش از سه هزار اثر در فهرست آثار ملی و چهار اثر در فهرست آثار جهانی، یکی از استان های منحصر به فرد در بخش گردشگری است و جایگاه خوبی نیز در بین مردم داخل و خارج از کشور دارد. با این حال اما عده ای از مردم و حتی کارشناسان این بخش بر این باورند که هنوز از ظرفیت های حوزه گردشگری فارس، آن طور که باید استفاده نشده و ساز و کاری وجود ندارد که جاذبه های فرهنگی، طبیعی و تاریخی این استان به گردشگران داخلی و خارجی معرفی شود.ثریا پرویزی، یکی از همشهریان شیرازی معتقد است پشتوانه‌های فرهنگی، تاریخی، مذهبی و طبیعی فارس، شاخصه‌هایی برای جولان در میدان جهانی گردشگری است و در این میان، میراث تاریخی و فرهنگی بی نظیری همچون امامزادگان جلیل القدر، تخت جمشید و نقش رستم، مجموعه باستانی بیشابور و ده ها اثر دیگر، استان را به برترین قطب گردشگری در کشور تبدیل کرده است. پرویزی با اشاره به راه های اعتلای صنعت توریسم در فارس، تاکید می کند که در عین حال هنوز راه های نرفته بسیاری تا رسیدن به جایگاه واقعی در حوزه گردشگری وجود دارد. به گفته این بانوی جوان، شناسایی طبیعت بکر روستایی و ایجاد اقامتگاه های بومگردی و به عبارتی احیای سنت های فارس، یک راه پرکشش برای جذب گردشگر است که فعالان این بخش، باید با برنامه ریزی های بیشتر در این مسیر گام بردارند.

گردشگری نتوانسته کمک حال موثری برای اقتصاد استان باشد
مرتضی سیاهزاری، دانش آموخته رشته هتلداری نیز بر این باور است که تاکنون از ظرفیت های گردشگری فارس به خوبی استفاده نشده و این بخش نتوانسته کمک حال موثری برای اقتصاد استان باشد. به گفته او شیراز به عنوان پایتخت فرهنگی کشور اگرچه با جذب گردشگران خارجی توانسته به صورت مستقیم، تولید ناخالص داخلی استان را تحت تاثیر قرار دهد و موجب افزایش درآمد سرانه شود اما همچنان از همه فرصت ها استفاده نشده و اقتصاد با بهره گیری از این صنعت رشد نکرده است. از نظر این فعال حوزه گردشگری، توسعه رستوران های سنتی،
راه اندازی بازارچه های فصلی سنتی متناسب با تقاضای گردشگران، ایجاد مراکز اقامتی جدید، بهبود حمل و نقل درون شهری برای رفاه حال گردشگران خارجی و داخلی و ... راه هایی است که می توان از طریق آن چرخ توسعه گردشگری فارس را چرخاند. هر چند به باور او گشت و گذار در گوشه گوشه استان و دیدن جاذبه های مختلف، جذاب و دلچسب است اما هنوز گردشگری در این فارس به جایی که باید نرسیده و در پله های پایین ایستاده است.

فقط 6 درصد از اقتصاد فارس مربوط به سهم گردشگری است
عضو هیات علمی و رئیس بخش گردشگری و هتلداری دانشگاه شیراز نیز معتقد است گردشگری در فارس، توسعه نیافته و به جایگاه حقیقی خود نرسیده است. به گفته دکتر مسلم باقری، گردشگری می تواند تمام نیازهای بودجه ای استان را تامین کند اما تاکنون این نیازها تامین نشده و در خوش‌بینانه ترین حالت ممکن، حدود ۶ درصد از اقتصاد فارس مربوط به سهم گردشگری است که این میزان بسیار پایین است. به باور این استاد دانشگاه، صنعت گردشگری فارس با توجه به جاذبه ها و آثار ثبت شده ملی و جهانی خود می‌تواند جایگاه بهتری داشته باشد اما فعلاً اتفاق مهمی در این حوزه نیفتاده است. عضو هیات علمی و رئیس بخش گردشگری و هتلداری دانشگاه شیراز به این نکته نیز اشاره می‌کند که باید به حوزه گردشگری نگاه جدی‌تری داشت؛ از حوزه ساختاری وزارتخانه گرفته تا قوانین حوزه گردشگری و بخش بازاریابی.

