روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
جهان خبر :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 192212
1399/07/06

جهان خبر

مادورو: همکاری‌های دفاعی با ایران ادامه دارد
رئیس ‌جمهور ونزوئلا بر تداوم همکاری‌های کشورش با ایران، روسیه و چین به ویژه در امور دفاعی تاکید کرد.نیکلاس مادورو خاطر نشان کرد که به رغم طرح‌ های کشورش برای توسعه بومی سامانه‌ های تسلیحاتی، کاراکاس همزمان به همکاری‌ های دفاعی با ایران، روسیه و چین ادامه خواهد داد.مادورو طی مراسم گرامیداشت پانزدهمین سالگرد عملیات‌های فرماندهی راهبردی ونزوئلا تصریح کرد که کاراکاس خود به دنبال ساخت تسلیحات بومی است و در همین راستا یک شورای نظامی و علمی ویژه برای دستیابی به این هدف تشکیل خواهد شد.وی افزود: ما هر آن چه برای ساخت سیستم‌های تسلیحاتی به صورت بومی لازم است، در اختیار داریم. در عین حال ما به همکاری‌ها با روسیه، چین و ایران ادامه خواهیم داد. ما همچنان از سوی این کشورها کمک‌های مرتبط با امور تکنولوژی، تسلیحاتی و راهبردی دریافت خواهیم کرد و همزمان در راستای مستقل بودن نیز حرکت می کنیم.

جزئیات طرح ضد ایرانی دولت تاجیکستان
دادگاه جمهوری تاجیکستان تعدادی از شهروندان خود را که به ‌تازگی در ایران تحصیل کرده و در دانشگاه‌ های ایران فارغ ‌التحصیل شده ‌اند به بهانه ‌های مختلف بازداشت و محاکمه کرده است. اصلی ‌ترین اتهام مطرح‌شده در خصوص این افراد از سوی دادگاه‌ های این کشور «خیانت به وطن و نقض قوانین سیستم و شبکه‌ های رایانه‌ ای (ماده ۳۰۵ و ۳۰۴)» عنوان شده است. این دانشجویان هادی اسکندر میرزامراد، اسماعیل محی‌ الدین و فضل ‌الدین آدینه هستد. برخی منابع محلی خبر داده‌اند که اسماعیل محی‌ الدین و فضل ‌الدین آدینه در بازداشتگاه مورد شکنجه و ضرب و شتم قرار گرفته‌اند و محی‌الدین به دلیل پارگی پرده‌ گوش برای جراحی به بیمارستان منتقل شده است. یادآور می‌شود طی ماه‌های اخیر بیش از ۵۰ تن از افرادی که در دانشگاه‌های ایران تحصیل کرده بودند، بازداشت شده و مورد بازجویی قرار گرفته‌اند. مقامات تاجیکستان اتهاماتی از قبیل افراط‌گرایی، تروریسم و جاسوسی برای جمهوری اسلامی ایران را در خصوص این افراد مطرح کرده‌اند.

نخست‌ وزیر لبنان استعفا کرد
نخست وزیر مکلف لبنان از ماموریت تشکیل دولت استعفا داد. «مصطفی ادیب» نخست وزیر لبنان از تشکیل دولت لبنان استعفا داد؛ اقدامی که می تواند لبنان را وارد وضعیت جدیدی از بحران سیاسی کند. وی در سخنرانی کوتاهی از کاخ بعبدا گفت: می روم از مردم لبنان عذرخواهی کنم . ادیب افزود: طرح فرانسه باید ادامه یابد زیرا بیانگر نیت صادقانه فرانسه است. وی در خصوص دلیل استعفایش عنوان داشت: توافقی که زمان مکلف شدنم برای این سمت وجود داشت دیگر نیست. اعلام استعفای نخست وزیر مکلف لبنان در طی سخنرانی ای که پس از ششمین دیدارش با میشل عون ، رئیس جمهوری لبنان داشت صورت گرفت. میشل عون نیز از قبول استعفای ادیب و اتخاذ اقدامات مناسب خبر داد.

افزایش احتمال درگیری بین چین و آمریکا بر سر تایوان
اقدامات آمریکا در خصوص اعزام مقام های رسمی به تایوان و افزایش فروش های تسلیحاتی به این جزیره، در کنار حضور ناوها و کشتی های آمریکایی در تنگه تایوان خطر بروز درگیری نظامی با چین را افزایش داده است. به تازگی اخباری مربوط به بازگشت نظامیان آمریکایی به تایوان منتشر شده است درست پس از آنکه ارتش چین رزمایش هایی را در مخالفت با مداخله خارجی در تنگه تایوان برگزار کرد و به تجزیه طلبان تایوان هشدار داد که نباید پیرو سیاست های مداخله جویانه آمریکا باشند.در مقاله ای که اخیراً در یک مجله نظامی آمریکا منتشر شده این کشور ترغیب می شود نیروهای نظامی اش را به جزیره تایوان بازگرداند، اقدامی که سه بیانیه و اعلامیه مشترک بین چین و آمریکا را مبنی بر اینکه همه نیروها و تاسیسات نظامی آمریکایی از جزیره تایوان برچیده شده است، نقض می کند و می شکند.

