روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
پر بازدید ترین ها
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
فروشندگان ارز دوباره به صف شدند :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 192183
1399/07/06

فروشندگان ارز دوباره به صف شدند

قیمت ارز از چند هفته قبل وارد مدار صعودی شده است و همچنان در بازار می‌تازد، افزایش قیمت ارز و رکوردزنی‌های پی ‌در پی دلار موجب شده است مردم نگران افزایش بیشتر قیمت کالاهای اساسی و خدمات شوند، اما دلار ۲۹هزار تومانی حاصل چیست؟!
قیمت ارز چند هفته ‌ای است که با نوسان شدید قیمتی همراه است و همین امر باعث شده است هر چند روز یک ‌بار رکورد جدیدی برای انواع ارز به‌ خصوص دلار در بازار به ثبت برسد.
سیر صعودی قیمت ارز از روزهای قبل شدیدتر شده است و به ‌دنبال آن ابتدا دلار وارد کانال 28 هزار تومان شد و بعد از آن به‌ راحتی از 29 هزار تومان عبور کرد؛ افزایش قیمت ارز در بازار آزاد موجب شده است در بازار رسمی نیز قیمت‌ ها صعودی باشد بر همین اساس هم دلار در صرافی‌ های بانکی دیروز 28 هزار و 850 تومان قیمت خورد! ضمن این که در بازار نیما نیز قیمت دلار با جهشی قابل ملاحظه 23 هزار و 870 تومان تعیین شد.
استارت گرانی دلار از همان روزهای نخست ابتدای سال با نمایان شدن آثار اقتصادی شیوع کرونا و قطع صادرات و واردات زده شد و بعد از آن هر بار با بهانه‌ای اقتصادی یا سیاسی بازار با تنش قیمتی همراه و رکوردزنی‌ها ادامه‌دار شد.
البته بانک مرکزی معتقد است آن چه این روزها در بازار ارز درحال وقوع است دلیل اقتصادی ندارد و باید پشت ‌پرده گرانی ‌ها را در مسائل سیاسی و امنیتی جست ‌و جو کرد؛ مسئولان ارزی بارها تأکید کرده‌ اند که دشمن در تلاش است با تنش در بازار ارز ایران به اهداف خود برسد.
فعالان بازار ارز نیز دلایل متعددی را برای گرانی ‌های اخیر دلار نام
می ‌برند و معتقدند با توجه به نزدیک شدن انتخابات آمریکا، مهر امسال با نوسان بالا همراه خواهد بود و بازار اسیر فضای هیجانی خواهد شد. گروه دیگری هم بر این نظرند که بازار ارز به سطحی رسیده است که کم‌ کم تقاضا از آن دست می ‌کشد و بازار در یک محدوده معین درجا خواهد زد.
خبر دیروز رویترز مبنی بر فروش 1.5 میلیون بشکه نفت در روز توسط ایران، در ساعات نخست معاملات یک شوک به برخی معامله‌ گران وارد کرد و تا حدودی معاملات پشت‌ خطی را به عقب راند، با این‌ حال،‌ اما در ساعات نخست قیمت‌ها در بازار هرات افزایشی بود و همین امر نیز باعث عبور دلار از کانال 29 هزار تومان شد.
برخی از فعالان بازار ارز می‌گویند در صورتی که خبر مثبت و بنیادی اعلام شود حتماً اتفاقات مهر 97 تکرار می‌شود و قیمت دلار سقوط می‌کند؛ یک بار در مهر سال 97 بانک مرکزی توانست دلار را از نزدیک 20 هزار تومان به 10 هزار تومان کاهش دهد و شاید این اتفاق با یک خبر بنیادی باز هم تکرار شود.
از جمله دلایل افزایش قیمت دلار در روزهای اخیر افزایش چشم‌گیر قیمت درهم است چراکه قیمت درهم یکی از اهرم‌های اصلی تعیین قیمت ارز در بازار است؛ قیمت درهم از کانال 7 هزار تومان وارد کانال 8 هزار تومان شد و همین امر نیز افزایش قیمت دلار و ورود به کانال 29 هزار تومان را به‌دنبال داشت.
فعالان بازار ارز اما می‌گویند از ساعتی قبل تعداد خریداران درهم در بازار به‌شدت کاهش یافته است و اکثراً فروشنده شده‌اند و همین امر نیز ریزش قیمت درهم را به‌همراه داشته است.
به‌گفته صراف‌های خیابان فردوسی، کاهش قیمت خرید و فروش ارز در بازار رسمی و آزاد موجب شده است آربیتراژ نرخ کم شود و رسماً خریدار و گیرنده آربیتراژ نرخ هم کمتر خواهد شد؛ در این شرایط تقاضا برای خرید ارز کاهش محسوسی پیدا می‌کند.
بازاری‌ها تأکید دارند که نزدیکی نرخ ارز رسمی به نرخ بازار تصمیم درستی برای برداشتن فاصله و جذابیت خرید ارز است که باعث کاهش سفته‌بازی در بازار می‌شود.
برخی از فعالان بازار نیز به مثبت شدن شاخص بورس به‌عنوان نقطه مثبت برای کاهش نوسانات ارزی اشاره می‌کنند و می‌گویند: با صعودی شدن بورس امید می‌رود که سرمایه‌ها مجدداً به‌سمت بورس بروند و تقاضای اضافی در بازار ارز تخلیه شود.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.