روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
70 تا 90 درصد علت فرار دختران از خانه ناشی از مشکلات خانواده است :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 194661
1399/08/05

70 تا 90 درصد علت فرار دختران از خانه ناشی از مشکلات خانواده است

سهیلا رفیعی نژاد- خبرنگار «خبرجنوب»/ فرار از خانه معضلی است که نباید بی توجه از کنار آن رد شد. این مقوله اگر چه به دلیل آسیب هایی که بیشتردختران فراری در معرض آن هستند، درباره آنها پررنگ تر مطرح می شود. اما فرار پسران هم باید به عنوان یک معضل جدی گرفته شود. معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور چندی پیش نسبت به این موضع تاکید کرد و گفت: به نظر می ‌رسد نسبت به فرار پسران باید خیلی حساس باشیم چرا که بسیاری از پسرانی که از خانه فرار می‌کنند وارد بازار کار در خیابان‌ها می‌شوند که این موضوع آسیب‌زا است.
حبیب ا... مسعودی فرید دراین باره گفت: برخی فرار پسران را بی اهمیت جلوه می دهند اما باید این مسئله را جدی گرفت تا آسیب های ناشی از آن کاهش یابد.
وی همچنین با اشاره به نحوه نگهداری بهزیستی از دختران فراری اظهار کرد: دختران فراری در خانه‌ های سلامت اسکان داده می ‌شوند و خدمات تخصصی مانند مشاوره و مددکاری اجتماعی دریافت می‌ کنند.
وی افزود: بر اساس مطالعات انجام شده در کشور، بیشترین علت فرار دختران از خانه طی سال‌های گذشته مسائل و مشکلات درون خانواده است که می‌تواند از اعتیاد و خشونت، غفلت از فرزندان، نبود توجه و مهربانی، وقت نگذاشتن برای خانواده و نبود مهارت‌های فرزندپروری باشد.
معاون امور اجتماعی بهزیستی فارس نیز در این باره به خبرنگار «خبرجنوب» گفت:
۷۰ تا ۹۰ درصد علت فرار دختران از خانه ناشی از مسائل داخل خانواده و ۱۰ درصد ناشی از مسائل خارج خانواده است برای مثال گاهی ممکن است افرادی سر راه دختران قرار گیرند و آنها تصور کنند با فرار می توانند سریعاً یک زندگی خوب بسازند. دادن آگاهی به خانواده‌ها به منظور برقراری ارتباط موثر با فرزندان می تواند نقش موثری برای داشتن خانواده ای مطلوب داشته باشد.
معصومه فروتن افزود: فرزندان نباید به حسی برسند که احساس کنند در خانه زیادی اند ویا عامل اختلافات بین والدین هستند. وی خاطر نشان کرد: یکی دیگر از دلایل فرار دختران از خانه، نداشتن مهارت کنترل هیجانات است. در این وضعیت هنگامی که خانواده سخت گیری می‌کند یا دعوایی بین اعضای خانواده (پدر-مادر، خواهر-برادر) اتفاق می‌افتد، فرد خانه را ترک می‌کند.وی با اشاره به این ‌که فرار از خانه فقط مخصوص دختران نیست، عنوان کرد: البته فرار فقط مخصوص دختران نیست و پسران هم این کار را انجام می‌دهند که اگر پسران از خانه فرار کنند آنان را در مراکز کودکان کار و خیابان و مراکز نگهداری موقت، اسکان می‌دهیم و اگر لازم باشد مراکز شبه خانواده نیز آنها را پذیرش می‌کنند.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی فارس افزود: به طور کلی حساسیت جامعه نسبت به پسران کمتر است اما به نظر می‌رسد نسبت به فرار پسران باید خیلی حساس باشیم چرا که بسیاری از پسرانی که از خانه فرار می‌کنند وارد بازار کار در خیابان‌ها می‌شوند که این آسیب‌زا است.
فروتن با تأکید بر نقش مدارس در پیشگیری از فرار از خانه بیان کرد: نقش مدارس در پیشگیری فرار از خانه بسیار مهم است بنابراین لازم است به مقوله مشاوره در مدارس بسیار جدی‌تر و پررنگ‌تر توجه شود و حتی اکنون که آموزش‌ها مجازی است باید جایی برای مسائل روانشناسی و مددکاری درنظر گرفته شود تا کمتر شاهد فرار دختران و یا پسران از خانه باشیم.وی گفت: همینطور که فرار دختران رخ می دهد فرار پسران هم هست. متاسفانه در حال حاضر باید این دقت را داشته باشیم که پسران هم با فرار از خانه ممکن است دچار آسیب‌های جسمی، جنسی وفکری هم شوند.
معاون امور اجتماعی بهزیستی فارس ادامه داد: پسرانی که از منزل فرار می کنند ممکن است درگیر باندهایی شوند و از آنها بهره کشی گردد.فروتن گفت: آسیب های دختران متفاوت است اما نباید فکر کنیم چون فرزندمان پسر است توجهی به رفت وآمدهایش نداشته باشیم .اگر فرزندتان پسر هست هم حتی اگر یک شب به خانه نیامد حساس باشید.
معاون امور اجتماعی بهزیستی فارس عنوان کرد: لازمه زندگی امروزه این است که در سبد آموزش خانواده مهارت های زندگی از جمله مهارت کنترل خشم مهارت مقابله با استرس و مهارت نه گفتن را یاد دهیم.
فروتن افزود: والدین باید این مهارت‌ها را یاد بگیرند تا بتوانند ارتباط درستی با همدیگر وفرزندان برقرار کنند. در حال حاضر به دلیل پیشرفت‌ها تعداد سال هایی که باعث شکاف بین نسل ها می شود خیلی کم شده وبه همین دلیل حتی ممکن است یک خواهر و برادر با هم متفاوت باشند. به همین دلایل لازم است آموزش های بیشتری به خانواده ها داده شود و خانواده ها خود را به روز کنند تا بتوانند آن ارتباط لازم را برقرار کنند و مشاجرات خانواده‌ها هم کمتر گردد.
فروتن عنوان کرد: ما کودکان کار وخیابانی را ساماندهی می کنیم وآنهایی که سرپرست موثر ندارند و از خانه فرار کرده اند را به مراکز شبه خانواده می فرستیم واسکان می‌دهیم. دختران فراری را هم در خانه سلامت ساماندهی می کنیم. وی گفت: به منظور کاهش آسیب های اجتماعی بیش از این باید به فکر آموزش‌های مرتبط با خانواده بود. در این باره از مردم خواستاریم از خدمات مشاوره ای بهره گیرند تا از بسیاری اختلافات پیشگیری کنند.
وی در توصیه ‌ای به خانواده‌ها عنوان کرد: خانواده‌ ها می ‌توانند در مورد هر مشکلی که در خانواده وجود دارد با ۱۴۸۰ تماس بگیرند. همچنین هر کودک و نوجوانی که به هر دلیلی از خانه بیرون آمد، می‌تواند با شماره اورژانس اجتماعی ۱۲۳ تماس بگیرد تا در سریع‌ترین زمان ممکن قبل از آن‌که اتفاق بدی بیفتد، به آنان کمک شود.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.