مظنون اصلی حادثه تروریستی پاریس اعتراف کرد
از زمان شروع تحقیقات دادستانی ضد ترور فرانسه در خصوص حمله روز جمعه به دو نفر در نزدیکی ساختمان نشریه موهن شارلی ابدو در پاریس که وزیر کشور فرانسه آن را تروریستی و به عنوان «حمله‌ ای خونین به فرانسه» یاد کرد، تا کنون هفت نفر مظنون دستگیر شده‌اند. مظنون اصلی این حادثه به انجام این حمله اعتراف کرد. دادستانی ضد ترور فرانسه تحقیقات پیرامون این حمله را برعهده گرفته است. پیش از این پنج نفر در رابطه با این حمله دستگیر شده‌ بودند.یکی از مظنونان که نوجوان ۱۸ ساله‌ای اصالتا» پاکستانی است و سه سال پیش به عنوان کودک بدون سرپرست به فرانسه آمده بود، به تمام واقعیت‌ها در ارتباط با این حمله اعتراف کرده است.این حمله در حوالی خیابان «نیکلا اپر - Nicolas Appert» محلی که هفته نامه شارلی ابدو در آنجا قرار داشت، رخ داد. چند ساعت پیش از این حمله، هفته نامه موهن فرانسوی با بسته‌ای مشکوک تهدید شده بود.

درخواست فوری امارات برای خرید اف ۳۵
یک مقام آمریکایی از درخواست رسمی امارات پس از عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی برای خرید جنگنده‌ های اف ۳۵ خبر داد. شبکه بلومبرگ به نقل از یک مقام آمریکایی آگاه اعلام کرد که امارات پس از عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی رسماً خواستار خرید جنگنده‌های اف ۳۵ آمریکا شده است.طبق این گزارش، ارسال درخواست برای وزارت خارجه آمریکا نخستین گام در روند خریداری جنگنده‌های اف ۳۵ به شمار می‌رود.این مقام آمریکایی به تعداد جنگنده‌های درخواستی امارات اشاره‌ ای نکرد. اف ۳۵ نخستین جنگنده در تاریخ صنایع نظامی است که گفته می‌شود قادر به پنهان ماندن از چشم رادارها (تا پیش از نخستین شلیک) است.

افشای طرح خطرناک برای انفجار کاخ سفید و برج ترامپ
مقامات فدرال آمریکا از طرح تروریستی خطرناک برای انفجار کاخ سفید و برج ترامپ در شهر نیویورک در حملاتی الهام گرفته از داعش پرده برداشتند.مقامات آمریکایی دو فرد را به اتهام تروریسم و طرح ‌ریزی برای انفجار مراکزی از جمله کاخ سفید و برج ترامپ در شهر نیویورک بازداشت کردند.«کایلین کریستوفر مولینا» از تگزاس و «کریستوفر شون ماتیوز» از کارولینای جنوبی دو فرد بازداشت شده به اتهام توطئه چینی برای ارائه حمایت مالی از سازمان تروریستی خارجی هستند که اخیرا در ایالت ‌های مختلف بازداشت شدند.طبق مستندات دادگاه این دو فرد سفر به سوریه و همکاری با داعش یا اجرای حملات در برج ترامپ، کاخ سفید یا بورس نیویورک یا مقر آژانس ‌های نجات قانون فدرال را بررسی کرده بودند.

طرفداران داعش، بیعت خود را با رهبر گروه «تجدید» کردند
حامیان گروه موسوم به داعش بیعت خود را با رهبر این گروه، ابو ابراهیم هاشمی قرشی «تجدید» کردند. طرفداران داعش از ۲۳ سپتامبر در چندین پیام جداگانه از طریق تلگرام به قرشی اعلام وفاداری کردند. آنها همچنین یک کانال اختصاصی برای ثبت بیعت‌های صورت گرفته در تلگرام راه‌اندازی کردند. پیام‌ها و تصاویری که بخش مانیتورینگ بی‌بی‌سی دیده دلیل خاصی برای این اعلام بیعت‌های جدید ذکر نکرده‌اند. اما این کار پس از چندین گزارش در رسانه‌ها صورت می‌گیرد که در آنها ادعا شده بود قرشی پس از بازداشت در سال ۲۰۰۸ در عراق نام همرزمان خود را به بازجویان آمریکایی داده بود. این گزارش‌ها بر اساس پرونده‌های بازجویی بود که توسط مقامات ایالات متحده از طبقه بندی خارج و توسط آکادمی نظامی ایالات متحده معروف به وست پوینت منتشر شد. اسناد اطلاعاتی همچنین نام کامل قرشی را به عنوان «امیر محمد سعید عبدالرحمن المولی» آورده و قومیت او را عرب ذکر کرده است. داعش پس از مرگ «خلیفه» قبلی، ابوبکر بغدادی در عملیات آمریکا در اکتبر ۲۰۱۹ در سوریه، قرشی را به عنوان رهبر جدید خود معرفی کرد.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.