روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
نمی‌شنویم، اما صدایمان رساست :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 192444
1399/07/09

نمی‌شنویم، اما صدایمان رساست

سی ام سپتامبر هر سال، «روز جهانی ناشنوایان» نام گذاری شده است.
هدف از این نام‌گذاری، ارتقاء فرهنگ ارتباط با ناشنوایان، دانسته‌هایی از زبان اشاره و آگاهی سیاست‌مداران و همچنین عموم مردم از مشکلاتی است که این قشر با آن رو به‌رو هستند.
جبار باغچه ‌بان (عسکرزاده) یکی از خادمان پر تلاش فرهنگ ایران و به معنی واقعی کلمه معلم بود. زنده‌یاد باغچه‌بان در سال 1298شمسی آموزگاری را در دبستان احمدیه مرند آذربایجان آغاز کرد. وی مؤسس اولین کودکستان
(باغچه اطفال) در تبریز بود. باغچه‌بان را باید اولین کسی دانست که در ایران، آموزش سمعی بصری را به دستگاه آموزشی کشور وارد کرد.
بر اساس آمارها میانگین ابتلا به ناشنوایی در فارس بالاتر از کشور است. شیوع این بیماری در ایران 2 برابر آمار جهانی است اما میانگین این بیماری در فارس بالاتر از کشور است هر چند در این ارتباط آمار دقیقی هم ارائه نشده است.
آمار جهانی سه در هزار و در کشور ما این آمار دو برابر آمار جهانی است.
50 درصد علت این مشکلات ژنتیکی، 25 درصد عفونت‌های دوران نوزادی و کودکی و ضربات و تروماها و 25 درصد ناشناخته است.
البته فارس در کاشت حلزون شنوایی سرآمد کشور می‌باشد و تاکنون کاشت بیش از 1700 حلزون در این استان، شنوایی را برای ناشنوایان هدیه آورده است و حتی سال گذشته رئیس مرکز کاشت حلزون استان فارس خبر از انجام پیشرفته‌ترین جراحی کاشت سمعک استخوانی داد و گفت: این جراحی پیشرفته با نام «بون بریج» در بیمارستان پیوند اعضا ابوعلی سینا شیراز برای نخستین مرتبه در ایران‌‌ انجام شد.
سید بصیر هاشمی رئیس مرکز کاشت حلزون شنوایی فارس تأکید دارد: با توجه به شیوع بالای ناشنوایی، سیاست‌های کمیته علمی و تحقیقاتی، توسعه منطقی مراکز کاشت در سطح کشور و دسترسی بهتر و آسان‌تر نیازمندان به این خدمت است. بیمارستان آموزشی، پژوهشی و پیوند اعضا ابوعلی سینا با همت خیران و پزشکان مطرح استان فارس و کشور در شهر صدرای شیراز مشغول فعالیت است و یک مکان موفق در این زمینه می‌باشد.
اما ناشنوایان و کم شنوایان بحث دیگری هم دارند...
آن می‌گویند شاید نشنیدنشان باعث شده تا دیده نشوند.
هزینه‌های بالای عمل، نرخ بالای سمعک‌ها، مسیر ناهموار اشتغال، نادیده گرفتن زبان اشاره در هنگام ارتباط با آنان، استفاده از رابط برای انجام امور مختلف همچون تحصیل(رابط شخصی است که پل ارتباطی بین فرد شنوا و ناشنواست، به زبان اشاره تسلط دارد و گفته‌های افراد شنوا را برای شخص ناشنوا به صورت زبان اشاره بازگو می‌کند، اما نکته اینجاست که بیشتر ناشنوایان قادر نیستند هزینه‌های رابط را پراخت کنند.) گوشه‌ای از مشکلات ناشنیده آنان است و انتظار می‌رود حداقل در این روز صدای آنها رساتر از گذشته باشد.
« محمد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ جلالی/«خبرجنوب/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.