روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
بازگشت 100 درصدی ارز حاصل از صادرات توسط 2286 صادر کننده :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 192194
1399/07/06

بازگشت 100 درصدی ارز حاصل از صادرات توسط 2286 صادر کننده

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: 2286 صادر کننده صد درصد تعهدات ارزی خود را ایفا کرده‌ اند. حمید زادبوم با اشاره به ابزارهای تشویقی سازمان توسعه تجارت ایران جهت تسریع و تسهیل بازگشت ارز حاصل از صادرات گفت: بر اساس تحلیل انجام شده ۲۲۸۶ صادرکننده صد درصد تعهدات ارزی خود را ایفا کرده‌ اند که از آنان تقدیر خواهد شد.رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران افزود: این تعداد از صادر کنندگان بر اساس گروه‌ های کالایی، میزان صادرات، میزان تعهد صادراتی، میزان بازگشت ارز و همچنین روند بازگشت ارز طبقه ‌بندی شده‌ اند که از مهم ‌ترین شاخص‌ های مدل طراحی شده، میزان صادرات و در نتیجه میزان بازگشت ارز، گروه‌ های کالایی و همچنین روند بازگشت ارز از آبان‌ ماه ۱۳۹۸ تا مرداد ماه سال جاری است.
وی افزود: از بین مجموع صادرکنندگانی که صد درصد تعهدات ارزی خود را ایفا کرده‌اند، صادرکنندگان با بیش از یک ده میلیون یورو صادرات تفکیک شدند و از این تعداد، صادرکنندگانی که براساس گزارشات دریافتی از بانک مرکزی به صورت ماهانه روند بازگشت ارز بیش از ۹۰ درصد را رعایت کرده‌اند، انتخاب شده‌ اند که پس از بررسی‌ های نهایی و تایید از سوی سایر مراجع ذی ‌ربط، از آنان تقدیر خواهد شد.

صدور و تمدید کارت بازرگانی در سامانه جدید متوقف است
در این ارتباط نیز رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با اشاره به بی‌توجهی به نظرات بخش خصوصی گفت: با انتقال صدور و تمدید کارت بازرگانی به سامانه جامع تجارت، صدور و تمدید این کارت‌ها عملا متوقف شده است.
محمد لاهوتی با بیان اینکه راه جهش تولید از رونق صادرات می‌گذرد، بیان داشت: لذا درخواست ما از شما به عنوان وزیر پیشنهادی وزارت صمت این است که در وهله اول برای تولید کنندگان و صادرکنندگان به عنوان متولی عمل کنید، زیرا ما تا امروز ما از این حمایت به دلیل اختلاف ‌نظرهایی که در داخل دولت و یا در مجلس وجود داشته محروم بوده‌ ایم.
وی گفت: اگر چه تشکل ‌ها و بخش‌ خصوصی در جلسات دولتی حضور دارند، اما توجهی به نظرات ما به عنوان بخش خصوصی نمی‌شود، لذا حضور ما در این جلسات به معنای حضور نماینده بخش خصوصی در جلسات نیست و به عبارتی فقط وقت و انرژی و هزینه هدر می‌رود.
لاهوتی بیان داشت: موضوع تنظیم بازار سایه سنگینی بر صادرات انداخته است، به طوری که هر روز شاهد اعمال محدودیت‌های خلق‌الساعه در بحث صادرات و بدون اعلام قبلی به صادرکنندگان هستیم و این موضوع مشکلات عدیده‌ای را ایجاد کرده است.
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران بیان داشت: لذا در سال جاری که به نام جهش تولید صادر شده با تغییراتی که در حوزه صدور و تمدید کارت بازرگانی انجام شد، عملا توقف صادرات صورت گرفته، البته اگر نخواهیم بگویم توقف صادرات باید گفت که توقف صدور و تمدید کارت‌ها اتفاق افتاده است و کسی پاسخگو نیست و هر کسی در حوزه مسئولیت خود توپ را از زمین خود به زمین دیگری می‌اندازد، بنابراین به نظر می‌رسد که شما باید به این موارد در صورت اخذ رای اعتماد از مجلس به صورت اورژانسی رسیدگی کنید.


/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.