روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
نگاهی به روزگار دشوار امام حسن عسکری (ع) تا آغاز امامت امام عصر (عج) :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 194478
1399/08/03

نگاهی به روزگار دشوار امام حسن عسکری (ع) تا آغاز امامت امام عصر (عج)

یکی از دشوارترین روزگارها در عصر امامت، دوران امامت امام حسن عسکری (ع) بوده است. در آن زمان، فتنه های فراوانی رخ داد و شبهه های زیادی درباره امامت آن حضرت پدید آمد به گونه ای که تنها عده ای اندک از دوستان و یاران خاص ایشان عقیده و ایمان خالص و ناب خود را از گردباد فتنه ها و طوفان شبهه ها ایمن نگه داشتند و تا پایان عمر بر اعتقاد به امامت آن حضرت باقی ماندند.
تدبیرهای شگرفی که آن حضرت برای حفظ جایگاه امامت و راهنمایی امت و حفظ جان شیعیان به رغم آن همه وسوسه ها و دسیسه ها و دشمنی ها به کار برد، خواندنی و شگفت ‎انگیز است. آگاهی از این تدبیرها، برگی است از دفتر امام شناسی و معرفت به چگونگی انجام رسالت آن حضرت در آن روزگار دشوار.وقتی امام هادی (ع) از سر اجبار به سامرا منتقل گردید، به شدت تحت مراقبت بود از این رو امکان معرفی فرزندش امام حسن (ع) به عموم شیعیان در مقام امام بعدی وجود نداشت و اصولاً این کار، حیات ایشان را از سوی حکومت وقت با خطر رو به رو می‎ساخت به همین دلیل کار معرفی امام عسکری (ع) به شیعیان و گواه گرفتن آنان در این خصوص در ماه های پایانی عمر امام هادی (ع) صورت گرفت به طوری که هنگام رحلت آن حضرت، هنوز بسیاری از شیعیان از امامت امام حسن عسکری (ع) آگاهی نداشتند.
نکته دیگر درباره زندگی امام حسن عسکری (ع) آن که سال هایی که ایشان در سامرا می زیستند به جز چند نوبتی که به زندان افتادند، در صورت ظاهر همانند شهروندی عادی زندگی می کردند. طبعاً رفتارشان به طور محتاطانه‌ای زیر نظر حکومت قرار داشت. روشن است که امام عسکری (ع) همانند دیگر امامان، در صورت داشتن اختیار و آزادی، نه سامرا، که مدینه را برای زندگی بر می ‎گزیدند. از امام (ع) خواسته بودند حضور خود را در سامرا به طور مداوم به آگاهی حکومت برساند چنان که طبق نقل یکی از خدمتکاران امام (ع)، آن حضرت هر دوشنبه و پنجشنبه مجبور بودند در دارالخلافه حاضر شوند. چنین حضوری گر چه در ظاهر نوعی احترام برای آن حضرت پنداشته می شد، در واقع تنها وسیله کنترل او بود.مسئله مهم دیگری که بر مشکلات این دوره شیعیان افزود و در آینده در تشدید تنش هایی که پس از رحلت امام عسکری (ع) در جامعه تشیع پدیدار شد، نقش اساسی داشت، موضوع دعوی امامت برادر ناتنی آن حضرت بود.
با توجه به این مسائل بود و چنان که از پرسش‎ های مردم از امام عسکری (ع) بر می آید، شیعیان از همیشه نگران تر بودند که اگر حضرت بدون فرزندی وفات کنند، تکلیف امامت چه خواهد شد. در چنین زمینه ای بود که خداوند، وجود مقدس حضرت ولی عصر (عج) را به جهان و جهانیان و به ویژه جامعه تشیع کرامت فرمود و تکلیف مسئله امامت را که نزد خداوند روشن بود از نظر ظاهری نیز به سیر مقدر و طبیعی خود ادامه داد و به یقین مولودی در اسلام، مبارک تر از این مولود، پا به جهان ننهاد.
سید مهدی هریکنده ای

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.