استان فارس به یک شورای عالی گردشگری نیاز دارد
از نظر باقری، صنعت گردشگری فارس در حوزه بازاریابی بسیار ضعیف عمل کرده است و جاذبه های خود را نه تنها در سطح جهانی که در سطح ملی نیز به خوبی معرفی نکرده است. به گفته این استاد دانشگاه، استان فارس به یک شورای عالی گردشگری نیاز دارد تا دستگاه‌های ذی‌نفع در این حوزه گرد هم آیند و در جهت منافع استان، تصمیمات کلان بگیرند. از دیدگاه رئیس بخش گردشگری و هتلداری دانشگاه شیراز باید نهادها و فعالان گردشگری به یکپارچگی و وحدت برسند چرا که در حال حاضر هر کس مسیر خود را می رود و به منافع صنف خود توجه می‌کند و در مجموع، همه ناراضی هستند.باقری می‌گوید: «گردشگری، یک صنعت چتری است چنانچه اگر یک جای چتر سوراخ شد، باران کسی که زیر چتر ایستاده را خیس می‌کند؛ در واقع، عناصر صنعت گردشگری کاملا به هم پیوسته است. به عنوان مثال اگر آژانس‌های گردشگری خوب وجود نداشته باشد هتل ها نیز درآمد لازم را کسب نخواهند کرد و در صورتی که هتل های خوب و باکیفیتی نباشند جاذبه های گردشگری نیز بازدید کننده نخواهند داشت. به باور این استاد دانشگاه، هم در کشور و هم در فارس، انسجام لازم در بخش گردشگری دیده نمی‌شود و این مدیران ارشد استان هستند که باید روی این قصه تمرکز کنند و وضعیت گردشگری فارس را بهبود بخشند.

افزایش 56 درصدی تخت های اقامتی در طول سال‌های گذشته
در عین حال سید علی نقی لقمانی، سرپرست معاونت گردشگری، هماهنگی و مدیریت امور زائرین استانداری فارس اعتقاد دارد تصمیماتی که در طول چند سال گذشته در خصوص توسعه گونه‌های مختلف گردشگری در استان، اتخاذ شده درست و موجه بوده است.این مسئول با اشاره به اینکه فارس در حوزه توسعه زیرساخت‌های گردشگری در کشور، پیشتاز است تاکید می‌کند که با توجه به ظرفیت‌های عظیم میراث تاریخی و طبیعی استان، این پیشرفت‌ها کافی نیست.به گفته لقمانی حدود ۳۰ درصد از مجموع آثار میراثی کشور در فارس است چنانچه با مشارکت مردم و سرمایه گذاری بخش خصوصی می‌توان وضعیت گردشگری را بهبود بخشید. سرپرست معاونت گردشگری، هماهنگی و مدیریت امور زائرین استانداری فارس معتقد است وقتی تخت‌های اقامتی استان در طول سال های گذشته حدود ۵۶ درصد افزایش داشته و گردشگری روستایی و ایجاد اقامتگاه های بوم گردی نیز جان تازه ای گرفته یعنی نگاه ها به این حوزه تغییر کرده و جامعه هدف، متحول شده است. از دیدگاه لقمانی می توان نتیجه گرفت که هم مسیر اقدامات درست است و هم کارهای صورت گرفته، ضروری و لازم بوده است.

جایگاه فارس در مثلت طلایی گردشگری
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس نیز معتقد است در استان، اقدامات زیادی در راستای توسعه صنعت توریسم انجام شده اما به دلیل تنوع گونه‌های مختلف گردشگری، کافی نیست.به گفته موید محسن نژاد، استان فارس یک ایران کوچک و طلایه دار گردشگری است و در جایگاه گردشگری فرهنگی، تاریخی و مذهبی جزو مثلث طلایی گردشگری است و حتی در این گونه ها رتبه یکم را در کشور دارد.13 درصد از جمعیت عشایر کشور نیز در فارس جای گرفته و از دیدگاه این مسئول، گردشگری عشایری و روستایی استان در راس کشور است، ضمن آنکه گردشگری سلامت هم حرف های زیادی برای گفتن دارد. هر چند استان های دیگر ممکن است در برخی ژانرهای گردشگری، شاخص باشند اما از دیدگاه معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، به دلیل تنوع گردشگری در این استان باید اقدامات و فعالیت های چشمگیرتری انجام شود تا صنعت توریسم به جایگاه حقیقی خود نزدیک شود.در هر حال فارس یک استان پرجاذبه در حوزه گردشگری است که با یک برنامه ریزی اصولی و مدیریت منسجم می توان آن را به جایگاهی که لایق آن است رساند. فعال کردن ظرفیت های بکر صنعت توریسم در راستای توسعه پایدار گردشگری، می تواند فارس را در این حوزه به سرمنزل مقصود برساند.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.