روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
طنین همدلی و همراهی :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 194624
1399/08/05

طنین همدلی و همراهی

فرهنگ عمومی جامعه تحت تأثیر عوامل مختلفی چون دین، سیاست، حقوق، قوانین، اقتصاد، آداب و سنن و مؤلفه‌ های متعدد دیگری است که صرف نظر از وزن و تأثیرگذاری آن ها، هر یک در جای خود می تواند مورد بحث جامعه‌ شناسان و روان‌ شناسان اجتماعی قرار گیرد اما از این میان آن چه مسلم است خلق و خو و منش مدیران و زمامداران جامعه، بیشترین تاثیر را در شکل گیری و جهت ‌دهی به افکار عمومی و در نهایت فرهنگ عمومی جامعه می گذارد.
رسول مکرم اسلام (ص) می فرماید: «مردم به زمامداران خود شبیه ترند تا به پدران خود». این سخن موید اهمیت تأثیر گذاری مشی و سلوک مدیران جامعه در تربیت اجتماعی انسان هاست. امروز حاکمیت در جوامع انسانی مجموعه و سیستمی است که عملکرد آن بر تمام ارکان اجتماع و رفتار و کنش های انسانی تأثیر می گذارد.
تریبون هایی که افکار عمومی را جهت می دهند و در ایجاد فرهنگ عمومی و بسترسازی هنجارهای اجتماعی، سهم به سزایی دارند، باید تحت مراقبت های ویژه قرار گیرند. در طول سال ها و ادوار مختلف از مشی بزرگان دین و فقیهان همواره توصیه به رعایت و حفظ وحدت در جامعه اسلامی و پرهیز از تفرقه و اختلاف افکنی در صدر و اهم موضوعات بوده و توصیه به مدارا با مردم به خصوص با هم کیشان نیز جزو جدا نشدنی سیره بزرگان دین و اخلاق بوده است.
امروز همه انسان هایی که در قلمرو یک سرزمین و تحت یک پرچم واحد زندگی اجتماعی و سیاسی خاصی را پذیرفته ‌اند در تعیین سرنوشت کشور خود محق شناخته می شوند و با داشتن ایده ها و سلیقه های مختلف نمی‌ توان عملکرد واحدی را از آنها انتظار داشت، اما یک حاکمیت قوی با استفاده از بیان مؤثر و آموزش های رسمی و غیر رسمی قادر است قدرت سیاسی، نظامی و اقتصادی خود را به اقتدار ملی تبدیل کند، به نحوی که همه مردم به راحتی اقتدار حکومت را بپذیرند و در سایه آن احساس امنیت کنند.
تریبون های مختلف در سطح جامعه، در آستانه هفته وحدت میلاد رسول گرامی اسلام (ص) و بنیانگذار مکتب جعفری می توانند نقش آفرین و منادی وحدت و همبستگی مردم باشند. بنابراین می بایست از طرح موضوعات اختلافی و ایجاد تشنج و سوق دادن کشور به سمت دو قطبی شدن پرهیز نمایند. تریبون صدا و سیما و شبکه های متعدد آن، رسانه ها و شبکه های مجازی، نماز جمعه و شبکه گسترده آن در سراسر کشور، مدارس، دانشگاه ها، سازمان های فرهنگی و تبلیغاتی کشور همه و همه صرفاً در جهت رعایت حقوق حقه مردم و چارچوب های اعتقادی و اخلاقی جامعه باید بیش از گذشته برنامه ریزی و تلاش کنند.
زبان انتقاد و امر به معروف و نهی از منکر خالی از کینه ‌توزی، کنایه و طعنه است زیرا امر به معروف و نهی از منکر یک فریضه الهی مشابه نماز است و باید به قصد قربت الهی صورت گیرد نه ایجاد عداوت و خودسری‌. هیچ عبادتی بدون نیت خالص و بدون قصد تقرب الهی ارزشمند نمی شود و به مقصد حقیقی ‌اش نمی رسد.
امید است در هفته وحدت با تأسی به اخلاق مداری بی ‌نظیر رسول گرامی اسلام (ص)، ندای «وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِیعًا وَلَا تَفَرَّقُوا» از همه سوی کشور برخاسته و جان ‌های خسته و نگران را در شرایط سخت تحریم و شیوع گسترده بیماری کرونا بنوازد و طنین همدلی و همراهی برکشور سایه افکند تا بتوانیم از این روزهای سخت با سربلندی عبور کنیم.
سید شهاب‌ الدین چاوشی


/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.